Coraz częściej w naszej praktyce weterynaryjnej spotykamy się z nadwagą i otyłością u zwierząt. Jednym ze sposobów okazywania miłości do futrzaków jest dogadzanie kulinarne. I niestety często bywa, że kończy się to zbędnymi kilogramami.

Krótko wspomnę o tym, że nadwaga bardzo źle wpływa na układ kostno-stawowy, sprzyja problemom dermatologicznym czy chorobom związanym z układem pokarmowym.

Ponieważ mamy mało czasu dla naszych milusińskich, próbujemy rekompensować to smakołyczkami, co niechybnie prowadzi do kłopotu.

Ale co zrobić, jeśli już zaczniemy odchudzać naszego pieska, a efekty są niewielkie?

Oto kilka najczęściej popełnianych błędów przy odchudzaniu psów:

Daję mu mniej karmy, a on zamiast chudnąć jeszcze tyje.

Zmniejszając ilość karmy sprawiamy,że pies zaczyna czuć się głodny i nieszczęśliwy. Zapominamy przy tym, że na jego dzienną porcję jedzenia oprócz karmy składa się też to co zjada między głównymi posiłkami. I jak policzymy wszystko, okazuje się, że tego podjadania w formie przysmaczków lub tego co spadnie z naszego stołu jest więcej niż suchej karmy. Pies dostając mniej karmy w głównych posiłkach prosi o więcej między posiłkami. I dostaje więcej "niezdrowych przekąsek" niż przed naszym odchudzaniem. Dlatego najpierw zrezygnujmy z dokarmiania go między głównymi posiłkami, może to będzie wystarczające żeby zaczął zrzucać zbędne kilogramy.

Mój pies dostaje karmę na odchudzanie, a wcale nie chudnie.

Nawet na karmie, która ma być odchudzająca możemy utuczyć naszego pupila. Mimo że karma jest mniej kaloryczna, jeśli będzie dostawał jej więcej, bilnas wyjdzie na zero. Na odwrocie każdego worka z karmą powinna być tabelka dawkowania. Jest tam napisanie ile gramów karmy dziennie (ważne, że jest to dawka na cały dzień, a nie jeden posiłek) powinien dostawać pies na określoną masę ciała. I teraz jeśli chcemy żeby z 30 kg schudł na 25 kg, musimy mu dać porcję dzienną, która odpowiada 25kg masy ciała. Możemy to robić stopniowo, ale ostatecznie powinniśmy zejść do porcji na oczekiwaną masę ciała, a nie taką jaką ma aktualnie.

Co jeśli stosuję wszystkie wskazówki a mój pies nadal nie chudnie?

W przypadku takiej sytuacji warto zgłosić się do swojego lekarza weterynarii. On po zbadaniu zwierzaka i wywiadzie medycznym pomoże nam znaleźć przyczynę braku efektów odchudzania. Bywają jednostki chorobowe, takie jak niedoczynność tarczycy, które bardzo spowolnią nam odchudzanie lub nawet uniemożliwią.