Wynajęcie trenera personalnego może okazać się najlepszą decyzją jaką mogłeś podjąć, aby osiągnąć swój cel związany ze zdrowiem, wyglądem czy sprawnością. Znalezienie odpowiedniego trenera, która potrafi dopasować trening do Twojej osobowości i może zaprojektować zupełnie indywidualny program potrzebny do osiągnięcia Twojego celu, może okazać się trudniejsze, niż się wydaje.

 Właśnie to indywidualne podejście ma kluczowe znaczenie. Każdy jest inny i prowadzi zróżnicowany tryb życia. Inne spojrzenie jest na osobę, która ma nadwagę, a inne na kobietę, która dopiero co urodziła. Obie tej samej płci, w tym samym wieku, a jednak się różnią. Profesjonalny trener personalny potrafi swoim fachowym okiem ocenić realne szanse zdobycia tego, co dana osoba pragnie osiągnąć. Wie jak ułożyć plan działania, jakie kroki należy wpierw zrealizować i jak długo zajmie realizacja całego projektu.  Dobry trener powinien dobrze cię poznać zanim przystąpi do układania planu treningowego i żywieniowego. Taka rozmowa może potrwać niekiedy nawet kilka godzin. Dzięki temu będzie w stanie dobrać odpowiedni plan tylko dla ciebie. Weźmie pod uwagę Twoją osobowość,  Twój styl życia, uwzględni Twój stan zdrowia, budowę ciała, kompozycję ciała, kondycję fizyczną i psychiczną, Twoje możliwości czasowe, finansowe, treningowe. Sprawi, że na każdym treningu poczujesz się komfortowo i bezpiecznie.

Jedną z najważniejszych usług jakie może zaoferować Certyfikowany Trener Personalny jest wiedza, doświadczenie i umiejętności. Jest to szczególnie ważne w przypadku skomplikowanych ruchów w danym ćwiczeniu lub przy szczególnych przypadkach (np. zaraz po ciąży, seniorzy, nastolatki, chorzy na depresję,  po operacji, itp.).  Wiedzą jak prawidłowo wykonać ćwiczenia złożone, co prewencyjnie zapobiega pojawieniu się poważnym uszkodzeniom ciała w przyszłości. Pokieruje cię w taki sposób, aby najbezpieczniej, najłatwiej i najszybciej osiągnąć cel. 

Obecność trenera jest również konieczna dla osób początkujących lub nieśmiałych, którzy niepewnie czują się w miejscu pełnym ludzi.  Doda nie tylko odwagi, ale stworzy miłą, bezpieczną atmosferę. Zapewni trening dopasowany do nastroju oraz przyjemną konwersację na różne tematy w trakcie przerw między seriami.  Taka atmosfera komfortu sprzyja rozwojowi, pozwala szybciej uporać się z wątpliwościami i osiągnąć upragniony cel. Sam trening staje się przyjemnością.

Ważną sprawą jest umiejętność przekazania i dzielenia się swoją wiedzą z klientami. Formułowanie polecenia oraz objaśnienie czy demonstracja ćwiczeń powinna być przedstawiona w sposób zrozumiały i dostosowany do poziomu klienta. Trener jest cały czas aktywny i obecny dla wzmocnienia interakcji z klientem.  Jego zadaniem jest wyjaśnienie i zademonstrowanie poprawnej techniki podczas wykonywanego ćwiczenia oraz korygowanie klienta w sposób podtrzymujący jego pewność siebie. Skutecznie monitoruje postępy i stosuje progresję treningową.  

Trening zaprojektowany przez profesjonalnego trenera personalnego powinien zakładać progresję treningową w kilku okresach. To nie tylko program 12-tygodniowy, ale również kilku miesięczny. Niektóre cele nie można zrealizować w kilka tygodni i profesjonalny trener powinien uświadomić swoich klientów, w jakim czasie mogą spodziewać się realnych wyników. Niestety w dobie dzisiejszych czasów i przyspieszonego tempa życia, coraz więcej osób pragnie mieć bardzo szybkie efekty. Stawiają sobie od razu wysoką poprzeczkę. Ze względu na powszechny tryb życia ich ciała nie są przygotowane do obciążeń, jakie im serwują. Chcą za dużo w zbyt szybkim czasie dojść na szczyt. Niekiedy kosztem zdrowia. Poza salą treningową jest życie prywatne i obowiązki. Dobry trener zdaje sobie z tego sprawę i nie pozwoli na zbytnie obciążenie swojego klienta treningiem. Potrafi dopasować dany dzień treningowy do aktualnego samopoczucia osoby trenującej oraz wyjaśnić mu, że lżejszy trening nie oznacza gorszy, a brak bólu następnego dnia również jest korzystnym objawem. Najpierw należy wzmocnić fundamenty by potem budować na nim dom. Tak samo trener uświadamia, wzmacnia podstawowy aparat ruchu, buduje poczucie wartości klienta, aby mógł wejść na sam szczyt z przyjemnością i lekkością. Proces przemiany zachodzi wtedy naturalnie. Bez poczucia odbycia kary czy „odwalenia” treningu. Trening przestaje być postrzegany jako obowiązek, staje się dobrą zabawą. Klient czerpie przyjemność z procesu przemiany.  

Większość trenerów nie może poszczycić się szkoleniem z zakresu dietetyki. Jednak wielu rozumie znaczenie makro i mikroskładników w oparciu o rezultaty i wyniki. Doskonały trener spędził wiele lat na studiowanie wiedzy w tej dziedzinie pod wieloma kątami i potrafi dopasować sposób odżywiania zgodny z preferencjami danego klienta.  Podobnie jak w treningu, tak i tutaj jest podejście bardzo indywidualne. Dieta zajmuje większy procent jeśli chodzi o widoczne zmiany wizualne i wewnętrzne. Poprzez odżywianie można wpływać na samopoczucie i stan zdrowia. Dobry trener dobrze to rozumie i zaproponuje odżywianie, które zapewnia klientowi wszystkie niezbędne składniki odżywcze, aby mógł wykonać swoje codziennie obowiązki. Nie potrzebne są ekstremalne wyrzeczenia i całkowita zmiana dotychczasowego trybu życia. Odchudzać i modelować można na wiele sposobów. Ważne aby dobrać taki, który będzie wygodny w stosowaniu i sprzyjał jego realizowaniu jego wytycznych. Tak to jest naprawdę możliwe. Zmiany najlepiej wprowadzać stopniowo. To zagwarantuje trwałe efekty. 

Można to porównać z nauką pływania. Jedną osobę wprowadza się od razu na głęboką wodę z instrukcją obsługi jak się poruszać. Taka osoba starając się utrzymać na wodzie, będzie machać rękoma i nogami w chaosie chlapiąc na wszystkie strony, ledwo łapiąc oddech. W konsekwencji wystraszona poradzi sobie z oporem wody, ciało w ramach przetrwania wywalczy sobie jakiś konkretny ruch. W drugim przypadku jest asekuracja drugiej osoby, która prowadzi, trzyma, kieruje, nadzoruje na płytkiej wodzie. Tłumaczy jak poruszać się w wodzie, tworzy atmosferę bezpieczeństwa i komfortu. Gdy dana kursant poczucie się pewniej, przechodzą na głęboką wodę. W obu przypadkach dana osoba nauczy się pływać. Pierwszy związany jest z ogromną ilością stresu, drugi z troską i miłością. Obie osoby osiągnęły swój cel. Nauczyły się pływać. Wybierz sam, który sposób nauki i przemiany odpowiada Tobie.

Dobry trener nie tylko da ci odpowiedni plan żywieniowy dopasowany do ciebie indywidualnie, ale pomoże ci zrozumieć istotę odżywiania, jak znaleźć zdrowe zamienniki, jak sobie radzić w trudnych sytuacjach związanych ze zmianą nawyków żywieniowych, dostarczy ci mnóstwo pysznych i zdrowych przepisów, zainspiruje cię kulinarnie.  Samo gotowanie stanie się fajne i zabawne, pozwoli odkryć nowe smaki, a posiłki przestaną być nudne. Wszystko oparte o zdrowe składniki i wszystko pyszne. Życie to radość czerpana również z jedzenia. Nie warto odmawiać sobie przyjemności. Dobry trener wie jak dobrze, niskokalorycznie i smacznie zjeść. Jego sylwetka i uśmiech na twarzy jest tego przykładem. 

Jest wielu ludzi, którzy ćwiczą przez wiele lat, ale nie widzą zadawalających efektów swojej pracy. Niekiedy prowadzą bardzo aktywny tryb życia, choć ich sylwetka o tym wcale nie świadczy. Możesz spędzić lata trenując bez otrzymania optymalnych rezultatów, czytając i zwiększając swoją wiedzę, aby się dowiedzieć jak jeszcze bardziej sobie pomóc i co jeszcze możesz wypróbować, aby zwiększyć efekty. Możesz doznać kontuzji, zmarnować kilka lat życia na eksperymentowanie, aby dowiedzieć się jaka forma treningu najlepiej u ciebie działa. Możesz. Wolna wola. Możesz również wynająć trenera, przestać błądzić, marnować czas i zdrowie, bo on cię poprowadzi wprost do twojego celu. Taka osoba posiada już wiedzę, doświadczenie i wciąż ją zdobywa. 

Bycie zmotywowanym do działania każdego dnia przez długi okres czasu jest prawie niemożliwe. Każdy ma gorsze i lepsze chwile. Dobry trener jest w stanie odzyskać motywację i na nowo zainspirować do działania. W każdym okresie trenowania pojawia się tzw. plateaus – zastój. To zupełnie normalna kolej rzeczy.  Jest to chwilowe, jednak od ciebie zależy ile to potrwa. Dobry trener szybko przywróci wiarę i na nowo zachęci do działań. Wspiera i skutecznie motywuje. Jest niczym psycholog i couch. Odpowiednie nastawienie umysłu potrafi zdziałać cuda. Niejednokrotnie placebo ma największą moc sprawczą. Sama siła przekonywania, którą posiada trener personalny jest równie ważna jak jego wiedza i doświadczenie. Z takimi umiejętnościami może pochwalić się niewielu trenerów personalnych. Dowiedz się konkretnie od znajomych jak odbierają współpracę z danym trenerem. Bądź zamień z nim kilka zdań, aby samemu poznać czy potrafi intuicyjnie dopasować się do twoich potrzeb.

Profesjonalny trener  dysponuje szerokim zakresem usług pod względem treningowym, żywieniowym i psychologicznym. Dostarcza wiele kreatywnych zestawów ćwiczeń, dopasowanych indywidualnie wraz  ciekawymi przepisami i rozwiązaniami kulinarnymi.  Zapobiega kontuzjom,  tworzy atmosferę komfortu i bezpieczeństwa. Zapewnia efektywne i ciekawe treningi oraz wsparcie psychologiczne. Gwarantuje  satysfakcję i realizację celu.  

Praca pod okiem trenera zwiększa wskaźnik osiągnięcia sukcesu w dziedzinie sportu o ponad 30%.  Tak wynika z badań  opublikowanych w Journal of Sports Science & Medicine. Badania wykazały, że wpływ bezpośredniego nadzoru w trakcie treningów miał ogromny wpływ na wynik treningu. Spotkania jeden na jeden, pozwala na indywidualne podejście do klienta. Co znacznie zwiększa dyscyplinę i szansę na realizację marzeń w dziedzinie sportu. Dyscyplina i wypracowane nowe nawyki ruchowe i myślowe mają pozytywny wpływ także i w innych aspektach życiowych.  Trener personalny pośrednio uczestniczy w rozwoju i doskonaleniu się klienta w jego życiu prywatnym i zawodowym.  Chcesz osiągnąć sukces. Wynajmij dobrego trenera. 

Za sukcesem ludzi, zawsze stoją nauczyciele, coache, instruktorzy.  To dzięki ich naukom i radom, stali się silniejsi i lepsi w swojej dziedzinie.  Zapewne Małysz nie szybował by tak długo, gdyby nie jego trener. Justyna Kowalczyk również może przyznać, iż część jej medali zawdzięcza trenerowi. Nawet najbardziej utalentowani tego świata mieli swoich przewodników. 

Zanim jednak zdecydujesz się na trening personalny dowiedz się czegoś o danym trenerze. Potrzebujesz planu, który będzie odpowiadał twoim założeniom czasowym jak i finansowym.  Poza kosztami związanymi z osobistymi sesjami, trzeba doliczyć jeszcze cenę karnetu do klubu oraz niekiedy zakup stosownej suplementacji lub produktów związanych z dietą. Choć za wejścia do klubu i sesję indywidualną należy zapłacić, to już dodatkowy wydatek suplementacyjny czy żywieniowy nie jest wymagany.  Zanim jednak dojdzie do negocjacji cenowych warto najpierw podjąć wysiłek, aby sprawdzić kompetencje trenera personalnego. Niektórzy mogą zaoferować system ratalny lub rabatowy. Reszta to tylko inwestycja w siebie. Nie w trenera.