Nie bójmy się kolorów, wzorów, kwiatów i rożnych motywów we wnętrzach. Łączmy je i cieszmy się naszym domem.

W tym roku mówimy nie, maskującym beżom i brązom, choć są bezpieczne, klasyczne, uniwersalne i ciepłe, to na dłuższą metę nudne, szczególnie dla tych którzy chcą stworzyć wnętrze niebanalne, z sercem i duszą.

Ważne jest aby podejść do tematu kolorów we wnętrzach z dużym entuzjazmem i otwartością i nie bać się tego.

Mieszanie kolorów, zieleni, błękitów, granatów, a nawet różów to jest dzisiaj na czasie. Inspirowanie przyrodą , naturą, radością i umiejętne tego łączenie.

Coraz mniej szarości i bieli, coraz więcej naturalnej zieleni, nieco bardziej wyszukanych fioletów i błękitów, niebieskości oraz złota. Tak w najmniejszym skrócie będzie wyglądać skrócona paleta kolorystyczna we wnętrzach na rok 2017.

Kolorem roku ogłoszonym przez Instytut Koloru Pantone został kolor greenery czyli po prostu zieleń. Po zeszłorocznym różu i błękicie oznacza to powrót do natury. Zieleń dobrze wygląda zarówno z bielą, kolorami ziemi, odcieniami żółtego i złotego, ale i ze świeżymi pastelami, a nawet z niebieskim.

Kolory z tej palety nawiązują do pierwszych dni wiosny, nowego początku, radości i nadziei, słońca ale też ruchu eko.

Szukajmy kolorów nieoczywistych, sięgajmy do tych złamanych o wyjątkowej głębi i przejrzystości, ale też i do przybrudzonych ich odcieni.

Kolory te najlepiej prezentują się w towarzystwie bieli, naturalnego drewna i barw pokrewnych, ale można zaryzykować i próbować je łączyć z innymi bardziej wyraźnymi kolorami. Wszystko zależy od naszej wyobraźni i odwagi:)

Kolory we wnętrzach potrafią stworzyć efekt dramatyzmu i teatralności, a przy odpowiednich dodatkach i dobrze dobranym oświetleniu dodatkowo te cechy wydobyć.

Mogą to być kolory zastosowane tylko w dodatkach czy meblach tapicerowanych, ale można spróbować pobawić się kolorem na ścianach i ubrać je np. w ciemne butelkowe zielenie, głębokie granaty, a nawet czernie, zestawić z odpowiednimi tapetami, czy panelami dekoracyjnymi i zagrać odpowiednim oświetleniem.

Takie wnętrza stają się bardzo osobiste, z dużą ilością dekoracyjnych dodatków kwiatów i sztuki. Lansują je w swoich aranżacjach coraz częściej znani i podziwiani styliści i dekoratorzy wnętrz jak np. Lotta Agaton i Arabella McNie.

Ciemne ściany we wnętrzach to tegoroczny „must have”. Potwierdziły to tegoroczne (styczniowe) targi Maison&Objet w Paryżu.

Zdecydowanie w tym roku wychodzimy poza paletę szarości, beżu, a sięgamy po wspomniane wcześniej głębokie odcienie zieleni, granatu i niebieskiego, a nawet czasami żółtego, bawimy się kolorem, przerabiamy, ożywiamy nasze wnętrza, otwieramy się na nowe, tak jak na wiosnę, wszystko budzi się do życia, dostaje koloru i radości. Niech i w naszych wnętrzach tak będzie, nie bójmy się tego:)

Użycie głębokich kolorów daje możliwości eksponowania lub ukrywania określonych elementów, pozwala wydobyć ich piękno, bądź ukryć to czego widzieć za bardzo byśmy nie chcieli.

Zabawa kolorem, fakturą sprawia że urządzanie wnętrz może trwać nieustannie, bo barwy pozwalają na zmiany, na tworzenie, na proces.

Można zakochać się w pięknych klasycznych wnętrzach z kolorowymi meblami, wzorzystymi tapetami. Kojarzą się one z sielskim, dobrym i romantycznym życiem.

Dzięki zastosowaniu kolorów we wnętrzach można stworzyć naprawdę ciekawy niebanalny projekt, bo to kolory i dodatki tworzą klimat, podkreślają jego wyjątkowość i odrębność.

Kolebką dobrego wzornictwa i zastosowania kolorów jest Italia . Tam właśnie można uzależnić się od odważnego koloru, ciepła, słońca, kreatywnego podejścia do klasyki . Bo mody szybko przemijają, a dobra klasyka jest zawsze na czasie. Ale klasyka nie musi być nudna, wystarczy trochę wyobraźni, miłości do sztuki i piękna, kreatywnego spojrzenia na świat, na to co nas otacza i na miejsce w którym żyjemy. Możemy całe życie uczyć się być mistrzem, niezależnie od tego w jakiej dziedzinie:)