Od kiedy wprowadzono możliwość zawierania małżeństw poza USC, co raz więcej par decyduje się na taką formę ślubu. Nie ma w tym nic dziwnego. Wyjście poza mury Urzędu daje wiele możliwości – głównie dekoracyjnych. Ale często też jest podyktowane względami czysto praktycznymi – chociażby ze względów logistycznych (ślub i wesele w jednym miejscu) lub też możliwością zmieszczenia wszystkich zaproszonych gości.

Ślub plenerowy jest jednak wyzwaniem organizacyjnym – i to zarówno od strony technicznej, jak i finansowej. Dziś w dużym skrócie o najważniejszych punktach, jakie trzeba przemyśleć/załatwić/omówić organizując taki ślub.

  1. Pogoda – zaczynam od tego ponieważ jest to jeden z ważniejszych czynników przy organizacji ślubu w plenerze. Pogoda w Polsce jest nieprzewidywalna. Dlatego planując Ceremonię koniecznie trzeba mieć przygotowany plan B – zadaszenie, inne pomieszczenie, parasole dla wszystkich gości itd. 
  2. Miejsce godne i bezpieczne  – tu jest duża dowolność w interpretacji i podjęcie decyzji zawsze należy do Urzędnika USC. Zanim więc w Waszej głowie pojawi się cała wizja na Ceremonię w konkretnym miejscu – potwierdźcie taką możliwość  w Urzędzie.
  3. Goście – ślub i wesele w jednym miejscu, to logistycznie dobry pomysł – nie ma konieczności przemieszczania się. Również i Państwo Młodzi niejednokrotnie  szykują się już na miejscu. Jednakże w przypadku ślubów plenerowych bardzo często Młodzi decydują się na zaproszenie na ślub tych samych gości co na wesele. Rzadko zdarza się, by pojawili się goście proszeni na sam ślub – np. znajomi z pracy, sąsiedzi itp.
  4. Zaplecze „techniczne” – ślub plenerowy oznacza przygotowanie standardowych elementów, które występują także w Urzędzie. Są tą – stół dla Urzędnika, krzesła, miejsce na godło. Jeśli zapraszacie znaczną ilość gości warto pomyśleć także o nagłośnieniu.
  5. Dekoracje – tutaj macie w zasadzie nieograniczone możliwości. Jest to ten element, gdzie możecie wyrazić siebie, wykorzystać swój motyw przewodni, po prostu puścić wodze fantazji.  Organizując ślub w USC nie macie takiej możliwości.
  6. Oprawa muzyczna – przy ślubach plenerowych często pojawia się oprawa muzyczna w formie duetów, tercetów czy kwartetów muzycznych. Muzyka grana na żywo, to wspaniały element podnoszący rangę Uroczystości. Muzycy najczęściej oferują także swoje usługi podczas składania życzeń. W przypadku ślubów w Urzędzie również jest taka możliwość.

Oddzielny punkt to koszty ślubu plenerowego, o których nie można nie wspomnieć, ponieważ taka forma jest dużo droższa niż ślub w USC:

  • opłata urzędowa – 84 zł + 1000 zł za udzielenie ślubu plenerowego
  • udostępnienie/przygotowanie miejsca – od 0 do nawet 2000-2500 zł i więcej. Jest to opłata pobierana od miejsca, na terenie którego odbędzie się ślub.  W zależności od obiektu w cenie oferowana może być  tylko „trawa”, stół i krzesła ( najczęściej), czasami altana/daszek. Niektóre obiekty oferują także oprawę muzyczną i florystyczną w cenie. Koniecznie zapytajcie o koszty zanim zdecydujecie się na dane miejsce. Rozbieżności są bardzo duże.
  • oprawa florystyczno/dekoracyjna – tutaj o kosztach pisać się nie da ponieważ wszystko zależy od Waszych upodobań i możliwości finansowych.  Najczęściej dekorowany jest stół Urzędnika, krzesła oraz alejka, którą będziecie kroczyć. Wiele Par decyduje się na zaaranżowanie altanki czy łuku.
  • plan B – tu też warto dopytać o koszty. Może się okazać, że wynajęcie dodatkowej salki będzie się wiązało z dodatkową opłatą. Zakup np. parasolek również jest kosztem.

Jak widać z powyższego – do przemyślenia jest wiele elementów. Życzę powodzenia i w razie pytań zapraszam do kontaktu.