Mimo coraz większej świadomości, nadal dość często spotykamy w gabinecie zaniepokojone ciężarne właścicielki kotów. W społeczeństwie niestety pokutują ciągle przekonania, że kobieta w ciąży nie powinna mieć w swoim otoczeniu kota, bo w ten sposób zarazi się toksoplazmozą. Pragniemy uspokoić wszystkie przyszłe mamy i zapewnić że nie muszą już szukać swoim kotom nowego domu. Przy podstawowych zasadach higieny ryzyko zarażenia się od kota jest bliskie zeru.

Tokspolazmoza to choroba zakaźna wywoływana przez pierwotniaka Toxoplasma gondi. Zarażenie się pasożytem po raz pierwszy, będąc jednocześnie w ciąży jest niebezpieczne dla płodu i niesie wysokie ryzyko poronienia lub wad rozwojowych. Kontakt z toksoplazmozą przed ciążą zmniejsza to ryzyko przy ponownym kontakcie z pasożytem już w ciąży. Dlatego tak ważne jest badanie przeciwciał u kobiet we wczesnej ciąży lub starających się o ciążę. Badanie krwi powie nam wiec czy kobieta miała już kontakt z tokspolazmozą i czy infekcja nie jest świeża.

Koty są żywicielami ostatecznymi, to znaczy że po zjedzeniu oocysty w ich przewodzie pokarmowym pierwotniak namnaża się i jest wydalany z kałem. Czas kiedy kot wydala oocysty z kałem to kilka-kilkanaście dni. Później cysty pojawiają się w kale sporadycznie lub wcale. 

Człowiek może zarazić się toksoplazmą jedząc surowe mięso, niemyte owoce i warzywa lub po kontakcie z kałem zakażonego kota. 

Kobiety planujące ciążę lub kobiety ciężarne mogą wykonać u swojego kota badanie krwi w kierunku przeciwciał przeciwko toksoplazmozie. Wtedy będziemy wiedzieć czy ich kot miał kontakt z tokspolazmą oraz czy nie przechodzi teraz świeżej infekcji. Warto też wykonać u takiego kota badanie kału. Jeśli kot nie miał kontaktu z pasożytem lub zakażenie było dawne i badanie kału nie wykryje oocyst możemy czuć się spokojni. Mimo wszystko toksoplazmoza u kotów to dość rzadka choroba i u kotów u których do tej pory wykonywaliśmy badania krwi zawsze wychodziły ujemne. 

Ale mimo wszystko pamiętajmy o podstawowych zasadach higieny i specjalnych zaleceniach dla kobiet ciężarnych takich jak mycie rąk przed jedzeniem, dokładne mycie owoców i warzyw, unikanie surowego mięsa, mycie rąk po kontakcie z surowym mięsem ( np. w czasie przygotowywania posiłków), zakaz sprzątania kuwety kota ( w tym czasie może się tym zająć inny członek rodziny). 

Warto kota przed planowaną ciążą i później ponownie przed pojawieniem się nowego członka rodziny odrobaczyć, po wcześniejszym badaniu kału. Koty wychodzące powinny być odrobaczane częściej, zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii. I nie musimy im szukać nowego domu i unikać głaskania. Pamiętajmy że kontakt z kotem zmniejsza stres i obniża ciśnienie, co jest bardzo wskazane u kobiet ciężarnych.