Zacznijmy od tego, czy warto stworzyć dziecku oddzielną  przestrzeń?
Zdecydowanie tak ! I wcale nie chodzi o to, aby dziecko miało swój pokój, bo czasami jest to zwyczajnie niemożliwe, ale chodzi o wydzielenie miejsca, które będzie tylko dla dziecka, aby ono mogło w nim przebywać gdy tylko  będzie miało taką potrzebę, oraz decydować o tym  co w nim ma być, a także dlatego, że już od małego to świetna lekcja samodzielności.Jakimi wskazówkami kierować się tworząc tę przestrzeń?

Otóż, przede wszystkim nie skupiać się na tym aby to miejsce, czy pokoik było urządzone według najnowszych trendów…raczej patrzeć na potrzeby i upodobania dziecka, na to aby w tym swoim świecie czuło się ono  po prostu dobrze.

Od tego w jaki sposób urządzimy kącik dziecka zależy czy będzie się ono czuło w nim dobrze i czy będzie chciało utrzymywać w nim porządek i być w jego utrzymaniu konsekwentne.

Przede wszystkim to miejsce powinno być dostosowane do wieku dziecka i zmieniać się, ewaluować wraz z jego wzrastaniem, wraz z nowymi potrzebami i zainteresowaniami.

Fot. Agata Murawska


Jedno jest pewne, powinien panować w nim porządek,  i nie chodzi tu wcale o to, aby wszystko było idealnie poukładane, a zabawki schowane, bardziej chodzi o to, aby każda rzecz miała swoje miejsce do którego będzie można je odłożyć gdy się znudzi już zabawa. Pudełka, koszyki i odpowiednio dobrane meble świetnie spełnią tę rolę. Chodzi też o to, aby na bieżąco przeglądać wszystko co się w pokoju dziecka znajduje, i razem usuwać rzeczy zbędne, zniszczone i niepotrzebne, takie z których dziecko najzwyczajniej w świecie już wyrosło. To istotna sprawa, nie tylko ze względu na odczucie ogólnego ładu i porządku, ale też na kształtowanie zdrowych nawyków w charakterze dziecka. 

Wydzielony kącik do nauki, czytania to również bardzo istotna sprawa. I w zależności od wieku dziecka powinna być wzięta pod uwagę przy tworzeniu przestrzeni dziecięcej. Miejsce na papier, kredki farby do malowania zawsze powinny mieć miejsce. Twórcze działanie już od najmłodszych lat przynosi dobre efekty w przyszłości.

Ważnym elementem w przestrzeni dziecięcej są naturalne akcenty, takie jak drewno, materiał, rośliny…to pozytywnie wpływa nie tylko na wygląd i odczucie spójności z tym co naturalne silne i dobre, ale uczy też od najmłodszych lat szacunku i kontaktu z naturą i jej siłą, oraz wszelkim jej dobrodziejstwem.

Kolorystyka w pokoju dziecka, rzecz kontrowersyjna, jedni uważają że powinna być minimalistyczna, nie rozpraszać uwagi dziecka, inni wręcz odwrotnie, uważają że odpowiednio dobrany kolor stymuluje i pobudza wyobraźnię, ma właściwości wyciszające, czy wręcz energetyzujące. Ja osobiście uważam, że nie ma jednego trendu, schematu, moim zdaniem, raczej, jak przy całym wnętrzu trzeba brać pod uwagę predyspozycje, charakter i upodobania właścicieli, tak samo dzieje się w przypadku dziecka. Rodzice wiedzą najlepiej co jego dziecko lubi i jakie jest i to powinno mieć znaczenie w tworzeniu dla niego przestrzeni, kącika czy pokoju.
Na pewno należy uwzględnić tworząc miejsce dla dziecka, jego hobby, jeśli takie ma, a z pewnością każde w swoim czasie jakieś hobby mieć będzie i umieścić w nim akcenty z tym hobby związane.
To z pewnością wzmocni dziecka  zainteresowania i będzie czuło się docenione, że akceptujemy i szanujemy jego zainteresowania.
Jeśli dodatkowo dziecko posiada jakieś wyróżnienia w postaci dyplomów, pucharów, medali za swoje osiągnięcia to dobrze jest wydzielić  odpowiednie miejsce na ich wyeksponowanie. To ogromnie budujący i nadający charakteru element w przestrzeni dziecięcej.

Fot. Agata Murawska


Przestrzeń dla dziecka, jak i całego domu to proces tworzenia zmieniający się w raz z wiekiem, zainteresowaniami i upodobaniami i to jest w tym tworzeniu najfajniejsze, rozwija naszą kreatywność, rozbudza ciekawość świata, a także chęć poznawania samego siebie, bo nasza przestrzeń w domu, to jak już nie raz o tym pisałam,  odzwierciedlenie nas samych, naszych gustów, upodobań, potrzeb i sposobu widzenia życia  i świata, to piękna, ciekawa i bardzo twórcza praca, a raczej przygoda.
Dlatego z przyjemnością i radością pozwólmy sobie i naszym dzieciom wspólnie stworzyć kącik, w którym będą się one dobrze czuły, a my będziemy cieszyć się, patrząc na nie, gdy z przyjemnością będą w tych swoich przestrzeniach przebywać.