Przystępując do urządzania swojego wnętrza i chcąc czuć się w nim dobrze i mieć wrażenie wnętrza spójnego i przestronnego, należy wziąć pod uwagę następujące wskazówki:

  1. Przedpokój, wejście, jest wizytówką mieszkania. Choć to stare i nudne stwierdzenie, ale niestety prawdziwe. Bo najważniejsze jest tzw. pierwsze wrażenie. Dlatego warto jest zadbać o to, aby przedpokój jak najmniej przypominał miejsce do składowania ubrań i butów. Nadaj mu styl. Odrzuć schematy. Zainwestuj np. w oryginalny wieszak, na ścianie umieść oryginalny obraz, tapetę czy nawet ręcznie wykonany rysunek ( to nadaje artyzmu i duszy) . Jeśli pomieszczenie jest wystarczająco duże warto postawić w nim oryginalny mebel, czy powiesić piękne lustro.
  2. Przystępując do urządzania mieszkania poddaj je całkowitej gruntownej ocenie. Chcąc stworzyć przestrzeń spójną i przestronną, wybierz jednolita podłogę, jeden spójny kolor ścian, jeśli zależy Ci na uzyskaniu efektu powiększenia  całości. Nie bój się zdemontować niepotrzebne ściany działowe czy zbędne drzwi, postaraj się patrzeć na swoje mieszkanie jako całość, a nie poszczególne pomieszczenia.
  3. Kolor !!! Jeśli nie jesteś specjalistą w dobieraniu kolorów i nie możesz skorzystać z fachowej pomocy postaw na jasne odcienie, szarości, beże i biel. Te kolory zawsze się sprawdzą i będą dobrym tłem np. dla mebli i dodatków. Pozwalają na dowolność w kolorystyce jeśli chodzi o dodatki i  tzw. wykończenie. Nie zawsze natomiast powiększają wnętrze i sprawiają że jest jaśniejsze.  To zależy od wielu czynników, m. in. od tego czy mieszkanie jest słoneczne, z jakiej  strony świata wychodzą okna, jaki jest układ pomieszczeń.
  4. Jeśli wnętrze nie jest zbyt wysokie, pomaluj ściany i sufit na ten sam kolor ( dla bardziej odważnych) lub zastosuj tzw. optyczne wydłużenie i np. pomaluj ścianę w pionowe pasy ( bądź przyklej taką tapetę), ustaw  w różnych miejscach smukłe lampy podłogowe, które dają źródło światła na sufit. Zastosuj np. dodatkowo zasłony czy rolety rzymskie we wzór, który ma również strukturę pionową.
  5. Aby zachować charakter mieszkania i sprawić żeby nie było bezosobowe nie kupuj kompletów mebli i nie poddawaj się presji zabudowy na wymiar całego wnętrza. Choć to rozwiązanie wygodne i praktyczne, to pozbawia mieszkania charakteru i nie pokazuje prawdziwiej osobowości jego mieszkańców. Jest taka zasada: każdy człowiek i każda rzecz mają swoje miejsce, dlatego nie bój się gromadzić mebli czy dodatków z duszą. Czasami jeden mebel czy jeden jakikolwiek drobiazg, dodatek pochodzący z tzw. całkiem innej bajki potrafią zdziałać cuda. Dobrym przykładem jest tu bardzo modna ostatnio cegła. Zupełnie inaczej wyglądają wnętrza gdy cegła pochodzi z jakiegoś starego domu z rozbiórki , a inaczej gdy kupimy ją w markecie. Rożnicę widać i czuć... Aby uniknąć stylistycznego bałaganu przyjmij jeden styl ( np. wspomnianą zabudowę na wymiar, czy kilka wybranych mebli z gotowej kolekcji) i przełam to np. starym stołem w jadalni, czy krzesłami, każdy w innym kolorze, charakteru czy stylu. 
  6. Kompozycje, kolory, kwiaty, świece...aranżuj we własnym domu kąciki, strefy. Będą przyciągały uwagę, a jednocześnie odciągały wzrok od miejsc mniej efektownych, poza tym będą nadawały przytulności. Jeżeli wielkość mieszkania, a szczególnie pokoju dziennego/salonu pozwala na to, twórz w nim strefy. W roli wyznacznika stref świetnie sprawdzają się kolory, dywany, tapety, kanapy, wygodny fotel ze stolikiem i lampą.
  7. Oświetlenie, bardzo ważna rzecz we wnętrzu. Nie każde ma takie usytuowanie i taką ilość okien aby było w w nim dużo naturalnego światła. Dlatego już na etapie urządzania czy remontu warto zastanowić się nad różnymi punktami świetlnymi, zarówno tymi na stałe jak i przenośnymi typu lampy. Dobre oświetlenie naprawdę potrafi zdziałać cuda.
  8. Porządek – bardzo ważna rzecz, staraj się zachować przynajmniej ogólny ład, nie pozwól aby wnętrze zagracić nadmiarem rzeczy, bibelotów ( chyba, że to rodzaj i styl w jakim dobrze się czujesz). Na bieżąco porządkuj swoją przestrzeń, to jak już pisałam wcześniej, w artykule UMYSŁ, CIAŁO, DOM,  ma ogromne znaczenie i wpływ na nasze samopoczucie. 
  9. Dodatki – czyli firany, zasłony, poduchy, tzw. akcenty wykończeniowe, dobrze jak  w całym domu są zastosowane w tej samej kolorystyce i stylu.  Czasami wystarczy kolor np. żółty, niebieski, zielony, a czasami motyw np. kwiatowy, który będzie powtarzał się na poduchach zasłonach i np. świecach. To szczegół, ale bardzo ważny, dający wrażenie idealnego wykończenia.
  10. Na koniec najważniejsze – baw się urządzaniem wnętrz, nie bój się tego, eksperymentuj, próbuj, przestawiaj, wymieniaj …, a jeśli naprawdę nie czujesz się na siłach, aby to zrobić i mieć z tego przyjemność, skorzystaj  z pomocy kogoś kto się na tym zna. Bo dobrze urządzone wnętrze to bardzo duża inwestycja w nasze własne samopoczucie.