Czasy, w których przyszło nam żyć to czasy techniki, nauki, komputeryzacji i wirtualnej rzeczywistości. Nie powiem wcale, że komputery to zło i nie omówię ich niszczycielskiego wpływu.

Wysoko rozwinięta technologia jest tak naprawdę niezwykła. Jest to źródło wiedzy, niezliczone możliwości edukacji i zabawy. Powstaje zatem pytanie, czy w dobie DVD, wideo, Internetu istnieją skuteczne metody zachęcające dzieci do sięgania po książki. Niemniej jednak uważam, że warto rozbudzać zamiłowania czytelnicze, dlatego, że czytanie ma wpływ na rozwój mowy dziecka, a tym samym na rozwój jego samodzielnego myślenia. Ponadto czytanie, to w przypadku starszych dzieci sprawia, że stają się one bardziej empatyczne, zwracają większą uwagę na ludzi. Dzieci czytające od najmłodszych lat w przyszłości lepiej są w stanie wyciągać wnioski z sytuacji, które obserwują. Nie należy też pomijać aspektu wyobraźni, która jest niezwykłą potęgą człowieka i nawet najlepsze efekty specjalne w kinie nie są w stanie jej dorównać.

Najlepiej zacząć rozwijać zainteresowania czytelnicze już we wczesnym dzieciństwie. Polecam wykształcić sobie rytuał czytania. Może to być codzienne, wieczorne czytanie lub w innej porze dnia w zależności od potrzeb dziecka. We wspólnym czytaniu najważniejszy jest dobór odpowiedniego tekstu i zbudowanie nastroju, który pobudza aktywność dziecka i wpływa na jego zachowanie.

Sprzyja też nawiązaniu specyficznej relacji, w której dziecko i czytający wspólnie odbierają i przeżywają zawarte w książce treści. Kiedy dziecko jest już starsze i nauczy się bezbłędnie rozszyfrowywać wcześniej nieznane znaki graficzne, świetnym rozwiązaniem jest czytanie tekstów z podziałem na role. Daje ono szerokie możliwości doskonalenia techniki czytania, a także urozmaica obcowanie z lekturą. Kontakt z literaturą może również przybierać formy kulturowe albowiem stanowi bazę dla licznych adaptacji teatralnych lub filmowych. Taka forma odbioru literatury jest bardzo lubiana przez dzieci, ponieważ oddziałuje na wszystkie ich zmysły. Bardzo ciekawym sposobem urozmaicenia literatury jest prasa dziecięca. Treść czasopism jest zróżnicowana, dlatego jedni szukają wierszyków i bajek inni zaś krzyżówek, rebusów czy zagadek. W rozwijaniu zainteresowań czytelniczych dużą rolę pełnią rodzice a w późniejszym czasie także nauczyciele. Na pewno dawanie dobrego przykładu, otaczanie się książkami i pokazywanie dzieciom, że ja też czytam, ja też to lubię zaprocentuje w przyszłości i nasze pociechy sięgną po książkę.

Kiedyś ktoś powiedział, że przecież wszystko co powstaje, rodzi się w głowie, dlatego wypełniajmy małe główki naszych dzieci tym co mądre i wartościowe.