W ocenie ekspertów od rynku nieruchomości, inwestycje w nieruchomości pozostają nadal atrakcyjną możliwością lokowania kapitału. Szczególnie mieszkania kupowane z przeznaczeniem na wynajem lub dalszą sprzedaż powinny nadal generować wyższe stopy zwrotu niż tradycyjna lokata w banku. To pewne źródło dochodu i lokata kapitału.

Dobra lokalizacja, praktyczny układ pomieszczeń, przyjazne otoczenie, spójna stylistyka, sprawiają ze nieruchomość szybko się sprzeda lub wynajmie. Ponieważ nieruchomości są sprawdzoną i pewną inwestycją, stąd wiele osób preferuje ten rodzaj lokowania pieniędzy.

Niższe stopy procentowe lokat czy kont dyskontowych mobilizują do podejmowania decyzji o lokowaniu w ten sposób swoich oszczędności.

Jest to jedna z najbezpieczniejszych i najstabilniejszych inwestycji. Ponieważ coraz więcej ludzi decyduje się na taki rodzaj zarabiania i lokowania swoich środków, za tym idzie fakt, że i mieszkań takich na rynku jest coraz więcej.

I choć chętnych na korzystanie z oferty wynajmu, czy potencjalnych kupujących nie brakuje, to z pewnością dobrze jest wiedzieć jak przygotować takie mieszkanie, aby dodatkowo zyskało na atrakcyjności. Mowa oczywiście o jego przygotowaniu i urządzeniu w taki sposób, aby podobało się większej grupie potencjalnych zainteresowanych.

Takie mieszkanie powinno być przede wszystkim funkcjonalne i spójne stylistycznie.

A na czym to polega?

Funkcjonalność wnętrz to jeden z podstawowych aspektów jakie powinno się brać pod uwagę przy urządzaniu mieszkań z przeznaczeniem pod wynajem. Ich funkcjonalność to przede wszystkim relacja człowieka z otoczeniem, to komfort przebywania w nowej przestrzeni.

Myśląc o funkcjonalności nie można myśleć o estetyzmie, czyli obcowaniu z pięknem, artyzmem. Wnętrze musi być urządzone nie tylko ze smakiem, ale powinno być rozplanowane w taki sposób, aby wykonywanie typowych czynności nie kłóciło się wzajemnie, zajmowało jak najmniej czasu i nie pochłaniało zbyt dużo energii. Takie wnętrze powinno mieć wydzielone poszczególne strefy: dzienna (pokój dzienny), nocna (sypialnia), cześć wspólna (kuchnia, łazienka). Powinny być w taki sposób wydzielone, aby korzystanie z nich było wygodne i nie kłóciło się wzajemnie.

Bardzo istotne są meble, zabudowa, która powinna być w taki sposób rozplanowana, aby nie zagracała wnętrza a jednocześnie jak najwięcej pomieściła w sobie przedmiotów i rzeczy użytku codziennego.

Wspólne spędzanie czasu powinno dać uczucie komfortu i porządku, a nie chaosu i bałaganu. Dlatego, oprócz funkcjonalności bardzo istotną sprawą w urządzaniu wnętrz jest ich spójność stylistyczna. O spójności stylistycznej możemy mówić, gdy wnętrze jest harmonijne, gdzie wszystko jest na swoim miejscu. Spójność to coś co łączy całość, to coś co sprawia, że wszystko razem wygląda po prostu dobrze, schludnie i przyjemnie.

Takim elementem łączącym całość może być: kolor, kształt lub motyw, a nawet zastosowane materiały. Cudownie jest gdy uda się kilka tych elementów połączyć w całość. Podstawą jest kolor. Wyważony dobór barw, i to nie tylko w jednym pomieszczeniu, ale w całym mieszkaniu to podstawa spójności i estetyki wizualnej całości.

Kolor potrafi nadać wnętrzu głębi, wysokości, wielkości, wszystko w zależności od jego użycia. Kolor na ścianach, meblach, dodatkach powinien być przemyślany i konsekwentnie powtarzany w całym mieszkaniu.

Kolejnym elementem, bardzo ważnym w kształtowaniu efektu wizualnego jest kształt lub motyw. Nie ważne czy to będą elementy naturalistyczne, takie jak drewno, kamień czy cegła, czy tez tworzywa sztuczne, takie jak np. chrom, plastik, metal. Ważne jest to, aby były konsekwentnie powtarzane w całym wnętrzu.

Motyw przewodni, powinien być jeden. Może to być kolor, może to być np. wzór na tapecie, może to być struktura wykorzystywanych materiałów, może to być spójność wszystkich mebli i zabudowy.

Podłoga, wiadomo jest, że najlepiej gdy w całym domu jest jeden rodzaj, wzór podłogi, kolor i motyw, czyli jeśli jest jednakowa. Tylko we wnętrzach urządzanych dla siebie możemy pozwolić sobie na więcej swobody w tym temacie. W mieszkaniach urządzanych i przygotowywanych pod wynajem czy sprzedaż raczej nie.

I wreszcie dodatki, niby nic a jednak. To taka wisienka na torcie dająca poczucie przytulności i domowego ciepła, którego każdy niezależnie od osobistych upodobań potrzebuje. One też powinny być konsekwentnie dobrane kolorem, kształtem, czy motywem do reszty.

Oczywiście nie można zbytnio z tymi dodatkami przesadzić, ale kilka poduszek, jakiś miły pled, czy zapalona świeczka i wydobywający się gdzieś z głębi wnętrza przyjemny zapach, jeszcze nikogo nie odstraszył, a raczej zawsze wywoływał przyjemne odczucia domowej ciepłej atmosfery.