Uważam, że w życiu każdego człowieka ważna jest analiza postępowania, czy to naszego własnego, czy postępowania innych ludzi, z jednego prostego powodu by nie popełniać tych samych błędów i uczynić nasze życie bardziej wartościowym, szczęśliwszym.

Ostatnio natknęłam się na inspirującą refleksję:„Osiemdziesiąt pięć procent sukcesu w życiu zależy od Twoich umiejętności społecznych, zdolności do pozytywnej i skutecznej interakcji z innymi oraz do skłaniania ich, by pomagali Ci w realizacji Twoich celów”

Im dłużej żyję na tym świecie, tym bardziej się przekonuję że tak właśnie jest i naprawdę warto o to zabiegać.

Kochani, nie żyjemy na bezludnej wyspie, tylko również dla ludzi i pośród innych ludzi, dlatego tak ważna jest relacja z drugim człowiekiem, nie tylko na gruncie prywatnym ale również zawodowym.

Bo przecież możesz być niesamowitym specjalistą w swojej dziedzinie, skończyć kilka fakultetów, ale co z tego, jeśli nie potrafisz nawiązać pozytywnej i trwałej relacji z drugim człowiekiem do którego kierujesz swoje usługi?

Albo go do siebie wcale nie przyciągniesz, albo jeśli już z jakichś powodów trafi w Twoje ręce poczuje się jakoś nijako, bo to Twoja nijakość mu się udzieli.

Efekt tego może być taki, że odniesie wrażenie że to usługa którą wykonałeś była nijaka i nie zrobiła na nim wrażenia więc następnym razem pójdzie tam, gdzie poczuje się wyjątkowo, gdzie przemiła pani powita go uśmiechem, uważnie wysłucha, zaproponuje rozwiązanie i je z nim wcześniej przedyskutuje, wreszcie zapyta się czy jest zadowolony z wykonanej np. usługi.

Szczególnie w przypadku usług błędem jest porównywanie jedynie ich ceny, a zapominanie o ich JAKOŚCI którą tworzy przecież całokształt.

Często zapominamy o tym, że pracując z ludźmi trzeba się otworzyć na drugiego człowieka i jego potrzeby, jeśli się tego nie potrafi to zdecydowanie lepiej się tego nauczyć bo możliwości jest wiele (np kursy, indywidualny rozwój osobisty) niż ponieść porażkę w biznesie a często również własną osobistą.

Miejmy wiarę w siebie, we własny rozwój intelektualny i społeczny, bo to w życiu bardzo procentuje we wszystkich jego aspektach i zwraca się z tym do Was nie teoretyk ale długoletni praktyk. Uwierzcie, naprawdę warto.