Wiosna to wspaniała pora roku. Budzi do życia i dodaje więcej pozytywnej energii. Zachęca do zrzucenia kilogramów zebranych jesienią i zimą, które chroniły przed zimnem i mrozem. Gdy temperatury coraz wyższe, a słońce dłużej świeci, oznacza to tylko jedno – CZAS NA ODCHUDZANIE

Jak mądrze i szybko schudnąć? Każdy prowadzi różny tryb życia, ma inne potrzeby, upodobania, możliwości przygotowywania dań. Na innych jeden system odżywiania się spełni, a drudzy nie odczują jego działania. Mając świadomość tego, że każdy jest inny i ma inne życie przedstawię wam kilka propozycji, które możecie wdrożyć na kilka miesięcy lub tygodni w celu zrzucenia kilku kilogramów samego tłuszczu. WYBIERZ ten, który wyda ci się NAJŁATWIEJSZY DO ZREALIZOWANIA. Każda z tych diet ma swoje ZASADY, które należy PRZESTRZEGAĆ w jak największym stopniu. Bądźmy wszyscy świadomi naszej ludzkiej natury i wybaczajmy sobie małe niepowodzenia. Jednak bądźcie na tyle zdeterminowani, aby się nie poddawać i doprowadzić do końca kurs odchudzania. Każda z tych diet NIE wymaga LICZENIA KALORII. Każda z nich POZWALA w ŁATWY SPOSÓB dostarczyć MNIEJ KALORII, zarówno CIESZĄC się dobrym SMAKIEM, BEZ WYRZECZEŃ. Trzeba jednak trzymać się pewnych zasad i mieć to na uwadze. Na szczęście są łatwe do utrzymania w praktyce.

Jest to tylko krótki przewodnik. W celu wdrożenia diety w życie należy zebrać więcej informacji co do stosowanych zasad lub udać się do odpowiedniej placówki. Przepisy oraz porady ułatwiające wprowadzenie każdej z tych diet w życie, dostępne są w Internecie lub warto przeczytać książkę.

1) Alkaliczna dieta

Zasady: 80% pożywienia oparte jest na produktach zasadowych, 20% na kwasowych. Tabele z produktami zasadowymi i kwasowymi dostępne są w Internecie. Wydrukuj i sporządzaj posiłki na podstawie podanych produktów.

2) Bullet Proof

Zasady: Poranek zaczynasz od czarnej kawy z masłem klarowanym lub olejem kokosowym (bez cukru i mleka!!) . Pierwszy posiłek zaczyna się od 14:00, a kończy do godz. 20:00. Całkowita eliminacja cukru rafinowanego, produktów zawierających gluten, rafinowanych olejów, dodatków żywnościowych takich jak barwniki, aromaty, spulchniacze, itp., pasteryzowanego nabiału. Dozwolone warzywa, owoce do 1-2 porcji dziennie, mięso od zwierząt karmionych trawą. Choć w dzisiejszych czasach trudno o takie mięso, to już sama poranna kawa i 6-cio godzinne okno żywieniowe odchudza.

3) Dieta 10-cio godzinna

Na tej diecie można jeść praktycznie, co chcesz przez 10 godzin. W pozostałe nie jesz nic. Zalecane jest odżywianie pełnowartościowe w celu zmaksymalizowania efektów.

4) Dieta 5/2

Polega na ograniczeniu spożycia kalorii do 25% dziennego zapotrzebowania na energię przez 2 dni w tygodniu, zaś w pozostałe 5 dni, można jeść normalnie. Oznacza to, że ograniczamy nasze spożycie żywności do jednej czwartej tego, co nasz organizm potrzebuje. Średni limit dla kobiet będzie to 500 kalorii, oraz 600 dla mężczyzn, które spożyją w ciągu dnia. Małe posiłki do trzech razy dziennie. W pozostałe dni nie trzeba liczyć kalorii.

5) Raw diet – dieta surowa

Spożywa się wyłącznie surowe pokarmy. Można podgrzewać dania do 45⁰ Celsjusza. Nie można łączyć tłuszczy z węglowodanami, białek z węglowodanami. Podstawą są zielone szejki owocowo-warzywne, sałatki, zupy ze zmiksowanych surowych warzyw i podgrzane do odpowiedniej temperatury, skiełkowane zboża, niepasteryzowane produkty mleczne, moczone przez noc nasiona i orzechy, chleb esseński. Nie jada się chleba, zboża, poza skiełkowanymi, mięsa. Owsianka moczona przez noc (nie gotowana) z mlekiem niepasteryzowanym krowim lub roślinnym z owocami suszonymi lub świeżymi jest dobrym przykładem śniadania w stylu raw.

6) Lemoniadowa

Polega na piciu wyłącznie od 6 do 12 lub więcej filiżanek lemoniady przez tydzień. Nie spożywa się innych pokarmów poza napojem złożonym z 2 łyżek soku z cytryny, 2 łyżek syropu klonowego, szczypta chilli i wody. Te składniki gwarantują szybki detoks organizmu. Jest wysoce wskazane, aby przygotować ciało i umysł na 3 dni przed rozpoczęciem fazy detoksykacyjnej. Pierwszy dzień polega na usunięciu przetworzonej żywności, następnego dnia spożywa się wyłącznie pokarmy płynne, takie jak zupy, soki, koktajle. Trzeciego dnia przyjmuje się już wyłącznie wodę z cytryną, syropem i chilli. Po tygodniu należy ponownie powoli wrócić do normalnego systemu odżywiania. Pierwszy dzień obejmuje spożywanie zup, soków, koktajli owocowo-warzywnych. Na trzeci dzień można wprowadzać pokarmy surowe z warzyw i owoców. Ten specjalnie skomponowany eliksir ma za zadanie szybko uruchomić twój metabolizm, oczyścić jelita i pozbyć się toksyn z organizmu. Ostra papryka jest metabolicznym busterem, syrop klonowy jest nieprzetworzonym cukrem naturalnym, który dostarczy twojemu organizmowi energii, a ponieważ cytryny zawierają antyoksydanty, pomagają wypłukać toksyny z systemu.

7) Hipnoza

Można robić coś świadomie lub nieświadomie. Można zaprogramować się na pewnie nawyki, jak zwiększona ochota do aktywności fizycznej, chęć zgłębienia wiedzy na temat zdrowego stylu życia i wdrażanie w życie. Hipnoza pozwala również na odczuwanie wstrętu na produkty, które są niszczące dla organizmu. Zamiast słodyczy będziesz wybierał owoce i warzywa. Zamiast kanapy – rower. Możliwości jest dosyć sporo. Zamiast operacji na zmniejszenie żołądka można udać się do odpowiednio przeszkolonego terapeuty na hipnozę, która zaprogramuje mózg, na spożywanie małych ilości pokarmu. Efekt będzie taki sam jak po operacji zmniejszenia żołądka. Osoba otyła będzie jadła o ¾ mniej pokarmu, tak samo jak po operacji.

8) Dieta 80/10/10 – wysoko węglowodanowa

Dr. Douglas Graham dzięki wieloletniej praktyce opracował system odżywiania promujący zdrowie. Jest to raczej styl życia niż tylko dieta. Życie według wskazówek zawartych w jego książce, przez kilka miesięcy zmieni każdego i uczyni je bardziej szczęśliwym, zdrowym, witalnym, szczupłym silnym, bardziej wydajnym i efektywnym w działaniu. Jest to dieta idealna dla atletów, maratończyków, triatlonistów, kolarzy, wioślarzy, sportowców wyczynowych, a także dla tych, którzy pragną mieć więcej energii i wigoru. Założeniem tej diety jest przyjmowanie pokarmu złożonego w 80% z węglowodanów, 10% z białek i 10% z tłuszczy. Podstawą węglowodanów stanowią łatwo przyswajalne cukry proste pochodzące z owoców i warzyw, a także skrobi. Tłuszcze z orzechów i nasion, warzyw i owoców. Białka ze zbóż, orzechów, nasion, warzyw i owoców. Spożywa się mnóstwo owoców i warzyw. One również zawierają w swoim składzie białka i tłuszcze. Wymagane jest odpowiednie łączenie pokarmów, aby nie spowalniać uwalniania glukozy do krwioobiegu i nie obciążać trzustki, ani nadnerczy. Nie spożywa się produktów rafinowanych, mięsnych, mącznych, nabiałowych. Podstawą są owoce i warzywa. Można jadać gotowane, ale w większości pokarmy są surowe. Daje bardzo szybkie efekty. Tłuszcz znika w oczach, a ciało zdrowieje. Znika wiele dolegliwości i można cieszyć się słodkim smakiem.

9) Dieta ketogeniczna – wysokotłuszczowa

Zupełne przeciwieństwo diety 80/10/10. Tutaj podstawą stanowią tłuszcze. Węglowodany stanowią zaledwie do 30g źródła energii , pochodzących z warzyw i owoców. Udział białko stanowi ilość 1 grama na kilogram masy ciała. Reszta to tłuszcze. Osobom o słabej wątrobie i nerkach odradza się stosowania tej diety, gdyż metabolizm tłuszczy odbywa się poprzez te organy. Adaptacja organizmu do przejścia na inny szlak metaboliczny pochodzący z kwasów tłuszczowych może trwać nawet kilka tygodni. W tym czasie mogą pojawić się nieprzyjemne odczucia, jak ospałość, bóle głowy. Wymaga silnej woli. Na tą dietę może przejść każdy z wyjątkiem cukrzyków, którzy nie produkują insuliny z powodów autoimmunologicznych, oraz kilku innych chorób genetycznych związanych z metabolizmem komórkowym.

10) Intermittent fasting - okresowy post

Polega na przyjmowanie pokarmu w ściśle określonych oknach żywieniowych. Do wyboru mamy:

- 20/4h – nie jemy przez 20 godzin, jemy przez 4 godzin

- 19/5h - pościmy przez 19 godzin i jemy przez 5 godzin,

- 16/8h - jemy po 16 godzinach głodówki i mamy 8 godzin na spożycie posiłków

Lub inny rodzaj okresowych głodówek:

- pomijanie posiłku – czyli opuszczanie posiłku np. kiedy nie mamy na niego ochoty

- 2 posiłki w ciągu dnia– jemy rano i wieczorem

- 24h/0 – nie jemy przez 24h raz w tygodniu

  • post 24h co drugi dzień.

Nie wymaga liczenia kalorii. Można jeść dowolne pokarmy, jednak w celu profilaktyki zdrowia zaleca się odrzucenie pokarmów rafinowanych i włączenie bogato odżywczych, zawierających witaminy i składniki mineralne. Ten sposób odżywiania może stanowić zarówno styl życia jak i formę leczniczą w krótkim okresie. Do postu można się odpowiednio przygotować, aby nie odczuwać głodu, stopniowo zmniejszając okno żywieniowe. Warto zacząć od niejedzenie przez 12h i stopniowo zwiększać okno do 14h i więcej. Ten rodzaj odżywiania ma wiele zalet. Pozwala uwolnić się od wielu chorób, nadmiaru tkanki tłuszczowej. Poprawia pamięć i koncentrację, rozjaśnia umysł, dodaje energii, zwiększa sprawność umysłową i fizyczną. Sprzyja również długowieczności, co zostało udowodnione przez wielu badaczy.

Każda z tych diet ma jedną cechę wspólną – odrzuca produkty rafinowane. Być może warto zacząć od tego prostego triku. Zwiększyć udział warzyw i owoców w dziennym jadłospisie, nie przejadać się i więcej się ruszać. Wtedy słowo „dieta” znika, a pojawia się styl życia właściwy dla każdego.

Droga do pełnego sukcesu nie jest łatwa, ale dzięki wytrwałości, silnej woli, systematyczności, można uwolnić się od destrukcyjnych nawyków i odzyskać zdrowie.

Ruch na świeżym powietrzu dodaje mnóstwo energii. Wyskocz na spacer, gdy dopadnie cię zniechęcenie.

Powodzenia. Wierzę że wam się uda.