Zwykło się mawiać, że kiedy nagradzasz dziecko za dobre uczynki a karzesz za złe to nie jest wychowanie, ale metoda kija i marchewki. Otóż drodzy Państwo częściowo można uznać ten pogląd za słuszny. Niemej jednak jeśli miałabym odszukać w myślach choć jedno dziecko, które robi wszystko pod wpływem tylko wewnętrznej motywacji – byłoby mi dość ciężko. Sami byliśmy dziećmi i za pewne doskonale pamiętamy, że jak trzeba było się uczyć to woleliśmy sprzątać pokój.

Kiedy jednak rodzice zastosowali bodzieć w postaci nagrody, nauka od razu wchodziła lepiej. Właśnie dlatego warto motywować dzieci drobnymi nagrodami, aby wykształcać w nich dobre nawyki.

Wszyscy mamy jakieś nawyki i przyzwyczajenia. W dużym stopniu pomagają nam one organizować sobie dzień, życie, porządki, edukację oraz wiele innych. Nie należy jednak mylić tych dwóch pojęć. Nawyk to działanie, które wykonujemy regularnie zaraz po wystąpieniu bodźca. Na przykład zaraz po zjedzeniu posiłku odnosimy talerz do kuchni. Dobre nawyki przynoszą nam wiele korzyści. Natomiast jeśli twoja reakcja na pojawienie bodźca nie jest natychmiastowa lub co więcej musisz się do niej zmuszać – to właśnie jest przyzwyczajenie.

Nad wyrabianiem u dziecka dobrych nawyków najlepiej zacząć już od samego początku. Warto zacząć od rzeczy najprostszych czyli dbałości o porządek i higienę. Żeby ułatwić dziecku dostosowanie się do zasad można zrobić listę dobrych nawyków takich jak: po zabawie myjemy ręce, po wstaniu ścielimy lóżko, papierki i puste opakowania wyrzucamy do kosza.

Bywa że wprowadzenie dobrego nawyku może zając od kilku dni nawet do dwóch trzech miesięcy. Nie należy się jednak zniechęcać. Jak we wszystkim i w tym konieczna jest żelazna konsekwencja. Dziecięcy umysł jest na tyle chłonny elastyczny, że z czasem nasze wysiłki przybiorą postać niemalże odruchów bezwarunkowych. I to będzie nasz wielki wychowawczy sukces.

Oprócz podstawowych nawyków watro też wpajać dzieciakom: nawyk szanowania innych ludzi, pomagania innym, poszanowania czyjegoś wysiłku, dobrych manier oraz wielu innych. Rodzice muszą ciągle pilnować, przypominać i chwalić, gdy dziecko samo zechce zadbać o siebie. Tylko w taki sposób można zmienić czynności w nawyki. Na drodze kształtowania dobrych nawyków z pewnością pojawi się wiele porażek, ale ciężka praca pomoże w przyszłości lepiej sobie radzić i zmagać z różnymi pokusami.