Pchły, kleszcze i pasożyty wewnętrzne, pomimo swoich małych rozmiarów  potrafią stać się przyczyną wielkich kłopotów dla Twojego zwierzaka i Ciebie. Poza tym, że doprowadzają Twojego wiernego towarzysza do szaleństwa, stanowią zagrożenie dla zwierząt i ludzi. Na szczęście nie jesteś pozbawiony możliwości walki z pasożytami, poniżej przedstawiam wytyczne i zalecenia dla bezpiecznego i szczęśliwego gospodarstwa domowego.

Poznaj wroga

Pierwszym krokiem jest świadomość z kim walczysz:

- Pasożyty jelitowe

Koty są ofiarami wielu pasożytów- robaki płaskie (tasiemce), robaki obłe (glisty), pierwotniaki (giargia, kokcydia). Mogą one powodować nudności, wymioty, biegunkę, zaparcia, niedokrwistość. Najczęściej występującymi u kotów są glisty, które w pewnym momencie życia zarażają prawie każdego kociaka. Zwykle koty już rodzą się z pasożytami- przechodzą one od matki do płodu w czasie ciąży. W przypadku glist diagnoza często bywa bardzo prosta- pasożyty widać bez użycia mikroskopu, mogą pojawiać się w kale i w wymiotach. Inne robaki nie są tak łatwo diagnozowane a wczesne wykrycie ma duże znaczenie dlatego że w zależności od rodzaju pasożyta stosuje się inne leczenie.

- Pchły

Obserwowanie naszego pupila gryzionego przez pchły i desperacko drapiącego się po całym ciele to bardzo przykry widok. Pchły są częstym problemem dla kotów, psów i ludzi, którzy również mogą zostać ugryzieni. Jak gdyby samo ugryzienie nie było wystarczającym dyskomfortem to dodatkowo wiele kotów jest uczulonych na ślinę pcheł. Nawet niewielka inwazja pasożytów może spowodować poważne zapalenie skóry.

Kiedy pchła ugryzie kota, wpuszcza niewielką ilość śliny aby zapobiec krzepnięciu krwi. Niektóre zwierzęta mogą mieć pchły bez wyraźnych objawów, ale znaczna liczba kotów uczula się na ich ślinę. U zwierząt z silną alergią nawet pojedyncze ukąszenie pchły może spowodować duży świąd i zadrapania. Pchły powodują najczęstszą chorobę skory u kotów- APZS (Alergiczne pchle Zapalenie Skóry)

- Kleszcze

Te stworzonka stanowią kolejny rodzaj problemu. Kleszcze szukają swojego żywiciela przy użyciu czujników ciepła. Kiedy ciepły obiekt przechodzi w pobliżu spadają z drzew, traw i przytwierdzają się do skóry za pomocą aparatu gębowego. Zostaje on zablokowany w skórze się dopóki kleszcz nie skończy posiłku, wtedy dorosła samica opuszcza żywiciela i szuka bezpiecznego schronienia, składa jaja, z których wylęgają się kleszcze i umiera. 

Koty są częstym celem dla kleszczy. Jeśli mieszkają w okolicy gdzie występuje dużo tych pasożytów, powinno się zwrócić szczególną uwagę na wracające z dworu koty,regularnie przeglądać ich skórę i stosować preparaty zabezpieczające zwierzę przed inwazją. Pasożyty te wywołują bardzo poważne choroby u psów, kotów i ludzi.

- Robaki sercowe

Te pasożyty to coraz częściej pojawiający się problem u psów ale mogą dotyczyć również kotów. Wystarczy jedno ukąszenie komara, który przenosi larwę. Z czasem larwa rozwija się w dorosłą postać pasożyta i szuka schronienia w tętnicach płucnych żywiciela. Nieleczone koty stają się osowiałe, tracą apetyt i zaczynają mieć trudności z oddychaniem. W konsekwencji może dojść do niewydolności serca.

Plan bitwy

- Zapobieganie pasożytom jelitowym:

Kociaki są regularnie odrobaczane przez hodowców przeciwko robakom obłym i płaskim już w pierwszych tygodniach życia. Jeśli bierzemy kota o nieznanej historii powinno się jak najszybciej zgłosić z nim do lekarza weterynarii, który w pierwszej kolejności odrobaczy zwierzę. Żeby dowiedzieć z się z jakimi pasożytami walczymy należy zbierać próbki kału z trzech różnych dni i oddać do badania w laboratorium. Kontrolne badanie stolca wykonuje po leczeniu aby sprawdzić skuteczność przeprowadzonego odrobaczania. 

Dorosłe koty są równie podatne na zakażenia jak młode. Zaleca się kontrolne badanie kału raz w roku u kotów niewychodzących i co 3-4 miesiące u wychodzących.

- Walka z pchłami, komarami i kleszczami:

Najlepszym sposobem walki jest zabicie pasożyta jeśli już doszło do zakażenia i zapobieganie kolejnej inwazji.  Istnieje wiele preparatów zarówno do zabicia jak i profilaktyki przeciwpasożytniczej. Dostępne są w sklepach zoologicznych i gabinetach weterynaryjnych. 

Należy zwrócić uwagę jaki produkt kupujemy.  Ważne jest aby był przeznaczony dla kotów, gdyż wiele "psich" jest toksyczna i potencjalnie śmiertelna dla kotów.

Kleszcze są dużo trudniejsze do uniknięcia ale regularne zabezpieczanie zwierząt pozwala na znaczne zmniejszenie ryzyka zachorowania.

Nie wszystkim chorobom pasożytniczym można zapobiec ale większość z nich można leczyć. W następnym artykule omówimy problemy związane z roztoczami u kotów.