Słowo Malediwy przywołuje na myśl odległy raj składający się z tysiąca wysp rozrzuconych po błękitnych wodach Oceanu Indyjskiego. Oglądając zdjęcia lub niezliczone filmy na youtube możemy poczuć powiew delikatnego wiatru, żar słońca oraz smak tropikalnego drinka wypitego pod zieloną palmą na śnieżnobiałej plaży. Możemy przenieść się do egzotycznych bungalowów dających schronienie przed promieniami słonecznymi i do świata bajecznie kolorowych podwodnych raf z ich różnorodnymi mieszkańcami zachęcającymi nas do wielogodzinnego nurkowania. Leżąc na hamaku w cieniu zielonej palmy podziwiamy  wyjątkowe zachody słońca, lub znudzeni leniuchowaniem zmagamy się z silnym wiatrem na deskach windsurfingowych wzbijających się ponad wzburzone fale.

Tutaj majestatyczne palmy niemalże zanurzają się w wodzie,  plaże mienią się białą poświatą delikatnego piasku a zdumiewający, egzotyczny krajobraz jest miejscem w którym zadomowiły się luksusowe hotele oferujące najwyższą jakość zakwaterowania. W tej bajecznej scenerii możemy spędzić wymarzone wczasy, być może te najpiękniejsze w życiu. Ten swoisty „raj na ziemi” jest propozycją dla tych turystów, którzy lubią błogo leniuchować, opalać się i popijać drinki w otoczeniu tropikalnej przyrody, a także uprawiać sporty wodne i nurkować w pobliżu jednych z najpiękniejszych raf koralowych świata, gdzie pływają tysiące egzotycznych zwierząt wodnych. Jest również znakomitą propozycją na zakończenie bardziej aktywnego zwiedzania Sri Lanki czy nawet Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Biura oferują połączenie np. siedmiodniowego zwiedzania Sri Lanki z trzydniowym wypoczynkiem na jednej z rajskich wysp Malediwów.

Malediwy to tropikalny kraje przecinający równik, obejmujący blisko 2 tys. wysepek i atoli położonych na podwodnym łańcuchu górskim Oceanu Indyjskiego, na południu Azji ze stolicą w Male. Swoim zasięgiem archipelag zajmuje obszar o długości ponad 800 km i szerokości 100 km, znajdujący się pod wpływem wilgotnego klimatu równikowego ze średnią roczną temperaturą powietrza oscylującą w granicach 27°C. Wyróżniamy tu dwie pory roku: deszczowa trwająca od maja do października i uwielbiana przez turystów pora sucha między listopadem a kwietniem, kiedy krystalicznie czysta woda najlepiej nadaje się do nurkowania.  Około 200 wysp zamieszkuje ludność pochodząca w większości z subkontynentu indyjskiego i utrzymująca się głównie z turystyki, rybołówstwa, uprawy palmy kokosowej i bananów. Nowoczesne hotele wybudowane z prawdziwym smakiem i przepychem egzotyki idealnie komponują się z dziką przyrodą i naturalnym krajobrazem prawie setki większych i mniejszych wysp, które tworzą najbardziej płaskie i najniżej położone państwo świata.

Ze względu na strategiczne położenie wysp i fakt że przebiegał tamtędy ważny szlak wymiany handlowej, a w okolicznych wodach wyławiano drogocenne muszle, zainteresowanie wyspami od wieków było bardzo duże. Około 500 r. p.n.e. przybyli tam pierwsi buddyjscy osadnicy szerzący nową religię i używający określenia „girlanda wysp”, czyli „maladwipa”. Handel rozwijał się na wyspach do X w., sprowadzając tym samym Marokańczyków i Persów którzy narzucali tubylcom islam. Za początek funkcjonowania kraju uznaje się rok 1153, w którym cejloński władca Koimala oficjalnie przyjął islam i stał się królem Malediwów. Wraz z XVI-wiecznymi, morskimi podbojami na wyspach pojawili się Portugalczycy i Holendrzy, następnie region ten przejęli Anglicy. Władca zachował jednak niezależność aż do roku 1932, kiedy zniesiono dziedziczność tronu. Po referendum w roku 1968 z władzy zrezygnował ostatni sułtan, a Malediwy ogłoszono republiką.

Malediwy są miejscem styku wielu kultur, gdyż pierwsi osadnicy zamieszkujący wyspy pochodzili ze Sri Lanki i Indii, a także pojawiali się przybysze z Afryki, Europy i Azji. Mieszkańcy egzotycznego raju są wyznawcami islamu, który na dobre zakorzenił się tam około XII w. Dlatego podróżując do tego zakątka świata warto pamiętać o przestrzeganiu muzułmańskich zasad, a także świąt, które dla podróżników z Europy mogą wydać się egzotyczne. Malediwską kulturę ukształtowały masy podróżników przetaczające się na przestrzeni wieków przez malowniczy archipelag i pozostawiające po sobie kosmopolityczne dziedzictwo etniczne. Najliczniejszymi ludami uznawanymi za tubylcze są Syngalezi i Drawidowie.

Malediwy są krajem muzułmańskim, dlatego nie można tam wwozić alkoholu, wieprzowiny oraz materiałów uznanych za naruszające zasady islamu. Zabronione jest także wwożenie materiałów wybuchowych, pornografii i broni. Surowo zabronione jest wywożenie koralowców, muszli, skorup żółwi i innych przedmiotów pochodzenia zwierzęcego o czym należy pamiętać wybierając pamiątki, które chcemy przywieźć bezpiecznie do kraju. Sklepy z drobnymi pamiątkami znajdują się w prawie każdym kompleksie hotelowym. Z pewnością warto kupić egzotyczne, ręcznie wyrabiane tkaniny lub całe stroje, ceramikę oraz unikalną biżuterię. Doskonałą pamiątką może być także replika miniaturowej łodzi lub mata wykonana z lokalnych roślin.

Poruszanie się po Malediwach opiera się głównie na transporcie morskim, chociaż można pokusić się również o przelot hydroplanem czy helikopterem. Na całym archipelagu jest niewiele dróg i obowiązuje ruch lewostronny. Ze względu na wielkość wysp, praktycznie poza stolicą Male nie ma ruchu kołowego. Najlepiej jest poruszać się rowerem, pieszo lub wynajętą łodzią czy skuterem wodnym. Zwiedzanie poszczególnych atoli na własną rękę może wymagać specjalnego zezwolenia.

Plaże na Malediwach to raj na ziemi. Nie trudno znaleźć tam idealną plażę, na której można zażywać kąpieli słonecznych w zupełnym odosobnieniu, gdyż liczba ludzi mogących przebywać na poszczególnych wyspach jest limitowana i surowo przestrzegana. Plaże są piękne, otoczone bujną roślinnością i palmami dającymi schronienie przed promieniami słonecznymi. Niemal każdy ośrodek wypoczynkowy położony jest nad samym oceanem, przy plaży mieniącej się śnieżnobiałym piaskiem, który w zestawieniu z turkusową wodą gwarantuje idealny wypoczynek. Większość plaż znajduje się w pobliżu ekscytujących raf koralowych i zachęca do uprawiania sportów wodnych. Ta odrobina raju, chociaż może nie najtańsza sprawia, że Malediwy stają się coraz częstszym miejscem wypoczynku również wśród naszych turystów.