Myślę, że większość z nas z przyjemnością wraca wspomnieniami do wakacji na wsi i zapachu babcinej szarlotki czy pieczonego chleba.

Większość z nas tęskni, we współczesnych zabieganych czasach do ostoi naturalności, prostoty i spokoju, harmonii i autentyczności.

Często chcemy stworzyć właśnie taki dom, który pozwoli nam wracać do przeszłości...czyli dom w stylu RUSTYKALNYM.

Styl ten wywodzi się ze wsi. Wyrósł z jej prostoty, szlachetności, naturalności i przywiązania do wszystkiego co naturalne i wykonane własnoręcznie.

Wprowadza spokój, daje poczucie domowego ogniska. Tu nic nie kłóci się z naturą ani nie wybija na pierwszy plan. Kolory nie konkurują, w takich wnętrzach niepodzielnie panują naturalne barwy, odcienie ziemi i zieleni. Kolorystykę tę uszlachetnia czysta bądź złamana biel, ale brązy i beże odradzane przez współczesnych stylistów wnętrz, zwykle jako opatrzone i monotonne , w tym jednym nurcie mają szczególną rację bytu, wszak to kolory natury, a natura jest tu najważniejsza. Musi być ciepło i naturalnie.

Salon to ostoja spokoju, to prawdziwy relaks i odpoczynek. Meble nie próbują przyćmić się wzajemnie. Liczy się tylko atmosfera.

Na pewno będą to wszelkie egzemplarze z wiejskim rodowodem, a także cała plejada mebli stylizowanych i postarzanych.

Sielski charakter takich wnętrz podkreśla naturalne drewno, często postarzane specjalnie, a także wszelkie wyroby z wikliny, suszone kwiaty, makatki, koronki, przedmioty dekoracyjne i lniane obrusy.

Przytulność i ciepło to podstawa...dlatego w takich wnętrzach często znajdują się piece kaflowe, stylowe kozy czy kominki - murowane zwieńczone tradycyjną drewnianą belką, albo zdobnymi prostymi kaflami. Dają nie tylko ciepło dosłownie, żywy ogień, ale i klimat …

Miejscem w którym można trochę bardziej zaszaleć jest kuchnia, w tym stylu wszystko co podręczne może być na wierzchu, nie musi być pochowane. Rzeczy ustawione na blacie czy zawieszone na ścianie, a nawet przy suficie, nie przeszkadzają, wręcz są potrzebne.

Charakterystyczne w rustykalnych wnętrzach są sypialnie z dużym drewnianym, ozdobionym stertą poduszek łóżkiem. Do tego naturalna lniana pościel, ewentualnie w drobny wzór. Oczywiście naturalne dodatki, koronki są tu mile widziane.