Uruchom wyobraźnię… zamknij oczy i wyobraź sobie, jakby było cudownie wstać rano, otworzyć szafę i wybrać jeden z zestawów, który dzisiaj zaspakajałby twoje potrzeby: zgodny z twoim nastrojem, z charakterem załatwianych spraw i w tonacji, która zależnie od potrzeb albo równoważy albo dodaje energii i zdecydowania. 

Marzenie wielu, wielu kobiet. Zazwyczaj szafa jest tak pełna, że zapominasz co tak naprawdę w niej masz. Nie da się ogarnąć tego wszystkiego wzrokiem i na wiele rzeczy natykasz się przypadkowo i przede wszystkim, nie wiesz co z czym połączyć.

Pomyśl sobie, że w szafie masz tylko ubrania w których czujesz się komfortowo i wygodnie, kolory podkreślają twoja urodę i masz zestawy na każdą okazję.

Jak zbliżyć się do naszego ideału „Wymarzonej Szafy”? Od czego zacząć?

Przede wszystkim odpowiedz sobie na pytanie czy chcesz tego? Jeśli tak, to decyzja: BIORĘ SIĘ ZA TO, nie powinna być odkładana.

Pierwszym krokiem będzie znalezienie czasu dla siebie i przejrzenie całej zawartości szafy czyli wyjęcie z niej dosłownie wszystkiego. Dobrze zabrać się za to, gdy mamy światło dzienne, wtedy bowiem dokładnie możemy ocenić każdą rzecz. 

Proponuję najpierw podzielić na:

Rzeczy za małe, za ciasne

Rzeczy za luźne

Rzeczy dobre rozmiarowo

Ważna tutaj jest twoja szczerość z samą sobą. Drogie Panie, niestety jest coś takiego, że ciągle mamy nadzieję, że schudniemy a więc ciągle trzymamy rzeczy, które na nas nie pasują. Nie ma sensu zajmować półek takimi ciuchami, zobaczysz, że ten obszar już niedługo zajmą całkiem nowe, wyszukane rzeczy. 

W tym miejscu trzeba pogrupować stroje na kategorie według pory roku. Rzeczy w których teraz nie będziesz chodzić, proponuję schować do pudeł i umieścić w miejscu mniej dostępnym.

Gdy już zrobiłaś wstępną segregację, rzeczy dobre rozmiarowo dzielimy na kilka części:

Rzeczy ULUBIONE - te rzeczy które najczęściej zakładasz. Ważne aby nie znalazły się tutaj rzeczy podniszczone, 

Rzeczy „sentymentalne” - jeśli trudno rozstać ci się z rzeczami z którymi łączysz pewne ważne wspomnienia- spakuj je do pudełka i odłóż w miejsce mniej dostępne,

Rzeczy „okazjonalne” – rzeczy, które są zbyt strojne na co dzień; wieszamy w miejscu, do którego rzadziej zaglądamy, aby rzeczy te nie zajmowały niepotrzebnie miejsca,

Rzeczy zniszczone, z dziurkami, przetarte, poplamione, powyciągane – od razu do wyrzucenia!!! W twojej  „wymarzonej szafie” nie ma miejsca na takie rzeczy.

„Nietrafiony zakup” kupione i nie chodzisz w nich. Po prostu oddaj komuś.

Rzeczy „przechodzone” - chodziłaś w nich, nie są zniszczone ale teraz prawie w ogóle ich nie używasz. Żal ci wyrzucić bo może do czegoś się przydadzą. Przyznam się, że ja też czasami mam taką rzecz i z doświadczenia wiem, że jednak wolę co innego założyć niż rzeczy z tej kupki. Pamiętaj, kompletujemy garderobę do naszej „wymarzonej szafy”, a więc rzeczy w których lubimy chodzić, bo dobrze w nich się czujemy.

Gdy dopiero zaczynamy przygodę z porządkowaniem własnej szafy, pokusy aby zostawić „to, to i jeszcze tamto” czekają na nas co chwilę. Jak sobie radzić? 

Odpowiedz na pytania: 

Do czego może ci się przydać ta rzecz? 

Czy masz z czym ją połączyć?

Czy jest to rzecz, którą będziesz często zakładać? 

Możesz też wpaść na pomysł, że będziesz w tym chodziła po domu. W porządku, najlepiej daj sobie 2 tygodnie i sprawdź czy rzeczywiście tak się stanie. Jest to też dobry sposób na każdą rzecz, z którą masz wyraźny problem aby się rozstać. Ten czas zweryfikuje, czy warto to ubranie zachować. 

Z tych wszystkich podziałów najważniejsze są rzeczy z kategorii ULUBIONE i tylko je warto zatrzymać. Od nich zaczynamy budować swoją garderobę.

Aby zorientować się jakie i ile rzeczy nam pozostało, podziel na: spódnice, sukienki, bluzki, spodnie. Pozwoli ci to zorientować się, czego masz w szafie za dużo, a czego ci brakuje.. Odwieś te rzeczy do szafy, proponowałabym według koloru.

Teraz chwila oddechu, może kawa albo przerwa na sok ze świeżych owoców. Zadam Ci kilka pytań, a ty spokojnie na nie odpowiesz.

Gdy przeglądasz zawartość szafy, odzwierciedla ona twoją osobowość? Napisz, dlaczego tak lub dlaczego nie?

Czy wszystkie ubrania, które pozostawiłaś chętnie zakładasz? Przeanalizuj każdą rzecz, napisz dlaczego.

Jakich kolorów najwięcej jest w twojej garderobie i dlaczego?

Czy znasz kolory podkreślające twoją urodę? Jakie to kolory?

Czy znasz atuty swojej sylwetki i czy te ubrania podkreślają je?

Zastanów się co jest dla ciebie ważne i dlaczego: wygoda, nowoczesność, podkreślanie atutów, kobiecość, prostota, profesjonalizm, jakość ubrań, elegancja, tradycja, oryginalność, …może jeszcze coś innego. Wybierz jeden zwrot, dwa, lub trzy, będą to twoje drogowskazy inaczej słowa – klucze, podczas kompletowania garderoby. 

Zaplanuj od jakiej części garderoby zaczniesz. Wybieramy tę rzecz, w której najlepiej się czujemy, świetnie wyglądamy. Może to być spódnica, sukienka lub spodnie. 

Jeśli jest to spódnica, sprawdź czy masz do niej górę czyli bluzkę. Ze spodniami jest podobnie.  Jeżeli jest to twoja ukochana sukienka, czy dysponujesz innymi elementami, które odmienią tę stylizację w zależności od potrzeb, np. pasujący sweterek, żakiet, narzutka, apaszka czy naszyjnik. 

Spróbuj z tych rzeczy stworzyć zestawy, zorientuj się co z czym możesz połączyć i oczywiście mierz. Dobrze jest zrobić sobie w każdym zestawie zdjęcie. Pozwoli ci to, spokojnie zastanowić się, czy jest to dobre połączenie, czy może warto coś zmienić lub coś dokupić. 

Zanim jednak, udasz się ze swoją listą na zakupy, warto zorientować się jaki preferujesz styl oraz w jaki sposób podkreślić atuty swojej sylwetki.

Powodzenia w „uszczuplaniu” swojej garderoby.