Niewłaściwe działanie słowa to :

    1. Fałszywa mowa

    2. Oszczercza mowa

    3. Szorstka mowa

    4. Głupia paplanina

Jeśli nie potrafimy mówić używając odpowiednio języka, skutki mogą być żałosne. Ostre słowa wywołują ostre reakcje i w ten sposób stajemy o krok od nienawiści, a często od przemocy fizycznej. Ten problem dotyczy wszystkich, którzy nie opanowali sztuki mówienia, oraz tych którymi żądzą emocję.

W sytuacjach kiedy się złościmy, lepiej ugryźć się w język niż używać epitetów uwłaczających godności i raniących człowieka. Jeśli nie zdołamy kierować naszym ego to oznacza, że oddajemy się pod jego kontrolę. Człowiek świadomy, używający rozsądku potrafi postępować wbrew temu co narzuca mu instynkt. By nie być jak zwierzę , które wystraszone lub złe, gryzie. W końcu zostaliśmy wyposażeni przez cudowne narzędzie jakim jest umysł i słowo, iw odróżnieniu od zwierząt powinniśmy się nimi odpowiednio posługiwać.

Najczęściej problemy związane z niewłaściwą komunikacją dotyczą nas w kontaktach z bliskimi, których tak bardzo kochamy i jesteśmy z nimi najmocniej połączeni emocjonalnie. W skrajnych przypadkach, np. w obawie o kogoś skupiamy się na lękach, a nie na prawdzie. W takich sytuacjach zapominamy o spokojnym tonie. Lęki zaczynają tak bardzo dominować, że większość z nas nie potrafi użyć życzliwej argumentacji poprzez, którą szybciej możemy dotrzeć do podświadomości drugiego człowieka. Większość zamyka zmysł słuchu i nie chce słuchać w stworzonym hałasie przestraszonego bezradnego głosu. Jedynie odnosząc się do człowieka z szacunkiem w zaufaniu i spokoju, zrozumienie pozwoli na przeanalizowanie czy przyjrzenie się całej sytuacji.

To w jaki sposób się wyrażamy, jakim tonem, świadczy o nas samych. Pokazuje jak jesteśmy mądrzy i potrafimy budować zgodę jednocząc innych. Czy wolimy kreować głupotę łatwością oceniania i krytykowania innych lub głosząc plotki. Przypisując, naklejając tzw. „łatki” komukolwiek, w rezultacie zniekształcamy obraz przekazując go dalej, krzywdzimy człowieka. Kiedy ktoś kogoś pomawia, a my nie jesteśmy niczego pewni, najlepiej jest sprawdzić wszystkie słowa, dotrzeć do źródła, dociekając tego „jakimi rzeczy są naprawdę”. By niewinny został niewinnym a nie skazanym bezpodstawnie ! „Widzisz źdźbło w oku brata Swego, a belki w swoim oku nie widzisz…”

Nasze ego sprawia, że nie widzimy swoich wad, a z łatwością widzimy i krytykujemy je u innych . Chwilową ulgę przynosi nam porównywanie się, że nie jesteśmy gorsi i dzięki temu czujemy się dowartościowani. Postrzeganie w ten sposób to zwykłe tchórzostwo i fałsz wynikający ze strachu.

Przypomnę motto tak ważne, niosące wartości ponadczasowe „MOWA JEST SREBREM, A MILCZENIE ZŁOTEM”

O skutkach, które wynikają z niewłaściwego używania mowy pozostawiam refleksje i wnioski czytelnikowi - jak kto co lubi i woli …