„Gdybym mogła wyrazić słowami wszystko co czuję, nie potrzebowałabym tańczyć…” Margot Fonteyn – primabalerina

„Jezioro Łabędzie" to największy fenomen sztuki baletowej, który już od ponad stu lat niezmiennie zachwyca publiczność całego świata. Ponadczasowa historia miłosna opowiada nam o prawdach uniwersalnych: o ludzkich namiętnościach, o walce dobra ze złem, o zdradzie, bólu, ale przede wszystkim o potędze miłości. Książę Zygfryd zakochuje się w Księżniczce Łabędzi, dziewczynie zaklętej w ptaka, która tylko w mroku nocy odzyskuje dawną postać. Zły czar może zdjąć z niej tylko wierna miłość narzeczonego. Dziś popularność „Jeziora łabędziego” jest niepodważalna. Dzieło urosło do symbolu sztuki baletowej, co najbardziej zaskoczyłoby nawet samego kompozytora. Jego początki nie zapowiadały bowiem tak wielkiego powodzenia...

Oparte na rosyjskich ludowych opowieściach i legendach dzieło opracował Vladimir Begichev oraz Vasily Geltser. Piotr Czajkowski skomponował przepiękną muzykę, która łączy w sobie inwencję melodyczną, błyskotliwą instrumentalizację oraz wyobraźnię teatralną twórcy. Premiera, która odbyła się w 1877 roku w Teatrze Bolszoj w Moskwie, nie była sukcesem. Na szczęście w 1894 roku ta genialna kompozycja trafiła w ręce dwóch wspaniałych choreografów - Marius Petipa i Lew Iwanow. Wydobyli oni piękno tego dzieła i zostało pokazane na deskach Teatru Maryjskiego w Petersburgu. Do dzisiaj choreografowie uważani są za „architektów” sukcesu „Jeziora Łabędziego”, a stworzone przez nich układy taneczne zachwycają kolejne pokolenia miłośników sztuki baletowej.

Po raz pierwszy w Legionowie publiczność będzie miała okazję zobaczyć ten baletowy majstersztyk!

Już 29 listopada w Arenie Legionowo „Jezioro Łabędzie” wykona
Royal Russian Ballet - zespół powstały w Charkowie w 2007 roku, złożony z artystów rosyjskich i ukraińskich, który szturmem zdobywa sceny baletowe całego świata i prestiżowe, międzynarodowe nagrody. Zachwycające kostiumy, piękna scenografia, a przede wszystkim młodzieńcza pasja i perfekcja w wykonaniu sprawiają, że grono wielbicieli Royal Russian Ballet stale rośnie. Zespół kontynuuje tradycje słynnej rosyjskiej szkoły baletowej, którą cechuje ogromna dbałość o perfekcję wykonania, ale także, a może przede wszystkim, coś co można nazwać „rosyjską duszą”, czyli szczególny rodzaj emocji, wręcz magii, która porusza każdego widza.


„Jezioro Łabędzie” Royal Russian Ballet 29.11.2017, 19:00
Arena Legionowo ul. Bolesława Chrobrego 50 B
Bilety: Szkoła Tańca Baletka, KupBilecik.pl, Eventim.pl