W każdym domu, w każdym wnętrzu jest miejsce, pomieszczenie, które tworzy serce domu...dziś bardzo często tym pomieszczeniem jest kuchnia. 

To w niej   często toczy się centrum naszego domowego życia. To pomieszczenie, gdzie nie tylko gotujemy, jemy wspólnie posiłki, ale to miejsce, gdzie każdy z nas zazwyczaj kieruje swoje pierwsze kroki po powrocie do domu. To tu rozmawiamy, często podejmujemy ważne decyzje....

Dlatego ważne jest to, aby dzisiejsza kuchnia była zaprojektowana, urządzona w taki sposób, aby wpasowywała się  nie tylko w najnowsze trendy, ale przede wszystkim w nasze oczekiwania od strony praktycznej i od strony osobistych preferencji  i upodobań. 

Jaka jest dzisiejsza kuchnia? Jakie spełnia role? Jak wygląda?

Tak dużo spędzamy czasu w kuchni, że wcale nie chcemy już, aby była tylko kuchenna. 

Coraz częściej zdarza się, że oprócz zabudowy kuchennej, czyli tradycyjnych szafek, oraz stołu, jeśli warunki tylko na to pozwolą, wstawiamy do niej fotel, sofę, a nawet kawowy stolik. 

Nie brakuje w niej obrazów, miejsc na książki, ulubionych bibelotów, a na podłogach pięknych dywanów. 

Fot. Agata Murawska

Na takie rozwiązania możemy pozwolić sobie, zazwyczaj gdy pomieszczenie jest wystarczająco duże, oraz gdy jest połączone np. z salonem, czy częścią dzienną. Ale i w małych kuchniach można zastosować chociażby jeden element, odbiegający od starych kuchennych trendów i przyzwyczajeń.

 

Dobra jakość oraz różnorodność materiałów wykończeniowych, które możemy dziś zastosować w kuchni, pozwala na różne rozwiązania, np. zamiast górnych szafek, wielbiciele dzieł sztuki mogą umieścić na ścianie galerię obrazów, fotografii, czy pięknych kolekcjonerskich talerzy. Ściany nie są już wykładane tradycyjnymi płytkami, które łatwo utrzymać w czystości, ale farby, czy tapety również świetnie dziś spełniają te role.  

Łączenie faktur i struktur, kolorów i wzorów jest tu dopuszczalne tak samo jak w innych pomieszczeniach, jedynie trzeba znać zasady ich łączenia i mieć wyczucie stylu. 

Coraz częściej do łask wraca praca rąk własnych, tzw. hand made. Ręcznie wyrabiane płytki, czy robione na zamówienie gipsowe okapy to perełki i wyznaczniki stylu oraz osobowości właścicieli.  

Same projekty kuchni i ich zabudowy są już dziś doprecyzowane w najmniejszych nawet szczegółach. Każda szafka, czy szuflada ma swoje przeznaczenie. Nic nie jest z przypadku, a każdy centymetr zabudowy  może być wykorzystany do maksimum. Rewelacyjne szafki typu kargo, ruchome, przesuwane półki na garnki i przykrywki to dziś nie tylko wymóg i luksus, ale już dobro podstawowe oferowane niemalże w każdej ofercie producenta mebli  kuchennych. 

Oświetlenie, bardzo ważny element w całym domu, i tu nie jest bez znaczenia. Odpowiednio dobrane punkty świetlne nie tylko ułatwią pracę, ale i pozwolą na przyjemne przebywanie w kuchni, w każdym jej miejscu i nadadzą pomieszczeniu odpowiedni klimat. 

Kolor, również nie jest bez znaczenia. Coraz częściej do kuchni wdziera się kolor, chociażby w postaci dodatków, ale i coraz częściej odważnych kolorów na frontach szafek, czy na innych meblach będących w tym pomieszczeniu.

Fot. Agata Murawska

Różnorodność i bogactwo roślin, która obecnie jest na rynku, nie pozwala kuchniom być pomieszczeniami bez akcentu natury. Dziś w kuchniach mamy kwiaty nie tylko w tradycyjnych doniczkach, ale i w takich  wiszących na ścianie, czy w postaci ziołowych ogródków chociażby na parapecie czy środku wyspy.

Niezależnie od tego, w jakim klimacie kuchnia jest urządzona, zawsze można nadać jej jedyny niepowtarzalny smaczek i np. połączyć sterylną, idealnie prostą zabudowę kuchenną ze starym odrestaurowanym stołem, czy krzesłem odziedziczonym po przodkach, ale oddanym do tapicera, można w kuchni z odzysku, postawić jakąś klasykę dizajnu, np. w postaci designerskiego fotela Butterfly, można w wolnym miejscu na ścianie powiesić obraz, który ma dla nas wartość sentymentalną i już mamy kuchnię, która zdecydowanie może zostać nazwana sercem domu. Wszystko zależy od naszej pomysłowości i inwencji twórczej. 

Cieszę się ogromnie, że dziś na rynku wnętrzarskim nie ma sztywnych trendów, nie ma sztywnych zasad, można puścić wodzę fantazji i dzięki  niej wyrazić siebie....a z pomieszczeń takich, jak chociażby kuchnia, można uczynić  serce domu.