Każda sylwetka rządzi się swoimi prawami i czasami trudno zmieścić się w określonych ramach. 

Jeśli udało Ci się zaklasyfikować swoją sylwetkę do określonego typu, teraz podsunę ci kilka informacji, co jest dobre lub czego unikać stylizując siebie.

Być może, są osoby, które nie odnalazły się w tego typu podziale. W takiej sytuacji skupiamy się na swoich atutach. Może bowiem okazać się, że jesteś Kolumną czyli masz mały biust i smukłą sylwetkę, ale większe wcięcie w talii, sugerujące Klepsydrę. Nie wiesz, co z tym zrobić. Pamiętaj, najważniejsze są atuty i na nich się opieraj. 

Przy sylwetce Gruszka skupiamy się na talii, podkreślając ją i na górnej części poprzez detale, dekolty poszerzające: łódka, szerokie U, V, wzory, kolory. 

Powinno unikać się spódnic z koła, bo jest dużo materiału, który dodaje masywności biodrom, chyba że jest to szczupła osoba. Lepsze są spódnice z półkola, trapezowe oraz ołówkowe przy których należy zwrócić uwagę, by nie były za wąskie na dole. Dobrym rozwiązaniem są sukienki typu empire. 

Unikamy elementów, które przebiegają poziomo w najszerszej linii bioder. Jeśli spodnie, to z prostymi nogawkami i w żadnym wypadku biodrówki oraz rurki. 

Górę sylwetki możemy wzmocnić optycznie poprzez biżuterię lub mogą to być wszelkiego rodzaju marszczenia, ozdoby na ramionach. 

Przy sylwetkach Plus Size, uważajmy na dużą ilość falban, bo figura może wydawać się masywna, a tego chcemy uniknąć. 

Zalecenia: podkreślaj talię, zwężaj optycznie biodra, kamufluj masywne uda.

Klepsydra ma wyrównane proporcje i piękną talię, która musi być widoczna. Unikamy luźnych fasonów, odcięć pod biustem - typu empire, bo talia jest najwęższym miejscem tej sylwetki. 

Szczupłe Klepsydry pięknie wyglądają w sukienkach typu syrenka. 

Warto nosić rzeczy dopasowane do figury, podkreślając linię ciała i smukłość talii. 

Osoby, które wolą luźniejsze formy, powinny pamiętać, aby nie zaburzyć naturalnych proporcji sylwetki, czyli jeśli mamy rozkloszowaną spódnicę, warto zadbać o odpowiednią  górę również poszerzającą. 

Stosujemy dekolty V, kopertowe, możemy też eksponować biust w „granicach dobrego smaku”. 

Spódnice o podobnych krojach jak u gruszki, chociaż najlepiej prezentuje się spódnica ołówkowa z rozsądnym zwężeniem na dole. Gdy jest duża różnica między biodrami a talią i trudno znaleźć odpowiedni rozmiar w sklepie, warto kupić o rozmiar większy i skorzystać z pomocy krawca. 

Zakładamy spodnie o nogawkach prostych, spodnie w kant, w ciemnych kolorach. 

Zalecenia: nie zaburzaj naturalnych proporcji, podkreślaj talię fasonem i właściwymi dodatkami.

Kolumna (Prostokąt) – tutaj mamy sylwetkę smukłą, z wyrównanymi proporcjami. Pracujemy nad talią, co w przypadku osób szczupłych doda elementu kobiecości. U osób tęższych dzięki zaznaczeniu talii, sylwetka będzie lżejsza.

Dużą rolę odgrywają nogi. Gdy są szczupłe, mogą stać się głównym atutem, bez podkreślania talii. W takim wypadku możemy eksponować nogi np. w rurkach i do tego bluzki typu oversize. 

Sylwetka ta, potrzebuje wyrazistych fasonów, nowoczesnych kształtów. Sprawdzą się tutaj fasony pudełkowe, wyżej wspomniane oversize oraz warstwowe stylizacje. Unikamy ubrań z cienkich, obcisłych dzianin, z cienkiej bawełny, z lejących się materiałów. 

Pamiętajmy, że gdy poszerzamy górę, warto zadbać również o dół stylizacji.

Doły, które dodadzą objętości biodrom i stworzą piękną talię to: tiul, spódnica z falban, spódnica z koła, spódnica bombka oraz spódnica typu tulipan. Dobrym rozwiązaniem są taliowane bluzki, żakiety typu baskinka. 

Jeśli chodzi o spodnie to korzystne są: biodrówki oraz np. cygaretki, które ładnie zaokrąglają  biodra. 

Zalecenia: podkreślaj szczupłe nogi, pamiętaj o właściwej tkaninie ubrań a jeśli chcesz stworzyć piękną talię - pamiętaj, że stosując elementy poszerzające na górze, koniecznie zadbaj również o dół.

Odwrócony trójkąt – twoim atutem są nogi, więc możesz odwracać uwagę od szerokich ramion, eksponując je. 

Przy szczupłej sylwetce, świetnie sprawdzą się rozkloszowane spódnice podobnie jak u Kolumny. Dobrym rozwiązaniem jest sukienka typu syrenka, należy jednak pamiętać o nie poszerzaniu ramion. Unikamy ozdobnych detali na ramionach, pagonów, bufek, falban. Można stosować rozkloszowane rękawy przy mankietach, ponieważ jest to na wysokości bioder. Można nosić ubrania z niskim stanem, ponieważ poszerzają lekko biodra. Sukienka prosta i krótka bez zaznaczenia talii, bardzo dobrze zadziała i wyeksponuje nogi. 

Sprawdzą się tutaj oversize, fasony pudełkowe z odkrytymi ramionami. Dekolty głębokie w kształcie V, asymetryczne. Dobrze działają elementy wydłużające środkowe partie ciała np. rozpięta marynarka. 

Góra w kolorystyce bardziej stonowanej, natomiast dół np. wzorzysty, z połyskiem, w kolorach mocniejszych, jaśniejszych. Akcesoria i biżuteria odwracają uwagę od szerokich ramion, więc warto je stosować, może to być zwracająca uwagę kopertówka, widoczny zegarek, pierścionek itp.

Zalecenia: nie poszerzaj ramion, osoby szczupłe mogą poszerzać biodra, dzięki czemu wyrównają proporcje i stworzą piękną talię, zgrabne nogi należy eksponować a także biust, który jest kolejnym atutem przy tej sylwetce.

 Jabłko – zwykle przy tej sylwetce atutem są nogi, więc warto skupić uwagę na tej części ciała. W związku z tym, że ta figura posiada wydatny brzuch, dobrym zabiegiem stylizacyjnym będzie odcięcie pod biustem, w najwęższym miejscu przy tej figurze. Sprawdzą się tutaj sukienki, swetry kopertowe. Nie stosujemy ubrań typu oversize oraz bluzek opinających sylwetkę. 

Szukaj ubrań o fasonach trochę luźniejszych, ale nie bezkształtnych: zwiewne, lekko marszczone bluzki, tuniki, miękko układające się materiały. Powinien być luz wokół pasa, pamiętajmy tylko, by nie nadmuchiwać sylwetki. Skutecznym sposobem jest odwrócenie uwagi od wystającego brzucha - dekoltem np. w kształcie V lub jakimś oryginalnym naszyjnikiem. 

Zalecenia: skup uwagę na nogach oraz na elementach, które w skuteczny sposób skierują wzrok poza okolicę wydatnego pasa. 

Przybliżyłam Ci cechy charakterystyczne dla poszczególnych sylwetek i na co zwracać w nich uwagę. Teraz w twojej gestii jest przeanalizowanie swoich atutów, elementów których nie lubisz… i opracowanie prostej strategii. 

Pamiętaj, wybierasz atut przewodni i kilka atutów bądź zabiegów wspierających, aby uzyskać efekt najlepszy dla swojej figury a tym samym dla siebie. 

Wspomnę również, że ważne, aby przy pomocy jednego elementu garderoby, stworzyć kilka zestawów na różne okazje.

Mając spódnicę, która pięknie podkreśla naszą talię, zastanawiamy się, jak możemy ją odmienić lub co do niej założymy, aby stworzyć kilka różnych stylizacji na zupełnie inne okazje np.  wyjście do centrum handlowego, spotkanie z koleżankami czy obiad u teściów. Dolna część jest ta sama, zmieniamy jedynie górę i dodatki.

Ważne  jest, aby zastanowić się, co zrobić, jakich elementów użyć, by dana stylizacja była dla nas wyjątkowa i zmieniała się w zależności od sytuacji. Gdy przeanalizujesz pod tym kątem każdą rzecz, pozostawioną w szafie, możesz przystąpić do  sporządzenia własnej listy zakupów. 

Rzeczy uzupełniaj systematycznie, w dłuższej perspektywie czasowej. Pozwoli Ci to nabrać dystansu i sprawi, że będą to bardziej przemyślane zakupy. Cierpliwość i rozwaga sprawią, że z czasem zawartość szafy stanie się Szafą Marzeń.