Autor: Agata Murawska

Tak jak już pisałam wcześniej, stylów urządzania wnętrz jest wiele, ewaluują one, zmieniają się wraz z naszymi potrzebami, trendami i stylem życia.

Jedne są bardziej uniwersalne, proste i ponadczasowe, inne bardziej odważne wręcz ekscentryczne. Jak zwykle wszystko zależy od naszych osobistych upodobań i oczekiwań...a także mody.

Wśród nich jest styl, o którym chciałabym dzisiaj napisać, styl na który moda narodziła się w XIX stuleciu. Jest to STYL PAŁACOWY. Powstał w czasach tworzenia się elit finansowych. Rodziny, które nie zawsze mogły pochwalić się tytułem szlacheckim, a dorobiły się fortuny np. w rozkwitającym przemyśle, zaczęły otaczać się bogactwem inspirowanym wystrojem pałaców, oraz epok – baroku i klasycyzmu. Jego początki były różne, nie zawsze w dobrym guście. Czas jednak zrobił swoje. I dziś ten styl rządzi się wyraźnymi zasadami, dziś jest utożsamiany z poczuciem gustu i wyczuciem stylu, a nawet z wyrafinowanymi potrzebami estetycznymi.

Tak więc, jeśli kochasz klasykę, elegancję, masz słabość do antyków, bogatych dekoracji, obrazów w pięknych ozdobnych ramach, lubisz bogate kryształowe żyrandole, a do tego cieszysz się z posiadania odpowiednio wysokiego i przestronnego wnętrza to styl ten jest dla Ciebie.

Nie sprawdzi się natomiast w mieszkaniach z otwartym planem, w szczególności z otwartą kuchnią w nowoczesnym budownictwie.

Stare kamienice, budynki o klasycznej formie, odrestaurowane, czy poddane gruntownemu remontowi to doskonała podstawa do tworzenia wnętrza o cechach stylu pałacowego.

Wnętrza w stylu pałacowym charakteryzuje zamiłowanie do klasyki, antyków, szyk, elegancja i dość formalny charakter.

Wyposażenie takich wnętrz nie jest łatwe, trzeba ogromnego wyczucia stylu i zamiłowania do sztuki i piękna, a także konsekwencji w wyborze materiałów i dodatków.

Materiały wykorzystywane do obicia mebli czy ozdoby okien to zazwyczaj wysokiej jakości tkaniny, często o żakardowym splocie. Nie brakuje tu aksamitów, satyny czy tafty.

Charakterystyczne dla takich wnętrz są meble o klasycznych formach, często ludwiki, mile widziane są sekretarzyki, kredensy, konsole, toaletki czy etażerki, koniecznie z dobrej jakości drewna i pięknie wykończone.

Niezwykle ważnym elementem w takich wnętrzach jest stół, zazwyczaj duży, drewniany oczywiście, ponieważ mieszkańcy takich wnętrz cenią sobie bardzo rytuały, tradycję, a celebrowanie posiłków wspólnie z rodziną czy znajomymi jest niezwykle ważne. Jeśli piękny stół, to i piękna zastawa stołowa. Nie tylko jakość, elegancja ale i ich ilość. Tak więc w kredensie znajdują się zazwyczaj kompletne serwisy, a także bogaty wybór sosjerek, waz, pater, tak aby każdy posiłek przypominał ucztę.

W tym stylu mile widziane są wszelkie ozdoby, bogate zdobienia ścian w postaci sztukaterii, ozdobnych listw, plafonów i rozet. Oczywiście tapety, o kwiatowych, roślinnych wzorach. Na ścinach obrazy, zawsze w pięknych, oryginalnych oprawach. Każdy kojarzony z jakimś wydarzeniem, podróżą, czy klasyk, który po prostu wypadałoby mieć.

Okna, to również bardzo ważny element w stylu pałacowym. Starannie upięte firany i zasłony z mięsistych i połyskujących tkanin, takich jak aksamit, satyna. żakardy, koronki. Raczej nie ma tu żaluzji i tradycyjnych rolet, jeśli już to rolety rzymskie, ale zdecydowanie o bardziej ozdobnym charakterze.

Wisienką na torcie w takich wnętrzach są drobiazgi, tzw. bibeloty. Też nie mogą być przypadkowe. Mile widziane są wszelkiego rodzaju porcelanowe figurki, puzderka, szkatułki i zdjęcia w pięknych oprawach, kryształowe naczynia, klasyczne wazony, piękne obrusy i serwetki.

Kolory we wnętrzach pałacowych są głównie jasne, stonowane, biele, beże, pastele i miodowe odcienie żółtego, barwy naturalnego drewna, czasami drewno ciemne, ale jest i głęboka zieleń czy czerwień.

Dzisiejszy styl pałacowy znacznie wypiękniał i złagodniał w porównaniu z tym pierwotnym i nie jest już traktowany jako przejaw złego gustu, a raczej jako wyczucie smaku i stylu. Dobrze zorganizowany jest gwarancją elegancji i ponadczasowego wystroju, który będzie równie aktualny dziś jak i za rok, czy za lat 10.