Coraz częściej spotykamy pojedyncze osoby lub niewielkie grupy osób spacerujące z kijkami po lesie, parku czy plaży. Wydaje mi się, że powoli zaczyna do nas docierać jak bezcenne jest nasze zdrowie i to nie tylko to fizyczne ale również psychiczne, oraz jaką ważną rolę w naszym życiu pełni relaks i odpoczynek. 

Według mnie, szczególnie cenny jest ten na świeżym powietrzu, kiedy dodatkowo możemy dotlenić cały organizm i poczuć się o wiele bardziej komfortowo.

To zupełnie inne odczucie i w żaden sposób nie można tego porównać z ćwiczeniami np. w klubie fitness, a znam to z autopsji. 

Inspiracją do napisania tego artykułu jest to, że sama w zasadzie od zera zaczynałam przygodę z tą cudowną formą aktywności ruchowej. Popełniałam również szereg błędów i dlatego chciałabym przybliżyć ten temat szczególnie tym, początkującym i uwrażliwić na parę związanych z tym aspektów, by jak najwcześniej czerpać z tego sportu jak najwięcej satysfakcji. 

Gdy obserwuję  na ulicy osoby chodzące z kijkami zauważam, że poza trzymaniem ich w rękach podczas spacerów nie zadali sobie podstawowych pytań:

1. Po co to robią?

2. W jaki sposób to robią?

3. Co im to daje? 

O wyciągnięciu głębszych wniosków już nie wspomnę. Jedni stawiają kije przed sobą jakby szukali min, inni bezwładnie ciągną za sobą...

Czym właściwie jest Nordic Walking? Jak chodzić, aby nie zaszkodzić sobie, a zarazem czerpać radość z każdego wyjścia? 

Nordic walking – to forma rekreacji polegająca na marszach ze specjalnymi kijkami. Wymyślony został w Finlandii w latach 20. XX wieku, jako całoroczny trening dla narciarzy biegowych.

Jakie korzyści dla zdrowia uzyskasz dzięki Nordic Walking?

Warto zapamiętać, że marsz z kijkami – po dobrym opanowaniu techniki – uaktywnia 90% mięśni całego ciała. Dla porównania:   bieganie - 45% a rower - 50%.

Poza tym, przy nieporównywalnie mniejszym niż w innych dyscyplinach wysiłku, w ciągu godziny spalisz więcej kalorii – 400kcal, podczas gdy zwykły chód pochłania 280kcal w tym samym czasie.

Nordic Walking zwiększa pobór tlenu przeciętnie o 20-58% w zależności od intensywności wbijania kijków.

Tętno wzrasta o 5-17 uderzeń na minutę, mięsień sercowy pompuje więcej krwi, dzięki czemu nasz organizm jest lepiej dotleniony. Nordic Walking poprawia sprawność układu krążenia i zmniejsza ryzyko zawału.

Nordic Walking łączy w sobie najlepsze cechy idealnej aktywności ruchowej dla wszystkich, gdyż:

- jest łatwy i szybki do nauczenia na poziomie podstawowym,

- mogą go uprawiać niemal wszyscy, bez względu na wiek, wagę i wyjściowy poziom sprawności fizycznej,

- jest możliwy do uprawiania wszędzie i w każdym czasie, w dowolnym klimacie, w dowolnym terenie, na każdej nawierzchni i przez cały rok,

- jest 40-50% efektywniejszy niż marsz bez kijków,

- efektywnie trenuje wszystkie mięśnie kończyn dolnych, prostowniki kończyn górnych, wzmacniając mięśnie tułowia, ramion, barków, a także brzucha.

Czy to oznacza, że marsz z kijkami jest bardziej wyczerpujący niż zwykły spacer?

N I E! 

Po marszu z kijkami na trasie 20 km zmęczenie nóg będzie porównywalne z tym po zwykłym spacerze na dystansie 3-4 km.

Nordic Walking:

- odciąża cały aparat ruchowy do 30%, nie pogarsza stanu obolałych stawów,

- zwiększa mobilność górnego odcinka kręgosłupa, łagodząc napięcie mięśniowe w okolicy barków,

- podnosi kreatywność i sprawność działania mózgu, obniża hormony stresu,

- obniża wartości tłuszczowe krwi i LDL,

- zapobiega cukrzycy,

- wzmacnia kości i zmniejsza ryzyko osteoporozy,

- jest bezpieczną formą ćwiczeń, kijki zapewniają równowagę i stabilność podczas chodu w trudnym terenie.

W jaki sposób maszerować z kijkami?

Pamiętajmy Nordic Walking ma sprawiać nam przyjemność, radość, a jednocześnie przynosić korzyści zdrowotne!!!

Aby tak było, musimy zwrócić uwagę aby nasz Nordic Walking, czyli poprawny technicznie spacer z kijkami był poprzedzony rozgrzewką a zakończony stretchingiem, czyli rozciąganiem się.

Poprawny spacer z kijkami oparty jest na naturalnej, naprzemiennej pracy rąk i nóg, jak podczas zwykłego spaceru lub marszu. 

Różnica polega jedynie na tym, że do rąk mamy przyczepione kijki, którymi musimy się posługiwać tak, aby ten spacer przynosił nam jak największe korzyści.

Naukę - Nordic Walking powinno się rozpocząć od marszu z kijkami luźno zwisającymi u wyprostowanych wzdłuż tułowia rąk, szukając odpowiedniej koordynacji i rytmu marszu.

Starajmy się nie myśleć o tym, że do rąk mamy przyczepione kijki, które szurają o podłoże, marsz ma być naturalny, jak spacer bez kijków!!!

Jest to moment, w którym możemy ocenić, czy bezwzględny wymóg naprzemiennej pracy rąk i nóg jest spełniony, czyli czy mamy dobrą koordynację lub jej brak. Jeżeli tak, to połowa sukcesu za nami. 

Polecam film instruktażowy Polskiego Towarzystwa Nordic Walking  /www.youtube.com/watch?v=vNnDS7JrsQw

Pamiętajmy, że bardzo ważne jest, aby chodzić z kijkami systematycznie - przynajmniej 3 razy w tygodniu po 1,5 godziny. Ten sport uzależnia, a po powrocie czujemy się dotlenieni, zrelaksowani, lżejsi i co tu ukrywać po prostu chce nam się żyć i pracować, nawet wtedy gdy pogoda za oknem robi się mało ciekawa a słoneczko rzadziej wychodzi zza chmur.

Rewelacyjnie chodzi się nawet podczas niewielkiego mrozu i słonecznej pogodzie – wprost bajecznie.

Według mnie niezwykle ważna jest technika chodzenia. Po pewnym czasie regularnych marszy można się odprężyć i wsłuchując w rytm własnego organizmu opanować właściwą technikę, dzięki której nie tylko będzie to marsz po zdrowie i zgrabną sylwetkę ale również doskonały relaks i niezwykła przygoda z tym cudownym sportem.

Więcej na temat Nordic Walking: www.nordicwalking-unity.pl; www.centrum-nordic-walking.pl 

Znajdziecie tutaj wiele inspiracji :)