Jeśli latem chcemy odpoczywać na tarasach, to już  najwyższy  czas, aby pomyśleć o tym jak go zagospodarować i urządzić. 

Dziś taras może wyglądać jak elegancki salon, wyposażony w wygodne kanapy , fotele, ciekawe oświetlenie oraz piękną całoroczną roślinność, oraz efektowne i funkcjonalne zadaszenie, ale może być też rustykalnym ciepłym domowym miejscem, z całym mnóstwem ręcznie wykonanych przedmiotów, od mebli poczynając na ozdobach kończąc.   

Jeśli chcemy stworzyć swój prywatny azyl, w którym będziemy spędzać jak najwięcej czasu, warto zadbać o całą architekturę wraz ze stworzeniem odpowiedniego klimatu już na etapie planowania czy projektowania tarasu.

Warto odpowiedzieć sobie na pytania czego oczekuję od tego miejsca i jak chcę się w nim czuć. 

Ładne ściany i odpowiednie posadzki, donice na kwiaty, meble, zadaszenie, oświetlenie,  to wszystko razem tworzy całość i sprawia, że jest po prostu funkcjonalnie, pięknie i przyjemnie. 

Fot. Agata Murawska

Bardzo ważny jest materiał,  który wybierzemy jako podstawę do jego urządzania. 

Choć ogrodowa moda,  tak jak i wnętrzarska nieustannie się zmienia, to na tarasach ciągle popularne jest drewno odpowiednio przygotowane i zabezpieczone ( deski, bruk lub parkiet). Oczywiście kamień, ale i coraz częściej tworzywo sztuczne, a nawet szkło, oraz beton. Dzisiejsza technologia pozwala na wykorzystanie każdego z tych materiałów w sposób właściwy i bezpieczny. Każdy z nich ma swoje wady i zalety, jak zwykle należy kierować się przy ich wyborze indywidualnymi preferencjami i oczekiwaniami, a także upodobaniami, oraz możliwościami finansowymi.  

Dostępne są przeróżne materiały wykończeniowe, o różnych strukturach, kolorach i właściwościach technologicznych, a także osobistych odczuciach,  chociażby perforowane płyty, których otwory wypełnia się ziemią, obsiewa trawy i inną roślinnością to jeden z licznych przykładów zastosowania nowoczesnych materiałów wykończeniowych. 

Nowa technologia pozwala na zastosowanie przeróżnych  rozwiązań. Wielbiciele drewna, którzy boją się np. położyć go na tarasie, mogą skorzystać  z betonowych imitacji drewna, które do złudzenia go przypominają, ale są zdecydowanie trwalsze na warunki atmosferyczne, a także pozwalają na wykorzystanie go i w innych budowlach małej architektury ,takich jak murki, donice, obrzeża rabat itp. 

Równie ogromne możliwości wyboru są co do mebli tarasowych. Ich bogactwo stylistyczne, oraz mnogość materiałów z których są wykonane, pozwala na wybór odpowiedniego mebla pod każdym względem. Są nie tylko piękne, odpowiednio dobrane do stylu, ale i wytrzymałe na wszelkie warunki atmosferyczne. Nie straszny im ani deszcz ani słońce i wiatr. Nawet poduchy i wszelkiego rodzaju materace są dziś szyte z materiałów wodoodpornych, wytrwałych na blaknięcie, jednocześnie łatwych w utrzymaniu. 

Do tego odpowiednie oświetlenie, zarówno stałe, zaplanowane już w momencie projektu przed wykonaniem tarasu, jak i oświetlenie przenośne czy tzw. nastrojowe dopełniają całości.

Nie możemy zapomnieć o roślinności, która jest nieodzownym elementem całości, która daje nam poczucie łączności z naturą, swobody i oddechu, od codzienności, obowiązków i problemów.

Możemy dobrać taką roślinność, aby była całoroczna, odpowiednia na wszelkie warunki atmosferyczne, a uzupełniać ją  tylko roślinnością sezonową w celu podkreślenia pór roku i stylu , oraz pokazania jej naturalnego piękna .

Fot. Agata Murawska

W zależności od potrzeb, osobistych preferencji, upodobań, oraz możliwości finansowych możemy taras  zabudować, mniej lub bardziej, poczynając od zwykłej markizy przeciwsłonecznej po konstrukcje oszklone i nie tylko. Możemy stworzyć dodatkowe pomieszczenie, które w zależności od pogody i naszych potrzeb może stać się przestrzenią zamknięta lub otwartą, przestrzenią w której będziemy na zewnątrz, ale nie będziemy musieli uciekać, gdy zacznie padać czy wiać.

A najbardziej pozytywne w tym wszystkim jest to, że nie trzeba dziś ogromnie dużych nakładów finansowych ponieść, aby stworzyć coś wyjątkowego, miłego nie tylko dla oka, ale dla ducha i nie obciążając zanadto portfela inwestora ( choć oczywiście można).

Liczy się pomysłowość, inwencja twórcza i kreatywność właścicieli lub odpowiednich osób, czy firm,które pomagają stworzyć nam takie miejsce. 

Czasami zwykłe palety ( popularne już od dłuższego czasu), stare  niewykorzystanie deski mogą przydać się do stworzenia cudownego miejsca. Trochę chęci, pracy własnej i mamy dodatkowe miejsce do relaksu  pod gołym niebem, 

Praktycznie każdy styl, który preferujemy w domu, możemy dziś przenieść na taras i świetnie całość połączyć w jedno, możemy sprawić, dzięki przeogromnej ofercie na rynku w tym temacie, że nasze tarasy będą naszymi domami w dosłownym tego słowa znaczeniu. 

Dziś  nasze tarasy, zarówno te przydomowe jak i te w blokach czy apartamentowcach mogą być przedłużeniem salonu, jadalni i całego wnętrza, można już coraz częściej w ofertach  nieruchomości na rynku znaleźć oferty mieszkań z przestronnymi, nasłonecznionymi  i pięknymi  tarasami, które są dodatkowym atutem, dodatkowym miejscem do spędzania czasu praktycznie od wczesnej wiosny do późnej jesieni, są miejscem relaksu pod gołym niebem.