Autor zdjęć: Agata Murawska

Indywidualizm i oryginalność są dziś w cenie i to niemal we wszystkich dziedzinach życia, stąd tak wielka różnorodność trendów, którą widać niemalże wszędzie, w modzie, w gotowaniu, samym stylu życia i oczywiście we wnętrzach.

Rynek ma swoje prawa, do jego wymogów dostosowują się wszyscy, projektanci wnętrz także, często przekraczając światy, mody, wnętrz i własnej estetyki, poczucia piękna. Efektem tego jest różnorodność trendów, stylów co widoczne jest szczególnie w świecie wyposażenia domu, ponieważ oprócz bogactwa jakie niosą za sobą epoki, historia, różnorodność kultur, dochodzi jeszcze tradycja, zapamiętane obrazy z dzieciństwa.

Efektem jest mnogość stylów we wnętrzach, obok popularnych, takich jak : styl skandynawski, prowansalski, rustykalny, glamour, angielski, pałacowy, kolonialny powstają całkiem nowe , mniej znane , które są efektem właśnie tych zmian, ewaluacji rynku i potrzeb ludzkich. Należą do nich chociażby takie style jak: styl zen, minimalizm, pop art, etno, styl podróżnika, romantyczny, graficzny, postindustrialny, shabby chic, energetyczny, eko, soft loft, holenderski, włoski, vintage, paryski, wielkomiejski modernizm.

To, co wybierzemy z tej bogatej oferty, zależy od nas samych, od naszych upodobań, gustów, preferencji, trybu życia. Inspiracje czerpiemy z życia, podroży, czasopism, ludzi, filmów, a także, a może przed wszystkim z zapamiętanych z dzieciństwa obrazów. Świat stoi przed nami otworem, kusi i zachęca do korzystania z niego, do czerpania pomysłów, do tworzenia...

We wnętrzach ważne jest to, abyśmy pamiętali, że każdy styl jest całością, a mieszanie stylów to niezwykle trudna sztuka, potrzeba do tego odwagi i odnalezienia w sobie wrażliwości na piękno, które nas zewsząd otacza.

W jaki sposób odnaleźć swoją indywidualną estetykę i wrażliwość, jak odkryć swój indywidualny styl, styl który wcale nie musi być stylem jednorodnym, może być mieszanką stylów różnych.

Przede wszystkim musimy uważnie słuchać siebie, obcować z naturą w sposób uważny i zaangażowany, być blisko sztuki, kultury, ludzi...ciekawych, takich którzy są wrażliwi, którzy widzą więcej niż tylko wyuczone naukowe reguły, takich którzy są bogaci wewnętrznie.

Musimy eksperymentować, próbować, popełniać błędy, bo one nas najwięcej uczą, nie bać się...zwracać uwagę na rzeczy i ludzi, którzy nie kuszą tylko nazwiskiem, prestiżem, ale przede wszystkim wyjątkowością, oryginalnością i jakością wykonania. Często wśród nas, w bliskim otoczeniu jest ktoś, kto choć wcale znany nie jest, potrafi tworzyć prawdziwe dzieła, rzeczy niepowtarzalne, niebanalne, wyjątkowe. Dajmy mu szansę i skorzystajmy z jego umiejętność, pasji i talentu.

Charakter wnętrza budujemy stopniowo, nie tylko tworząc, czy wybierając jego bryłę, wielkość i kształt, ale również poprzez wybór odpowiednich dekoracji, kolorów, które odpowiednio wybrane pozwalają nadać wnętrzu indywidualny charakter.

A wszystko po to, aby w swoim mieszkaniu czuć się dobrze, tak po prostu, aby czuć swobodę i komfort, aby wchodząc do środka powiedzieć...to moje miejsce, mój dom i w nim czuję się najlepiej. Nie ważne czy to wnętrze jest urządzone w jednym wybranym stylu, czy z zastosowaniem mieszanki stylistycznej, grunt że dobrze i to o to w tym chodzi.

Tak więc, po raz kolejny zachęcam, aby nie bać się eksperymentów w swoich wnętrzach, próbować, rozmawiać, obserwować, mieszać style, inspirować się ciekawymi miejscami, filmami, literaturą i sztuką, podróżami oczywiście, mieszać style, choć to jak już wspominałam nie łatwa sprawa, ale warto, bo może wyjść cudownie, wyjątkowo, niepowtarzalnie, może wyjść tak, że inni przychodząc do nas również zechcą zmian i my staniemy się dla nich inspiracją :)

Powodzenia !!!