Czy z chomikiem, myszką czy świnką morską chodzi się do przychodni weterynaryjnej?

Wielu właścicieli małych ssaków takich jak gryzonie czy króliki nieraz zastanawia się czy z takim małym pupilem warto udać się po pomoc do lekarza weterynarii. Często podyktowane jest to niską ceną za jaką można nabyć nowego chomika, bo czy warto wydawać pieniądze na leczenie skoro za niewielką sumę można nabyć nowe zwierzę.

Na szczęście dużo w mentalności naszego społeczeństwa się zmienia i zauważamy że jednak wartość sentymentalna zwierząt jest bezcenna. A to najlepiej możemy zauważyć u dzieci i to właśnie one są najczęściej inicjatorami wizyty ze swoim ukochanym zwierzakiem w gabinecie.

Kiedy warto pojawić się w lecznicy.

Często niestety zauważamy że takie wizyty są niestety zbyt późne. Wielu z nas nie wie, że te małe zwierzaki mają bardzo szybki metabolizm, żyją krócej i często maskują objawy choroby. Dlatego najważniejsze jest aby z chorym zwierzakiem przyjść jak tylko zauważymy że dzieję się coś niedobrego. Czekanie kilka dni z nadzieją że "samo przejdzie" niestety często jest dla tych małych zwierząt wyrokiem śmierci.

Pierwsze sygnały które muszą dać nam do myślenia to  mniejsze spożywanie pokarmów i mniejsza ruchliwość i to już powinno być impulsem do odwiedzenia lekarza weterynarii.

Ważne jest też aby trafić do odpowiedniego lekarza, ponieważ nie każdy zajmuje się leczeniem małych ssaków. Przed wizytą warto zadzwonić do lecznicy i dowiedzieć się czy jest lekarz zajmujący się leczeniem danego gatunku zwierzaka i umówić się do niego na wizytę.

Wizyty profilaktyczne.

Warto uświadomić sobie fakt, że te małe zwierzaki nierzadko są nosicielami wielu chorób zagrażających ludziom. Ponieważ często właścicielami takich zwierząt są dzieci, które z racji mniejszej odporności niż osoby dorosłe zarażają się częściej,  pamiętajmy o wizytach profilaktycznych zaraz po zakupieniu zwierzaka w sklepie zoologicznym. Na pierwszy plan wysuwają się tu świnki morskie, które bywają źródłem grzybicy skórnej, o czym raczej nie wiedzą sprzedawcy w sklepach zoologicznych. Lekarz weterynarii zajmujący się małymi ssakami odpowiednio zbada zwierzę, dobierze niezbędne leki i doradzi nam jak się najlepiej nim zajmować.

Dlatego do zakupu takiego małego pupila warto się odpowiednio przygotować, bo ciężko później wytłumaczyć zrozpaczonemu dziecku że jego chomik który miał żyć 2 lata odszedł po miesiącu. Nie wspominając już o historiach, jak to rodzic musiał zjeździć pół miasta w poszukiwaniu identycznej świnki morskiej, która okazała się być jednak ciężarną samicą mimo że sprzedawca zapewniał nas że to samiec. Traktujmy nasze dzieci z szacunkiem i uczmy je odpowiedzialności w zajmowaniu się zwierzakiem, a z pewnością przysłuży się to nam wszystkim.