Choroby zębów i przyzębia (tkanek, które otrzymują zęby w prawidłowej pozycji: dziąsła, ozębna, cement, kość wyrostka zębodołowego i okostna) są jednym z najczęstszych powodów odwiedzin zwierzaków u lekarza weterynarii.

Właściciele często nie zauważają pierwszych sygnałów mogących sugerować, że ich pupil cierpi z powodu bólu w jamie ustnej i trafiają do gabinetu, kiedy sytuacja jest już dosyć poważna. Postaram się w skrócie opowiedzieć na co warto zwrócić uwagę.

5 najważniejszych oznak bólu zębów u zwierząt:

Twoje zwierze nie może powiedzieć Ci kiedy cierpi na ból zęba lub z powodu innego rodzaju bólu. Jeśli zauważysz którykolwiek z tych objawów udaj się do lekarza weterynarii by zbadał twojego pupila.

1. Brak jakichkolwiek objawów

Psy, koty i inne zwierzęta towarzyszące takie jak np. króliki, rzadko pokazują że cierpią z powodu bólu. Jest to mechanizm wynikający z silnego instynktu przetrwania, pochodzący od dzikich przodków naszych zwierząt domowych. Często zdarza się, że twój podopieczny jest tylko trochę "niewyraźny" lub nie wykazuje żadnych niepokojących objawów.

Dlatego tak ważna jest profilaktyka i przegląd stomatologiczny przynajmniej raz w roku. Dzięki temu nie pozwalasz aby twój zwierzak cierpiał w milczeniu.

2. Przykry zapach z jamy ustnej

Nieprzyjemny zapach z pyska jest wynikiem metabolizmu bakterii żyjących w jamie ustnej. U zwierząt z problemami stomatologicznymi znacznie zwiększa się ilość bakterii i nasila się nieprzyjemny zapach. Jeśli oddech twojego zwierzaka brzydko pachnie to pierwszy sygnał, że należy go zbadać.

3. Nietypowe zachowanie

Zwierzęta z bólem w jamie ustnej mogą np. żuć pokarm jedną stroną, przekrzywiać głowę w trakcie jedzenia, odmawiać posiłku, wypluwać karmę, ociekać od miski, piszczeć w trakcie ziewania, chować się, nie wylizywać się ( zwłaszcza koty przestają dbać o swoja higienę), zachowywać się jakby były w złym humorze (nie chcą się bawić).

Właściciel zna swoje zwierze lepiej niż ktokolwiek inny dlatego najszybciej powinien zauważyć wszystkie nienormalne zachowania.

4. Krwawienie

Krwawienie z jamy ustnej jest zazwyczaj spowodowane chorobami przyzębia ale może być również wywołane złamaniem zęba, ranami lub owrzodzeniami na języku i dziąsłach oraz obecnością guzów w jamie ustnej.

Zwróć uwagę na zmieniona, gęstą ślinę, ślinę z ropą, ślady krwi na zabawkach i posłaniu lub krople krwi w wodzie i jedzeniu. Jeśli choroba przyzębia jest zaawansowana można zauważyć krwawienie z nosa lub krwisty katar kiedy twoje zwierze kicha.

5. Powrót do normy

Jak tylko weterynarz zajmie się problemem w jamie ustnej i uśmierzy ból twoje psisko może pokazywać, że czuje się lepiej i zachowywać jakby było znowu szczeniaczkiem a twój kociak może domagać się dodatkowych pieszczot i uwagi. Nie pozwól swojemu pupilowi cierpieć w milczeniu. Badaj profilaktycznie stan zębów i dbaj o higienę jamy ustnej. Jedyną rzeczą jakiej potrzebujesz jest szczoteczka do zębów i kilka minut w ciągu dnia aby pomóc zapobiec chorobom zębów i przyzębia.