Dominikana nazywana również Perłą Karaibów, jest drugim co do wielkości, po Kubie krajem na Morzu Karaibskim, odkrytym w 1492 roku przez Krzysztofa Kolumba, a od Zachodu graniczącym z Haiti. Ciągnące się wzdłuż jej wybrzeży piaszczyste plaże są uznawane za jedne z najpiękniejszych na świecie. W głębi lądu czekają na nas górskie szczyty i piękne wodospady. Dominikana to również długa i bogata historia, którą możemy poznać odwiedzając stare miasta, zabytkowe fortece oraz karaibskie wioski.

Dominikana słynie również ze znakomitej bazy hotelowej, wśród której znajdziemy również te najbardziej znane i prestiżowe światowe sieci hotelarskie. Rajskie plaże stwarzają doskonałe warunki do wypoczynku, znakomicie utrzymane pola golfowe zapewnią nam rozrywkę a miłośnicy nurkowania będą mieli możliwość podziwiania fascynującego podwodnego świata.

Najczęściej zadawanym pytaniem jest, kiedy jest najlepsza pora na odwiedzenie Dominikany?

Republika Dominikany leży w strefie klimatu zwrotnikowego (typ morski, czyli wilgotny). W takiej szerokości geograficznej nie nazywa się pór zima - lato ,ale pora sucha i deszczowa. Tzw. pora deszczowa w Dominikanie charakteryzuje się tym, że jest 4-5 stopni więcej niż w porze suchej (32-33 w lecie i 27-28 w zimie) , przez co jest trochę bardziej wilgotno.

Wspaniałe jest to ,że temperatura jest bardzo przewidywalna. Są bardzo małe amplitudy powietrza, przez co między dniem a nocą różnica wynosi tylko ok. 8 C.

Co do opadów to nie ma reguły. Zdarza się że w lutym opady są większe niż w tzw. porze deszczowej, a październik (rzekomo najgorszy miesiąc na podróż) charakteryzuje się jednym faktycznym dniem deszczowym. Ale reguła jest taka - krótkie intensywne opady deszczu a potem znowu świeci słońce. Jest to region oceaniczno-morskim i tak jak w górach pogoda się szybko zmienia. Więc zachmurzone niebo rano, to nie jest oznaka ,że tak będzie cały dzień, bo za chwilę wychodzi słońce.

Od obywateli polskich wjeżdżających na teren Dominikany nie jest wymagana wiza wjazdowa, trzeba natomiast okazać bilet powrotny oraz środki finansowe wystarczające na pokrycie kosztów deklarowanego pobytu. Na granicy należy natomiast wykupić kartę turystyczną, na podstawie której można przebywać na terenie kraju 30 dni.

Będąc na Dominikanie, koniecznie musimy spróbować miejscowych przysmaków. Wspaniałe owoce morza: langusty, olbrzymie krewetki, świeże ryby czy znakomite steki wołowe. Pragnienie ugasimy sokiem z kokosa, lub wyśmienitym rumem i mamajuana- butelka pełna patyków, kory i korzonków zalanych winem, rumem, miodem i innymi składnikami.

Najbardziej znanymi wśród naszych klientów miejscami wypoczynkowymi są, Punta Cana- najbardziej wysunięty na wschód rejon Dominikany z jednym z najlepszych plaż na Karaibach, palmami i spokojnym oceanem, La Romana położona nad Morzem Karaibskim w południowo-wschodniej części wyspy i Puerto Plata na północy.

Będąc na wycieczce wypoczynkowej jak zawsze warto zobaczyć kilka niezwykłych i niepowtarzalnym miejsc.

Stolica Dominikany Santo Domingo założona w 1496 roku jest najstarszym stałym osiedlem europejskim w Ameryce. Założone przez brata Krzysztofa Kolumba, Bartolomeo szybko stało się ważną hiszpańską bazą podboju Ameryk i centrum administracyjnym. W 1990 roku dzielnica kolonialna w Santo Domingo została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Altos de Chavon, miasteczko zbudowane z koralowca. Jest to rekonstrukcja XVI w zabudowań, stylizowana na włoską wioskę ulokowaną nad głębokim wąwozem, utworzonym przez rzekę Rio Chavon. Wśród brukowanych obsadzonych hibiskusem uliczek można znaleźć kościół, amfiteatr na ponad 3000 osób, restauracje, galerie i sklepiki rzemieślnicze.

Wyspa Saona, jest znana na całym świecie ze swoich zachwycająco białych i piaszczystych plaż oraz przejrzystych wód, w których kryją się koralowce. To jednak nie wszystko, co ma do zaoferowania Saona. Ta niezwykła wyspa to także lasy namorzynowe oraz wszechobecne palmy kokosowe. To, co jednak jest znakiem rozpoznawczym Saony to płytkie laguny, które nie bez przyczyny określa się mianem naturalnych basenów – pełne są krystalicznie czystej wody i wielokolorowych morskich żyjątek, w tym zachwycających rozgwiazd, które dla wielu turystów stały się symbolem wyspy.

Półwysep Samana. Warto odwiedzić to miejsce zwłaszcza kiedy jesteśmy na Dominikanie w okresie styczeń- marzec. W tym czasie możemy tu obserwować humbaki, wieloryby które przypływają na gody i żeby urodzić młode wielorybiątka. Pływanie łódką w pobliżu tych gigantów musi być niezwykłym przeżyciem.

Stąd już niedaleko do pięknie położonego wodospadu El Limon, do którego możemy dojechać na końskim grzbiecie a potem zażyć kąpieli w górskiej rzece.

Park Narodowy Los Haities. Płynąc łodzią poprzez cudowne, robiące niesamowite wrażenie kanały, które wija się wśród korzeni mangrowców podziwiamy przepiękną florę i faunę Dominikany. W tutejszych lasach namorzynowych żyje ponad 100 gatunków ptaków, między innymi pelikany, ibisy, fregaty i różnokolorowe papugi. Mamy okazję podziwiać również jaskinię Arena Grotte i Limea z autentycznymi inskrypcjami i rzeźbami Indian Taino.

Dominikana to również gorące rytmy, cygara i rum. Dlatego spróbujmy na plaży zatańczyć merengue, odwiedźmy fabrykę rumu i zobaczmy jak zręczne dłonie wyrabiają cygara. Przy okazji zróbmy zakupy.

Potem będąc już w domu, otwórzmy butelkę rumu, włączmy płytę z muzyka merengue i przenieśmy się znowu na wspaniałe plaże Perły Karaibów.