Laponia jest znana, jako kraina wzgórz i zorzy polarnej, miejsca gdzie zawsze jest śnieg i panują surowe temperatury. Jest w tym dużo prawdy, ale natura Laponii ma o wiele więcej do zaoferowania. Cztery bardzo różne pory roku, ograniczoną, ale różnorodną florę i faunę oraz rozległe rzeki. Przyroda Laponii to gatunki zwierząt typowe dla tego klimatu, zwierzęta, które świetnie zaadoptowały się do zmiennych i trudnych warunków pogodowych panujących w tym regionie.

Zmiana pór roku jest w Laponii wyraźnie zauważalna. Cztery pory roku to wiosna, lato, jesień i zima, która trwa w tym niezwykłym rejonie około pół roku. Czas zimowy obejmuje trwający kilka miesięcy okres zmierzchu, charakteryzujący się brakiem normalnego światła dziennego, kiedy słonce pozostaje poniżej horyzontu.

Wiosna, to czas kiedy śnieg zaczyna topnieć i przyroda powoli budzi się do życia. Niestety temperatury nawet późną wiosną mogą spaść poniżej zera i zdarzają się opady śniegu.

Lato w Laponii jest jasne, to czas tzw. nightless night. Dniem i nocą słońce polarne pozostaje ponad horyzontem. Upalne dni są bardzo nieliczne a średnia temperatura waha się od 10 do 16 stopni Celsjusza. Przed przesileniem letnim może pojawić się w wielu miejscach przymrozek, wiec lipiec to najcieplejszy okres lata. Wczesne lato charakteryzuje się małą ilością opadów, które zwiększają się dopiero około sierpnia. Lato to doskonała pora na zaznajomienie się z tutejszą dziką przyrodą. Natury możemy doświadczyć poprzez trekking, jazdę na rowerze, jazdę konną. Na miłośników wody czekają spływy kajakowe oraz wędkowanie. Dla tych co tęsknią za odrobiną kultury, Laponia oferuje różnorodne imprezy w całym sezonie letnim, jak np. ”Tydzień szczupaka” w Kemijarvi. Odwiedzający ten piękny kraj powinni zaopatrzyć się w środki odstraszające komary, a szczególnie jeśli wybieramy się w odległe, dzikie tereny Laponii.

Z chwilą pojawienia się pierwszego jesiennego mrozu dni stają się coraz krótsze a przyroda zaczyna przygotowywać się do nadchodzącej zimy. Liście drzew zmieniają kolor z zielonego na żywe odcienie złotego, żółtego i jaskrawego szkarłatu, co jest uwieńczeniem tej kolorowej i wspaniałej pory roku zwanej „Ruska”. „Ruska” pojawia się na północy po pierwszym tygodniu września i jest to najlepszy moment żeby móc ją podziwiać. Na południu Laponii pojawia się około tydzień później. Oprócz podziwiania krajobrazów podczas jej trwania, jesień jest dobrą porą na korzystanie ze skarbów przyrody, które mają do zaoferowania tutejsze lasy obfitujące w jagody, borówki czy grzyby.

Zima zaczyna się w listopadzie, jako pora ciemna, ponura i zimna, ale zmienia się w jasne i słoneczne dni pod koniec kwietnia. W Laponii pierwsze opady śniegu mogą wystąpić już w sierpniu i wrześniu, ale zazwyczaj śnieg pokrywa krajobraz na stałe w listopadzie. Boże Narodzenie jest najciemniejszym okresem w czasie zmierzchu w Laponii. To czas, gdy słońce nie wschodzi nad horyzont i jest tylko kilka godzin światła słonecznego. Świeży śnieg, który podczas zimy przykrywa ziemię nawet metrową warstwą białego puchu stwarza idealne warunki uprawiania sportów zimowych. Luty to statystycznie najzimniejszy miesiąc w roku, a jego koniec to czas, kiedy kończy się okres zmierzchu.

Podczas okresu zimowego Laponia przedstawia się, jako perfekcyjnie śnieżnobiały krajobraz z zorzami polarnymi tańczącymi na niebie. Spokojną i śnieżnobiałą naturę można podziwiać jeżdżąc na nartach, wędrując w rakietach śnieżnych, jeżdżąc saniami ciągniętymi przez renifery, psy husky, albo dla tych którzy lubią prędkość, skuterem śnieżnym. Na początku grudnia, dzieci na całym świecie zaczynają pisać listy do Świętego Mikołaja z prośbą o wymarzone zabawki. Nie wszystkie dzieci wiedzą, że te listy trafiają właśnie do Laponii a dokładniej do niewielkiej drewnianej wioski, niedaleko Rovaniemi w Laponii. Dokładnie tam, gdzie przebiega koło podbiegunowe. Od dawien dawna wioska jest oficjalną siedzibą Świętego Mikołaja. Znajduje się tutaj urząd pocztowy Św. Mikołaja, liczne sklepy z pamiątkami, kafeterie, ale oczywiście najważniejsze jest jego biuro – jedyny budynek wyrastający powyżej niskiej zabudowy, z efektowną wieżyczką, na której umieszczony jest portret Mikołaja.

Dla dzieci, i nie tylko, główną atrakcją z pewnością jest spotkanie ze Świętym Mikołajem, który udziela audiencji w ciepłym, przytulnym pokoju, gdzie nadworny elf robi pamiątkowe zdjęcia.

Ale to nie jedyne atrakcje, które zapewnia nam wioska będąca mikołajową siedzibą. Mamy do dyspozycji mnóstwo atrakcji, takich jak np. jazda zaprzęgami psów husky. Renifery od zawsze towarzyszą rdzennym mieszkańcom Laponii w niełatwych arktycznych warunkach. Możemy spotkać się z hodowcami reniferów, a także poczuć się jak sam Św. Mikołaj, udając się na przejażdżkę saniami zaprzężonymi właśnie w renifery. Udział w Lapońskiej Ceremonii, podczas której zostaniemy zaproszeni do tradycyjnego miejsca spotkań Samów – rdzennych mieszkańców Laponii, gdzie przy ognisku, opowieściach z dalekiej północy i gorącym soku żurawinowym zostaniemy przyjęci w poczet zdobywców koła podbiegunowego spowodują, ze odwiedziny w tym magicznym miejscu na zawsze pozostaną w naszych wspomnieniach.