Styl to Twoja wiedza o sobie, świadomość kim jesteś, suma Twoich doświadczeń i przekonań, to „coś” co jest w Tobie.

Styl to sposób wyrażania siebie. Powinien podkreślać naszą urodę, ale też odzwierciedlać naszą osobowość. Dobry styl to spójność i autentyczność.

Nie będzie zamierzonego efektu, jeśli rzeczy wybieramy przypadkowo, np.: trochę elementów safari, torebka marynistyczna i bardzo dużo biżuterii. Świadczy to o nieumiejętnej próbie bycia „stylową”.

Spójność to wiarygodność, to element, dzięki któremu możemy zaufać danej osobie. Każdy wie jak ważne jest to w pracy, w kontaktach z innymi.

Mamy wiele zdefiniowanych stylów m.in.: glamour, marynistyczny, romantyczny, militarny, safarii, rockowy, boho, sportowy, klasyczny, casual, paryski szyk itd. 

Nie musimy preferować jakiegoś konkretnego, wyżej wymienionego stylu. Chodzi o wyrażenie siebie, o sposób w jaki przedstawimy, to co jest w nas. Pomogą tutaj słowa klucze: wygoda, zamierzony luz, praktyczność, kobiecość, oryginalność, dobra jakość, prostota, przepych, awangardowość i wszystkie inne zwroty, które chcemy aby odnosiły się do nas. Takie określenia, to początek budowania stylu.

Warto zastanowić się nad trzema podejściami do ubioru, ponieważ być może jest to kierunek, który jest Ci bliski:

Minimalizm - prostota i wygoda

Przepych - duża ilość, różnorodność

Odniesienie do dziedzictwa - czerpanie z tradycji 

Styl to kwintesencja tego co kochamy, co lubimy, co czujemy, że jest nam bliskie, co nas fascynuje. Zacznij od swojego hobby, co lubisz robić, gdzie jeździsz i dlaczego. Co kochasz w sobie, jakie masz atuty, w czym dobrze wyglądasz. 

Twój styl to fasony w których wyglądasz świetnie i bardzo dobrze się w nich czujesz. Warto sięgnąć pamięcią wstecz i znaleźć takie sytuacje, gdzie wiedziałaś, że np. sukienka świetnie na Tobie leży. Jaki miała krój, co w niej było, że miałaś tak pozytywne uczucia? Zastanów się, jaka obecnie powinna być Twoja wymarzona sukienka, jaka długość jest odpowiednia dla Ciebie, jaki dekolt, jaka długość rękawa oraz czy prosta, zwężająca się czy rozkloszowana.

Wypisz 5 atutów swojej sylwetki, może to być: talia, nogi, nadgarstki, szczupłość, kobiece kształty, ładne dłonie, piękne oczy, wspaniałe włosy, biust, piękne ramiona, długa szyja, proporcjonalność sylwetki i tak dalej… co Ci przyjdzie do głowy. To Ci pomoże uświadomić, na co masz zwracać uwagę, komponując garderobę i poszukując własnego stylu.

Następnie odpowiedz na pytania:

Jakie części garderoby uwielbiasz zakładać? 

Jakie części garderoby chciałabyś mieć w swojej szafie?

Co chcesz mieć najwięcej w swojej garderobie?

W jakich butach chętnie chodzisz? Czy jest obuwie, którego pod żadnym pozorem nie założysz i dlaczego?

Czy lubisz biżuterię i ją nosisz? Jakiego rodzaju są to ozdoby? Czym się kierujesz wybierając je? Jeśli nie nosisz biżuterii, to dlaczego?

Czym możesz zastąpić biżuterię, co przychodzi Ci do głowy? Może apaszka, niekoniecznie przy szyi ale np. przy torebce itp. Poszukaj różnych przykładów w Internecie

Jakie jeszcze dodatki podobają Ci się i masz odwagę je założyć? Jeśli jest to kapelusz, poszukaj zdjęć z takimi stylizacjami; a może jeszcze coś innego…

Ważne abyś dokładnie odpowiedziała sobie, jakie są spodnie czy spódnice, w których najlepiej wyglądasz ( proste, rozkloszowane, wąskie, zwężające się ). Jakiego typu masz góry: koszule czy T-shirty. Jakie są dekolty, które wybierasz? Czy rzeczy są luźne, czy przylegające do ciała. Jaka faktura tkanin odpowiada Ci? Czy są to materiały lejące, sztywne a może przeźroczyste, koronkowe, gładkie, miękkie lub szorstkie. 

Ważnym elementem jest znajomość swoich kolorów. Czasami intuicyjnie wiemy w czym nam dobrze, chociaż zwykle jest miłe zaskoczenie podczas dobierania kolorów przez profesjonalistę. Okazuje się bowiem, że np. zieleń jak najbardziej, ale potrzebny odpowiedni odcień, róż również świetnie się prezentuje i wcale nie wyglądamy infantylnie, a świeżo i młodo. Wszystko zależy od typu kolorystycznego, który reprezentujemy i indywidualnych cech.

Gdy wchodzimy do sklepów i szukamy rzeczy „bezpiecznych” czyli brązów, szarości, czerni, bieli itp. najwyższy czas skorzystać z profesjonalnej analizy kolorystycznej. Nie mam na myśli osób, które świadomie decydują się na takie kolory, bo są one zgodne z ich typem kolorystycznym i sposobem wyrażania siebie na zewnątrz.

Kolejnym krokiem jest pytanie: jakie są Twoje tygodniowe aktywności: praca, szkoła,  ćwiczenia, spotkania, czas wolny z rodziną itp. Zwykle jest ich kilka, więc warto zrobić rozpiskę i zapisać ile poświęcamy czasu na poszczególne zajęcia.

Do większości  z tych aktywności, potrzebować będziesz innego rodzaju stroju.

Co chcesz zakomunikować światu swoim ubiorem? Mamy różne sytuacje, różne aktywności, więc co jest dla Ciebie ważne: profesjonalizm, odwaga, spokój, lekkość, zdecydowanie, kobiecość, dynamizm, skuteczność, ugodowość, szczerość, entuzjazm, konsekwencja, awangarda, stylowość, na luzie, podejście artystyczne itp.

Zagadnienia i powyższe pytania są istotne, ponieważ to co lubisz nosić, w czym wyglądasz świetnie i w czym najlepiej się czujesz, są to ważne aspekty budujące Twój styl. 

Kolejną rzeczą jest znalezienie na siebie pomysłu, czyli co będzie Cię wyróżniało, co będzie elementem powtarzającym się w Twoich stylizacjach i co będzie spójne z Tobą. 

Inspiracje można czerpać z wielu źródeł: podczas podróży, podczas wizyty w galerii, z magazynów. Inspiracją mogą być książki, filmy oraz muzyka którą kochamy. To wszystko, co zapada głęboko w nas, co jest nam bliskie, co nas fascynuje. Są to wskazówki, które pomagają budować styl. 

Jest mnóstwo inspiracji dookoła, a Ty zwracaj uwagę, co dokładnie i dlaczego przykuwa Twoją uwagę.

Wybieramy inspiracje, które w realny sposób mogą przyczynić się, do wyjątkowości naszego stylu. Mogą to być ornamenty w architekturze, które zafascynowały nas na tyle, że chcemy, by jakaś cząstka z tego stała się częścią naszej garderoby. Może to być koronka w stylu sycylijskim, którą pragniemy przemycić w jakimś kontekście do naszych ubrań. Może to być fascynacja atmosferą, muzyką lat wcześniejszych np. XX wieku. Możliwości jest wiele, a gdy wiemy, co nam w duszy gra, to znajdziemy sposób, aby to odzwierciedlić we własnym stylu ubierania się.

Wygoda to podstawa. Ważne abyśmy były przekonane do tego, co nosimy i abyśmy czuły się w tym komfortowo – bez żadnych kompromisów. Jeśli przy jakiejś części ubrania, czujemy dyskomfort, to znak, że z tego należy zrezygnować lub znaleźć inne rozwiązanie.

W poszukiwaniu stylu, najważniejszą rzeczą, jest skupić się na ubraniach odpowiednich dla naszej sylwetki i najlepszych dla nas, tak by noszenie ich sprawiało nam czystą przyjemność. Baza w naszej szafie to ubrania dopasowane do naszego gustu i pasujące do siebie nawzajem. Dodatki natomiast, pozwalają dowiedzieć się o nas czegoś więcej, odkrywają to co jest nam bliskie.

Szukanie własnego stylu, jest procesem, który nigdy się nie kończy. Wraz z doświadczeniami, z własnym poziomem akceptacji, świadomie lub intuicyjnie, zmieniamy pewne elementy. Jest to proces na tyle fascynujący, że warto dać sobie szansę i zgodę na tę podróż. Dzięki temu nasz styl staje się wielopoziomowy, bogaty i przede wszystkim wyjątkowy.