Zakończyłaś I etap porządkowania swojej szafy, więc powinny pozostać rzeczy, które naprawdę lubisz, w których najczęściej chodzisz i czujesz się w nich świetnie. Masz świadomość, że teraz pora wybrać się na zakupy, ale nie wiesz, czego masz szukać.

Przechodzimy więc do kolejnego etapu. 

Nasuwają się pytania:

Czy wiesz jaki masz typ sylwetki i czy znasz jej atuty? 

Czy jesteś świadoma swoich wad? Pewnie tak, bo w wyszukiwaniu elementów, które chcemy zakryć, kobiety przodują. 

Czy wiesz jak podkreślić strojem, części figury, z których jesteś zadowolona? Tutaj jest różnie: część z nas niby wie…, część z nas zupełnie nie wie i robi coś wręcz szkodliwego dla sylwetki, są też osoby, które są świadome swoich atutów i ubierają się, by podkreślić naturalne piękno i to jest nasz cel.

Lubimy korzystać ze schematów, bo wtedy jesteśmy w pewnych „ramach” i czujemy się przez to lepiej. Chcemy wiedzieć, jak zaklasyfikować swoją sylwetkę, jaką porą kolorystyczną jesteśmy jeśli chodzi o kolory, jaki mamy typ osobowości,… itd. Potrzebujemy punktu odniesienia. Działa to na wyobraźnię, daje nam poczucie swoistego uporządkowania, wiele rzeczy wydaje się prostsze. 

Taka klasyfikacja jest wstępem, uświadomieniem pewnych aspektów, początkiem drogi w odkrywaniu własnego „ja”, własnego stylu.

Zacznę od ogólnego omówienia pięciu podstawowych typów sylwetek: gruszka, klepsydra, trójkąt odwrócony, kolumna i jabłko. Pod każdą nazwą, kryje się sylwetka o charakterystycznych dla niej cechach. Musimy mieć świadomość, że nie każda kobieta znajdzie swoją „ramę”, czasami potrzeba skorzystać z kilku, by stworzyć satysfakcjonującą całość. 

 

GRUSZKA – cechą charakterystyczną jest to, że ramiona są węższe niż biodra, zwykle drobna klatka piersiowa, wąska talia, szersze biodra, pełne pośladki, mocne uda oraz biust od małego po średni. Wizualnie góra jest lżejsza od dołu sylwetki.

KLEPSYDRA – przy tej sylwetce ramiona są podobnej szerokości co biodra oraz bardzo charakterystyczna talia - wyraźnie wcięta. Zwykle biust jest wielkości od średniego po duży, mogą być zaokrąglone, szerokie biodra oraz zaokrąglone pośladki. Sylwetka jest proporcjonalna.

KOLUMNA (PROSTOKĄT) – charakteryzuje się tym, że ma ramiona mniej więcej takiej samej szerokości co biodra, brak wyraźnego wcięcia w talii, małe pośladki, szczupłe nogi, sylwetka jest smukła, chłopięca. 

TRÓJKĄT ODWRÓCONY – ta sylwetka charakteryzuje się szerszymi ramionami w stosunku do bioder. Góra jest wyraźnie cięższa, słabo zarysowana talia, płaskie pośladki, wąskie biodra oraz zgrabne nogi.

JABŁKO – tutaj też mamy ramiona podobnej szerokości co biodra, ale cechą charakterystyczną jest dominujący obwód brzucha. Zwykle nogi przy tej sylwetce są atutem.

Proponuję zacząć od pomiaru figury. Możesz zrobić to sama lub z pomocą koleżanki. Wymiary, które będą Ci potrzebne to: obwód bioder (najszersza część), obwód talii, obwód biustu oraz obwód ramion mierzony w ich najszerszym miejscu, nad górną częścią łopatek. Jeśli mamy problem z oceną sylwetki to należy odsunąć się i zaobserwować, który element dominuje, który jest szerszy. Gdy pomaga koleżanka, łatwiej zrobić ocenę wizualną.

Po wstępnej klasyfikacji, zastanawiamy się dokładnie jakie są nasze atuty? 

To może być: talia, nogi, ręce, ramiona, plecy, biodra, szyja, nadgarstki, to co przyjdzie Ci do głowy, to co u siebie lubisz. 

Możesz wybrać np. dwa elementy i w oparciu o nie, budować swoją garderobę. Dobrym sposobem jest znalezienie atutu przewodniego – czyli to co jest najlepsze w sylwetce oraz dwa, trzy atuty wspierające. Gdy mamy np. talię na której chcemy się skupić, to elementami dodatkowymi, wspierającymi będą np. nasze smukłe nadgarstki, nasza szyja czy pięknie zarysowane obojczyki, bądź szczupłe kostki u nóg. Takie przykłady można mnożyć, więc nie pomijajmy niczego. Natomiast talia jako element w tym wypadku najważniejszy, nie może być zignorowana, pominięta. To ona jest naszą „perełką” i tym kierujemy się w pierwszej kolejności przy zakupach.

Zastanów się teraz, które elementy w twojej figurze wymagają umiejętnego zastosowania stylizacji, czyli to co ci wyjątkowo przeszkadza. Podchodzimy do tej części zadania z umiarem i zdroworozsądkowo. 

Jakie mamy możliwości w takim wypadku?

Możemy skutecznie odwrócić uwagę akcesoriami, dodatkami np. pani Kolumna, która ma ładne nogi ale mały biust, może założyć krótką sukienkę bombkę i np. czerwone szpilki. Element w postaci butów, jest na tyle silny, że skutecznie odciąga uwagę od górnej partii ciała a podkreśla zgrabne nogi. 

Osoba o figurze gruszki i dużych biodrach, ubrana w sukienkę przylegającą do ciała, może skutecznie odciągnąć wzrok od bioder poprzez założenie np. kapelusza, rozpiętej kamizelki, która dodatkowo tworzy linię pionową i ją wyszczupla.

Pamiętajmy, że każda sylwetka jest inna i ma swoje mocne i słabe strony. Najważniejszą rzeczą jest zachowanie proporcji, podkreślanie i kierowanie uwagi na atuty. 

ciąg dalszy nastąpi….