Gdzie i kiedy?

Najwięcej kleszczy można spotkać w trawach, na łąkach, mniej w lasach. Znajdują się też na miejskich trawnikach i pod blokami.

Przeświadczenie właścicieli że wyprowadzanie psa w terenie gdzie kleszczy wg. niego nie powinno być i unikanie lasów nie jest zalecaną formą profilaktyki.

Kolejnym mylnym przekonaniem, z którym często spotykamy się w codziennej praktyce jest to, że kleszcze żerują tylko latem. Kleszcze największą aktywność przejawiają wiosną i jesienią.

Latem jest ich trochę mniej.

Niestety, z uwagi na ocieplający się klimat, pojedyncze przypadki ugryzienia zdarzają się przez cały rok. Dlatego zachęcamy do ochrony psów również w czasie zimy. W tym roku pierwszy przypadek babesiozy, czyli choroby odkleszczowej w naszej lecznicy był 3 stycznia.

Jak chronić nasze zwierzaki?

Aktualnie najpopularniejszą metodą jest stosowanie preparatów spot-on, czyli kropli podawanych na skórę i preparatów w spray'u. Wszystkie te środki działają maksymalnie do 4 tygodni. Kolejną metodą jest stosowanie obroży przeciwko kleszczom. Działają one do 3 do 8 m-cy. Co ważne, zawsze należy dokładnie przeczytać ulotkę, gdyż odpowiednie użytkowanie obroży wpływa na jej skuteczność. Nowością na rynku są tabletki podawane raz na 12 tygodni.

Z naszego doświadczenia wynika, że ta metoda jest bardzo skuteczna i coraz częściej wybierana przez właścicieli psów. Niestety nie ma środka skutecznego w 100 %.

Bardzo ważne jest regularne przeglądanie psów, szczególnie po spacerach i jak najszybsze usuniecie wbitego kleszcza.

Jak usunąć wbitego kleszcza?

Należy posłużyć się specjalnymi haczykami lub pensetą. Chwyć kleszcza jak najbliżej skóry. Wyciągnij jednym stanowczym ruchem, nie okręcaj i nie wyciskaj. Po usunięciu kleszcza zdezynfekuj skórę wodą utlenioną lub spirytusem. Czasami po wyjęciu kleszcza skóra jest lekko zarumieniona, tak jak po ukąszeniu komara. Nie należy się tym niepokoić. W przypadkach jakichkolwiek wątpliwości co do stanu zdrowia psa, odwiedź przychodnię weterynaryjną. 

Pierwsze objawy babesiozy

Babesioza to najczęstsza choroba odkleszczowa psów. Pierwsze objawy choroby to posmutnienie, spadek apetytu, niechęć do zabawy, senność. Dopiero w późniejszych stadiach choroby pojawia się ciemny, brunatny mocz. Jeśli po wyjęciu kleszcza Twój pies jest nieswój, zgłoś się do lekarza weterynarii. Babesioza jest chorobą śmiertelną, dlatego ważne jest jak najszybsze rozpoznanie i rozpoczęcie leczenia.