Egipt to miejsce bardzo znane i często wybierane przez polskich turystów nie tylko ze względu na sprzyjający całorocznemu wypoczynkowi klimat ale również ze względu na niezwykle rozbudowaną bazę hotelową, gdzie zarówno starsi jak i młodsi turyści znajdą dla siebie coś odpowiedniego. Tym razem chciałabym przedstawić Egipt z nieco innej strony. Miejsca pełnego starożytnych zabytków i ciągle odkrywanych tajemnic.

Chociaż Egipt to całoroczne miejsce wypoczynku, to ze względu na suchy zwrotnikowy klimat i co za tym idzie upały panujące latem, na zwiedzanie najlepiej wybrać się od października do maja. Nawet jeżeli w tym czasie połączymy zwiedzanie z wypoczynkiem w jednym z popularnych kurortów to i tak na brak słońca nie będziemy narzekać. Może tylko warto zaopatrzyć się w cieplejszą bluzę na wieczór.

Dawne państwo starożytnych faraonów, jest położone w północno-wschodniej Afryce wraz z półwyspem Synaj w zachodniej Azji. Na północnym wschodzie graniczy z Izraelem i Strefą Gazy, Sudanem na południu i Libią na zachodzie. Od północy rozpościera się Morze Śródziemne, a na wschodzie Morze Czerwone znane z pięknych raf koralowych i jej różnobarwnych mieszkańców.

Ze względu na ukształtowanie i fakt, że miasta starożytnego Egiptu rozkwitały wzdłuż Nilu, który zapewniał ich mieszkańcom nie tylko wodę potrzebną do uprawy, ale również niezwykle żyzną glebę, najlepszą formą zwiedzania jest rejs po Nilu. Rejsy odbywają się luksusowymi statkami rzecznymi zapewniającymi rozrywkę w nocy i przepiękne widoki porośniętych palmami nadbrzeży w ciągu dnia. Jednak zanim zaokrętujemy się na statek warto jeszcze obejrzeć jedne z najwspanialszych zabytków Egiptu.

Aleksandria, założona przez Aleksandra Wielkiego, jest drugim co do wielkości miastem w Egipcie. Leżąc nad brzegiem Morza Śródziemnego, jest największym portem tego kraju, ważnym ośrodkiem przemysłowym, handlowym, naukowym oraz kulturalnym. Tutaj znajdowała się największa biblioteka świata starożytnego słynna Biblioteka Aleksandryjska. Możemy również zwiedzić wydrążone w skale na głębokość trzech pięter katakumby rzymskie, zrobić sobie postój na wzgórzu Kom El Dikka będącym terenem prac wykopaliskowych, czy zwiedzić amfiteatr rzymski. Obowiązkowo powinniśmy zatrzymać się w miejscu w którym znajdowała się legendarna latarnia z Faros, jeden z cudów starożytnego świata.

Muzeum Egipskie w stolicy Kairze, przechowuje unikalne zbiory sztuki starożytnego Egiptu, wśród których na szczególną uwagę zasługuje skarbiec Tutankhamuna. Znajdziemy tu również sarkofagi czy liczące kilka tysięcy lat mumie. Warto również wejść do słynnego Alabastrowego Meczetu Muhammada Alego który jest tak nazywany ponieważ jego ściany są do wysokości 11 metrów pokryte alabastrem.

Na granicy Kairu znajduje się starożytne miasto Giza, z najbardziej znanymi zabytkami faraonów, piramidami i tajemniczym Sfinksem. Największą z nich jest piramida Cheopsa, ale mniejsza, piramida Chefrena wyróżnia się ustawioną obok niej monumentalną rzeźbą Sfinksa posiadającym ciało lwa i głowę faraona. Najmniejsza z nich to piramida Mykerinosa.

Kiedy już zrobimy sobie zdjęcie na tle Sfinksa pora ruszyć w drogę do Luksoru gdzie czeka na nas statek, z obowiązkowymi przystankami na zwiedzanie. W Dolinie Królów znajduje się kompleks monumentalnych grobowców faraonów z przepięknymi malowidłami a w pobliżu możemy podziwiać świątynie królowej Hatshepsut, którą od lat restaurują polscy archeolodzy. Zniszczone przez czas i pogodę kolosy Memnona z daleka nie sprawiają może niesamowitego wrażenia, ale nie sposób nie podziwiać tych mierzących ok.18 metrów i warzących po 800 ton, dzieł starożytnych rzeźbiarzy.

Chyba najwspanialszym zabytkiem starożytnego Egiptu jest świątynia Amona w Karnaku, z aleją sfinksów i pokrytymi hieroglifami kolumnami tak szerokimi że nie jesteśmy w stanie ich objąć. Wieczorami odbywają się tu widowiska światło i dźwięk, które w tej scenerii wypadają naprawdę niesamowicie.

W Esna, mamy możliwość zwiedzenia Świątynii Chnuma która ma formę pudełkowej bryły a w Kom Ombo ruiny świątyni boga Nilu Sobka, który jest przedstawiany jako człowiek z głową krokodyla. Jedną z głównych atrakcji są tutaj zmumifikowane i złożone w glinianych trumnach krokodyle.

Położone pomiędzy Asuanem a Luksorem Edfu, zamierzchłych czasów uznawane było za miejsce kultu Horusa. Świątynia Horusa jest najlepiej zachowanym miejscem kultu w Egipcie i jednocześnie najmłodszym obiektem starożytnym.

Żeby dotrzeć do świątyni Abu Aimbel, musimy niestety przesiąść się na chwilę do autobusu, ponieważ leży ona ok. 300km na południe od Asuanu gdzie znajduje się tama uniemożliwiająca dalszą żeglugę. Świątynia w Abu Simbel to niesamowita, wykuta w skale budowla usytuowana tak, aby dwa razy do roku, w dniu urodzin Ramzesa i jego koronacji docierały do jej wnętrza promienie słoneczne i oświetlały usytuowane tam posągi władcy.

Co jest takiego fajnego w rejsie po Nilu? Moim zdaniem możliwość podziwiania z perspektywy wody przybrzeżnych roślin w których brodzą śnieżnobiałe czaple, jak również gajów palmowych odcinających się zielenią od żółtych piasków pustyni. Możliwość schłodzenia się w basenie po spacerze pomiędzy starożytnymi świątyniami, które zwiedzamy po drodze.

Jeżeli byliśmy już na wczasach w Hurghadzie czy w Sharm El Sheik, to może warto następnym razem zboczyć trochę z wypoczynkowego szklaku i spojrzeć na Egipt z perspektywy jego wspaniałego dziedzictwa i monumentalnych zabytków. Spacerując po kolejnych ruinach świątyń wyobrazić sobie jak musiały one wyglądać kilka tysięcy lat temu, pokryte kolorowymi malunkami i otoczone gajami palmowymi.