Ciąża to jeden z najpiękniejszych momentów w życiu kobiety. Poza radością płynącą z opieki małego dziecka niesie ze sobą niekorzystne zmiany w obrębie sylwetki. Rozciągnięty mięsień prosty brzucha oraz skośnych brzucha, powiększony biust i zmniejszona jego jędrność, rozciągnięta, wiotka skóra, rozstępy, bóle kręgosłupa, opuchnięte kończyny dolne, popękane naczynka. To tylko niektóre objawy zmuszające do szybkiej interwencji, aby powrócić do dawnego wyglądu.

Kiedy należy zacząć ćwiczyć?

Bardzo trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to często pojawiające się pytanie. Osoby bardzo aktywne przed ciążą i w trakcie, mogą zacząć uprawiać niewielki wysiłek fizyczny, gdy tylko poczują na to ochotę. To najprostsza odpowiedź, gdyż ciało wie lepiej, niż tysiące wyznaczników czy indeksów. Wielu lekarzy, fizjoterapeutów, pielęgniarek czy nawet trenerów personalnych ma bardzo podzielone zdanie na temat tego, kiedy można zacząć ćwiczyć. Zazwyczaj przedział umowny to 5-14 doba po porodzie. Osobiście zalecam uprawianie sportu zawsze, gdy odczuwa się taką potrzebę. Każdy trening powinien być zgodny z aktualnym stanem samopoczucia i stanu zdrowia. Lekki trening siłowy również można wykonywać kilka tygodni po porodzie lub nawet wcześniej. Jest najbardziej bezpieczny. Nie obciąża stawów, poprawia krążenie, stopniowo można manipulować intensywnością treningową. Na ćwiczenia cardio, typu jogging, rower, świeża mama może wyskoczyć, gdy tylko ma na to ochotę.

 

Stagnacja

Jest to etap najtrudniejszy do pokonania. Gdy następuje długa przerwa w treningu, wtedy bardzo trudno jest się ponownie zmotywować do ćwiczeń. Słodkie lenistwo oraz nowe obowiązki związane z opieką dziecka, utrudniają powrót do zadbania o własne ciało. Im bardziej zwleka się z rozpoczęciem, tym gorzej będzie z łatwością modelowania sylwetki. Negatywne skutki ciąży będą się pogłębiać. To znacznie wydłuża czas kształtowania ciała. Mimo wielu przeciwności, którym młoda mama musi stawić czoło, warto poświęcić czas na ćwiczenia. To z góry zaprocentuje lepszym samopoczuciem i zgrabną sylwetką. Wiele kobiet swoje zaniedbanie wini burzę hormonów, jaka następuje w trakcie ciąży. To jest kolejna najczęściej występująca się wymówka. W życiu nie jest tak prosto. Na tkankę tłuszczową wokół brzucha, wiotkie mięśnie i złe samopoczucie ma wpływ wiele czynników. Jest to suma niekorzystnych działań, na które same się skazałyście. Należy wziąć odpowiedzialność, wykazać odrobinę silnej woli, zaangażowania i ruszyć się z miejsca, w którym nie chce się być, do miejsca w którym chce się być.

Pierwszy krok to uświadomienie sobie, że może być lepiej i do tego dążyć. Czy nie lepiej mieć poczucie zgrabnej pupy, płaskiego, jędrnego brzucha, satysfakcji i poczucia zadowolenia po założeniu każdego ubrania, na jakie ma się tylko ochotę. Brak kompleksów w kostiumie kąpielowym czy ta duma po włożeniu sukienki o rozmiar mniejszej?! Czy to nie jest jakiś powód do tego by znowu zacząć ćwiczyć? Jeśli nie podaj inny.

 

Proste rozwiązania

Z codzienną gonitwą można sobie poradzić. Brak czasu jest tylko wymówką. Jeśli emocje, brak opiekunki, czy pieniędzy nie pozwalają ci na odwiedziny w klubie fitness, to warto poświęcić ten czas na trening w domu lub w plenerze. Istnieje mnóstwo zestawów ćwiczeń, które można wykonać w domu. Ważne aby zachować prawidłową technikę wykonania danego ćwiczenia, rozgrzać mięśnie i pobudzić układ krążenia przed każdym treningiem oraz zrobić lekkie rozciąganie po jego zakończeniu. Rozgrzewka dynamiczna, trening zasadniczy i streching na koniec. Zachęcenie maluszka do wspólnych ćwiczeń, nie tylko będzie wspaniałą zabawą dla was obojga, ale przyniesie też lepszą koordynację ruchową, większy biceps i dużo radości. Kilka wznosów w górę swojego dziecka, przysiady, pompki z nosidełkiem, deska-tzw. plank. Tu również jest duże pole do popisu. Dziecko wcale nie musi spać, gdy ty ćwiczysz. Możecie poćwiczyć razem. Gdy jednak wolisz mieć ten czas tylko dla siebie, postaraj się wybrać do klubu. Wybierz trenera, który szybko zmotywuje cię do działania i pomoże ujędrnić twoje ciało dobierając odpowiedni zestaw ćwiczeń. Jeśli wolisz zajęcia w grupie, udaj się do klubu fitness na zajęcia dogodne dla ciebie. Nie zachęcam za podążaniem za modą i wybór zajęć, które akurat są na topie. Może się okazać, że są nie odpowiednie dla twojego stanu zdrowia. Wybierz te, które sprawiają ci najwięcej przyjemności.

Kilka miesięcy pracy zaowocuje piękną zgrabną sylwetką. Ujędrnionym ciałem, zdrowiem i witalnością. Pełna pozytywnej energii dogonisz swoje dzieci, gdy ci będą uciekać.