Utrata masy ciała zachodzi, gdy organizm zużywa więcej kalorii niż potrzebuje. To oznacza, że musisz spalać więcej poprzez dodatkowe aktywności lub jeść mniej. Wielu ludzi zmniejsza ilość spożywanych kalorii i zaczyna ćwiczyć. Jest to powszechne działanie. Wypracowanie takiego schematu jest bardzo pomocne w utracie wagi. Jednak nie jest on praktyczny.

Dla niektórych osób wręcz niemożliwy do zrealizowania z powodu warunków zdrowotnych, ograniczeń czasowych lub braku zainteresowania. Chirurgowi ciężko jest utrzymać reżim przyjmowania posiłków co 3 godziny, a po kilkugodzinnej operacji nawet jakby chciał ćwiczyć to nie ma siły. Każdy kto widział film „Bogowie” z Tomaszem Kotem w roli chirurga Zbigniewa Religę, wie jak ciężko jest trzymać się zasad związanych z zachowaniem zdrowia i szczupłej umięśnionej sylwetki. W życiu bywa różnie. Bardzo łatwo o zniechęcenie, gdy tylko pojawią się zwykłe życiowe przeszkody. Czas, który miał być poświęcony na trening zostaje oddalony, bo trzeba zrobić coś innego. Okazuje się że takich przypadków jest coraz więcej, a czasu na trening coraz mniej.

Co zrobić gdy życie pisze zupełne inne scenariusze niż my byśmy tego chcieli. Wszystko jest możliwe. Gdy się tylko chce zawsze znajdzie się sposób. Ostatnie badania pokazują, że dieta odgrywa znacznie większą rolę w stosunku do ćwiczeń fizycznych, jeśli chodzi o utratę wagi. Łatwiej jest zmniejszyć udział kalorii poprzez modyfikację diety w porównaniu do spalania kalorii poprzez ćwiczenia. Pozwala to też zaoszczędzić znacznie więcej czasu. Dokonanie kilku zmian w diecie i stylu życia mogą pomóc schudnąć bezpiecznie i skutecznie, bez zaplanowanego treningu i bez zbędnego wysiłku.

  1. Zmodyfikuj swój system odżywiania pod katem zrzucenia wagi

Jest mnóstwo diet i form odżywiania, które są skuteczne. Nie działają na każdego tak samo, gdyż każdy posiada inną osobowość i styl życia. Dlatego najlepiej wybrać tą, która odpowiada najbardziej. Najpopularniejsze to: wysoko białkowa, wysoko tłuszczowa, wysoko węglowodanowa, przerywany post, oczyszczająca, zbilansowana, itd. Wyliczać można w nieskończoność. Wszystkie cechują się obniżoną kalorycznością. Najważniejsze aby była wysoko odżywcza, zasilała organizm w składniki odżywcze. Wtedy proces pozbywania się opornej tkanki tłuszczowej przebiega szybciej. Ni e powinno spożywać się mniej niż 1200kcal na dobę.

Dieta zbyt niskokaloryczna powoduje ryzyko niedoboru składników odżywczych i spowolnienia metabolizmu. Lepiej odłożyć w czasie gubienie kalorii niż narazić się na później problemy zdrowotne, rozchwianie hormonów czy efekt jojo. Programy odchudzające zazwyczaj zakładają ucinanie kalorii z dobowego zapotrzebowania o 500-700 kalorii. Liczenie kalorii i świadome żywienie, pomagają schudnąć. Pozwala też lepiej opracować plan i rozkład posiłków.

  1. Wybieraj jakościowe produkty

Uważnie czytaj etykiety. Obco brzmiące substancje w liście składników czy dodatki smakowo, zapachowe, wypełniacze, są dla organizmu zbędne. Dla twojego portfela też. Zawsze stawiaj na pierwszym miejscu owoce i warzywa. Jako przekąskę lepiej wybrać banana, niż batona zbożowego. Sok wyciskany jest lepszy niż jogurt. Produkty naturalne i nie przetworzone są sprzymierzeńcem w walce z tłuszczykiem.

  1. Wybieraj zdrowsze techniki przygotowywania dań

Grillowanie zamiast smażenia, pieczenie w kąpieli wodnej zamiast w oleju, gotowanie na parze zamiast w wodzie. Przy przyrządzaniu dań używaj jak najmniej tłuszczu. 1 gram tłuszczu to aż 9 kalorii. Na jednej łyżce (ok. 10g = 90kcal) się nie kończy. Czy aby na pewno tego potrzebujesz? Wyżej wymienione formy gotowania nie wymagają udziału tłuszczu, a dania nie tracą na smaku i soczystości.

  1. Nawadniaj się

Woda pomaga wypłukać toksyny z organizmu, które są uwalniane w procesie chudnięcia. Woda zmineralizowana czy filtrowana są najlepsze. Unikaj napojów zawierających cukier, które nie potrzebnie podwyższają poziom insuliny. Hormonu odpowiedzialnego za przyrost wagi.

  1. Sprawdzaj wagę nie częściej niż

Bądź cierpliwy w postępach. Lepiej jest utrzymywać powolny i stały spadek wagi ciała, który utrzyma się w dłuższym okresie. Efekt jojo najczęściej występuje u osób niecierpliwych, którzy przeskakują z jednej diety na drugą w zbyt krótkim czasie. Kontroluj wagę ciała raz na 2 tygodnie, robiąc pomiary obwodów ciała. Mimo, iż waga spada niewiele to różnica w obwodach ciała mogą robić wrażenie.

  1. Nagradzaj się

Za każdym razem, gdy zgubisz kilogram spraw sobie prezent. Wybierz coś ekscytującego. Nie musi być to nagroda w postaci smakołyku. Postaw poprzeczkę wyżej. Przecież ciężko na to pracowałaś. Może być to upragniona torebka, wizyta w spa itp. Unikaj przyjemności wynikających z jedzenia, gdyż mogą one powodować powrót do starych nawyków żywieniowych. Tych które doprowadziły cię do nadwagi. Czy na pewno chcesz do tego wracać?!

  1. Wysypiaj się

Odpoczynek też jest potrzebny. Zbyt wysoki poziom kortyzolu – hormonu stresu, trzyma tłuszcz. Krótkie drzemki w ciągu dnia skutecznie obniżają poziom stresu i odchudzają.

  1. W miarę możliwości uprawiaj sport

Gdy tylko czas na to pozwoli, uprawiaj jakiś sport. Niedzielny jogging czy jazda rowerem są świetnym sposobem aby połączyć przyjemne z pożytecznym.

Podsumowanie

Choć nie zawsze można ćwiczyć to delikatnymi manipulacjami żywieniowymi można sobie wspomóc w procesie odchudzania. Najważniejsze aby wybierać produkty naturalne, bez chemii, jeść dużo owoców i warzyw, a waga sama będzie spadać bez większego wysiłku a niekiedy bez liczenia kalorii.