Coraz więcej osób pracuje dziś w domu. Niektórzy z wyboru, niektórzy z konieczności. Taki rodzaj pracy ma oczywiście swoje zalety i wady. Jednakże, pewne jest to, iż wymaga ten fakt wygospodarowania w domu odpowiedniej przestrzeni, ponieważ do pracy potrzeba skupienia i sprzyjających warunków. 

Dlatego tak ważne jest, aby pomyśleć o gabinecie, na który możemy przeznaczyć odpowiednie miejsce w domu, lub jeśli dysponujemy niewielkim mieszkaniem – to stworzyć miejsce do pracy chociażby w sypialni. 

Twórczy kąt do pracy to nie tylko biurko i fotel na kółkach. To klimat, atmosfera i przede wszystkim funkcjonalność tego miejsca, dobrze przemyślana i zagospodarowana przestrzeń. 

Czy organizując własną przestrzeń do pracy wiemy jak właściwie wydzielić tę strefę?

Czy zwracamy na ten aspekt szczególną uwagę, czy raczej siadamy do pracy gdzie popadnie, z laptopem na kolanach i telewizorem przed sobą, oraz całym rodzinnym harmiderem wokół. 

Faktem  jest, że tak na prawdę każdy potrzebuje osobnego miejsca, ciszy i spokoju, aby przystąpić do pracy, rozpocząć twórcze projekty, czy chociażby opłacić domowe rachunki. 

W  zależności od potrzeb, możliwości, stylu i zapotrzebowania, podejdźmy do tematu kreatywnie… i z chęcią bo naprawdę warto. 

Jeśli nie dysponujemy dużą przestrzenią i wolnym pomieszczeniem, w którym moglibyśmy urządzić osobny gabinet, to warto postawić na meble wielofunkcyjne, które mogą jednocześnie pełnić kilka funkcji, np. dobrym rozwiązaniem są zabudowy na wymiar, gdzie główną rolę miejsca do pracy pełni wbudowany blat, a np. na górze czy z boku, jeśli tylko przestrzeń na to pozwoli są różne półki,  szafki czy szafy. Świetnie wtedy możemy wykorzystać to miejsce do różnych ról i potrzeb, a także zaplanować je tak, aby było dodatkową ozdobą pomieszczenia w którym się znajduje. 

 

Choć osobiście uważam, że sypialnia powinna być miejscem tylko do odpoczynku, to czasami niestety tak być nie może i musimy wtedy wydzielić w niej jakieś miejsce do pracy i np. zastosować  blat na całej długości ściany pod oknem z bocznymi szufladkami , czy wolnostojące biurko, które  również jest jakimś rozwiązaniem, aby mieć choć prze chwilę ciszę i spokój do skupienia i pracy.

W takim przypadku warto wydzielić, zaakcentować tę przestrzeń trochę inną kolorystyką czy jakimś drobnym akcentem, np. kawałkiem tapety. 

Często zwykły stół w przestrzeni dziennej  może pełnić rolę biurka, jeśli nie spodziewamy się żadnych gości, warunkiem jest tylko to, aby nie był zabałaganiony na co dzień, a tylko wykorzystywany na czas pracy. 

Niezależnie od tego gdzie tę przestrzeń zorganizujemy ważne jest, aby miejsce to pasowało do reszty stylem i kolorem, aby nie kłóciło się z funkcją danego pomieszczenia. Jedynie oddzielny gabinet pozwala nam na pewne szaleństwo i możemy urządzić sobie go w sposób odmienny niż resztę pomieszczeń.

Najważniejsze jest to, aby miejsce do pracy było wygodne, dobrze doświetlone, oczywiście najlepiej światłem naturalnym, jeśli go brakuje, to tak zaplanowanym oświetleniem sztucznym, aby niezależnie od pory dnia widoczność była dobra. 

Jeśli tylko mamy możliwość ustawmy  biurko na wprost okna, lub bokiem do niego, tak aby jak najwięcej światła naturalnego padało na jego blat.

Oczywiście istotna jest spokojna stonowana kolorystyka nie rozpraszająca myśli, w miarę możliwości porządek wokół, oraz jeśli ktoś lubi cicha muzyka w tle.

Styl urządzenia gabinetu, czy miejsca do pracy, tak jak już pisałam wcześniej najlepiej by było gdyby wpasował się w resztę aranżacji domu,  i był taki jak lubimy.

Fot. Agata Murawska

Może być bardzo nowoczesny, minimalistyczny, bez zbędnych gadżetów wokół, sprawiający wrażenie ładu i porządku, ale i styl sielski, pełen z kolei drobnych ozdób  i  różnych bibelotów także sprzyja pracy intelektualnej,  kreatywnej i twórczej.

Kto powiedział że miejsce pracy nie może być przyjemne? 

Cokolwiek dla nas to oznacza, niezależnie od tego jak rozumiemy  poczucie szczęścia, twórzmy je według własnych upodobań, otaczajmy się ładnymi przedmiotami, kolorami, przyjemnymi fakturami.  

Pozwólmy sobie na odrobinę szaleństwa. 

W domu możemy stworzyć miejsce do pracy, gabinet na miarę naszych osobistych potrzeb, nie musimy wpasowywać się w żadne schematy…

Z szacunku do siebie, ale i dla naszych domowników stwórzmy miejsce do pracy komfortowe, przyjemne i po prostu piękne. 

Wszystko, jak zawsze zależy od naszej wyobraźni, kreatywności i zaangażowania. 

Warto popracować nad tym, aby miejsce do pracy zachęcało nas, aby do tej pracy usiąść z przyjemnością , a nie odpychało nas od czekających na nas zadań.

Jak zwykle nie bójmy się eksperymentować, tylko nasza elastyczność, kreatywność względem nowych wymogów obecnych  czasów, pozwala nam na funkcjonowanie w tym świecie z poczuciem spełnienia i sensu tego co robimy. 

Stwórzmy taką przestrzeń o jakiej marzymy, nawet gdyby miał to być malutki kącik w pokoju czy sypialni.