Jest jedną z pośród kilku wysp kanaryjskich należących do Hiszpanii. 

Teneryfa posiada chyba wszystko co przyciąga turystów z całego świata. Błękitne wody oceanu, wysokie góry wraz z królującym szczytem wulkanu Teide, kręte, cieniste wąwozy, pełne kwiatów kolorowe ogrody, wspaniałe zabytki i skąpane w słońcu plaże.

Ze względu na swoje położenie, Teneryfa może się poszczycić sezonem turystycznym trwającym przez cały rok. W chłodniejszych miesiącach temperatura nie spada poniżej 20 stopni w ciągu dnia. Dzięki górzystemu krajobrazowi temperatura wewnątrz wyspy staje się niższa wraz z wysokością, a na najwyższym szczycie Teide przez znaczną część roku zalega śnieg. Południowa część wyspy jest cieplejsza o kilka stopni w porównaniu z północną i bardziej sucha. Wysokie góry są naturalną barierą przepływu północnego, wilgotnego powietrza dlatego wybierając się na północną część wyspy będziemy mieć tam zupełnie inną pogodę niż na południu.

To duże zróżnicowanie krajobrazu jak również czarny kolor większości plaż, wyspa zawdzięcza swemu wulkanicznemu pochodzeniu. Plaże przy większych kurortach są doskonale zagospodarowane rekreacyjnie – wyposażone są zarówno w boiska do gry w piłkę plażową, jak również wiele wypożyczalni i szkół sportów wodnych. 

Teneryfa jest doskonałym miejscem dla amatorów aktywnego wypoczynku. Skaliste wybrzeża wyspy przyciągają tu wielu miłośników nurkowania, którzy mogą znaleźć tu zatopione wraki statków (np. Condesito), liczne podwodne groty, bogatą morską faunę i florę oraz ciekawe formy skał wulkanicznych. Bardzo dużą popularnością cieszy się też pływanie z żółwiami, które docierają do Teneryfy przy El Puertito (3 km na południe od Playa Paraiso). Na Teneryfie znajduje się kilkanaście baz nurkowych i wiele wypożyczalni sprzętu co jeszcze bardziej zachęca do poznawania podwodnego świata.

Duża ilość portów i przystani jachtowych przyciąga tu żeglarzy, a wiatry na wschodnim wybrzeżu stwarzają idealne warunki do windsurfingu i kitesurfingu. Niewielkie plaże i wysokie fale na północnym wybrzeżu to z kolei ulubione miejscu miłośników surfingu.

Masywy górskie i skaliste wybrzeża to także świetne tereny trekkingowe, a w wyższych partiach możliwa jest wspinaczka górska. Mocne wrażenia zapewni też duży tor kartingowy znajdujący się ok. 10 km od Los Cristionos, na którym można się ścigać, a kilka razy w roku obejrzeć wyścigi z udziałem europejskich mistrzów kierownicy.

Góry kryją też wiele jaskiń i tuneli, z których najbardziej znana to „La Cueva del Viento” znajdująca się w granicach miasta Icod de Los Vinos, która liczy 17 km długości i znajduje się pod wzniesieniem Pico Viejo.

Większość hoteli na Teneryfie oferuje swoim klientom wyżywienie typu All Inclusive. Warto może jednak zamiast tej formy wyżywienia wykupić same śniadania i obiadokolacje a podczas całodziennych wędrówek po wyspie odwiedzić miejscowe bary czy restauracje serwujące znakomite dania kuchni regionalnej, ponieważ poznawanie miejsca to nie tylko widoki i zabytki ale również wspaniała kuchnia. Mimo przynależności Wysp Kanaryjskich do Hiszpanii posiadają one odmienną kulturę i tradycje kulinarne. Kuchnia kanaryjska w dużej mierze nawiązuje do tradycji i prostych połączeń pierwotnych mieszkańców wysp – Guanczów. Podstawowymi składnikami są tutaj głównie pieczone lub grillowane ryby i owoce morza, jak również mięso, ryż, kukurydza, bataty oraz typowe warzywa i owoce tropików. Dania są dość proste i bardzo smaczne, a sporą część menu zajmują tzw. potrawy jednogarnkowe.

Jednym z najpopularniejszych dań wszystkich wysp są: papas arrugadas – czyli miejscowe, pomarszczone ziemniaki podawane zwykle z sosem mojo, potaje canario – zupa warzywna z kawałkami mięsa, ropa vieja – gęsty gulasz z ciecierzycą, smażonymi ziemniakami, pomidorami i cebulą oraz conejo con salmorejo – królik z bardzo pikantnym sosie pomidorowym. Popularnym dodatkiem do potraw są różnego rodzaju sosy. W menu można spotkać wiele dań znanych z Hiszpanii kontynentalnej takich jak paella, gaz pacho czy przystawek podawanych do wina lub między głównymi posiłkami, tapas. 

Teneryfa słynie również z serów, głównie kozich, które dostać można zarówno w formie przystawek w tawernach jak i w głębi wyspy w gospodarstwach wiejskich jako miejscowy smakołyk.

Dzięki dobrze rozwiniętej komunikacji autobusowej poruszanie się po Teneryfie jest stosunkowo łatwe. Autobusy, kursują dość często z głównych miast wyspy i między miejscowościami turystycznymi. Można również wypożyczyć auto w jednej z wielu wypożyczalni usytuowanych na wyspie.

Jedną z atrakcji które koniecznie musimy zobaczyć jest wyprawa na Teide, wulkan o wysokości 3718 m n.p.m., którego stożek został w 1954r. objęty parkiem narodowym, a ze względu na swoją unikatowość, księżycowy charakter oraz specyficzna roślinność wpisano go w 2007 r. na Listę Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO. Znajduje się tu 20 szlaków turystycznych, gdzie można zobaczyć niesamowite formy skalne, gatunki zwierząt i roślin występujących tylko na wulkanie oraz wspaniałe widoki, które były scenerią wielu filmów, np. "Gwiezdnych Wojen". Na wysokości 2356 m n.p.m. znajduje się stacja kolejki linowej, która kończy swój bieg ok. 150 m przed szczytem.

Dla dzieci i nie tylko, Teneryfa oferuje Siam Park. Jest to park wodny w okolicach Playa de los będący jednym z najciekawszych w Europie. Znajduje się tu kilka stref tematycznych, dzika rzeka z atrakcjami, Wieża Mocy – jedna z najwyższych zjeżdżalni wodnych w Europie (28 m wysokości), wiele zjeżdżalni o różnym stopniu trudności, sztuczna fala oraz spływ na pontonach (jeden z nich – Temple Guardian jest największym na świecie). Jest tu również wiele restauracji, sztuczna plaża, plac zabaw dla małych dzieci i sklepy z pamiątkami. 

Legenda głosi, że Teneryfa to pozostałość po mitycznej Atlantydzie. Z jednej strony to kraina wilgoci, mgieł i bujnej zieleni. Z drugiej to kraina ciepła i sucha, niosąca ze sobą ledwie wyczuwalny oddech Afryki. 

Może warto przekonać się o tym na własne oczy.