Wyczekane wakacje dobiegają końca. Zbliża się czas powrotu do przedszkola. Dla wielu maluchów to trudny czas. Nowa przestrzeń, dużo dzieci, panie, których trzeba się słuchać i rozstanie z rodzicami. Nic w tym dziwnego, że po kilku dniach pobytu w przedszkolu słyszymy oświadczenie – ja nie chcę do przedszkola! W zasadzie nie ma znaczenia czy dziecko ma trzy, cztery a nawet pięć lat. Nie ma dziecka, dla którego rozstanie z mamą byłoby obojętne a zupełnie normalną reakcją na lęk jest płacz i łzy. Kilka ciężkich rozstań, słowa mamusiu błagam Cię nie zostawiaj mnie tutaj i rodzice zaczynają się zastanawiać czy dobrze zrobili.

Zalety przedszkola.

Pod żadnym pozorem nie można traktować przedszkola jak zło konieczne. To miejsce ma mnóstwo zalet i z pewnością pomoże młodemu człowiekowi zdobyć nowe doświadczenia. Przede wszystkim przedszkole rozwija społecznie. I to nie tylko jedynaków, którzy dowiadują się, że nie są centrum wszechświata i że inni ludzie też mają swoje potrzeby. Od kolegów można się naprawdę wiele nauczyć. Poza tym grupa społeczność stanowi małą, różnorodną społeczność. Jeden jest świetny do zabawy, z drugim ciężko jest wytrzymać, ale jakoś trzeba a z jeszcze innym można się pokłócić. 

Okres adaptacji w do przedszkola trwa do kilku tygodni. W tym czasie dziecko może skarżyć się na ból brzucha, płakać przy rozstaniu. Zdarzają się także problemy z wieczornym zasypianiem. Najtrudniejszy jest pierwszy miesiąc, który trzeba po prostu przeczekać.  Warto w tym czasie nie ulegać dziecku, nie robić przerwy w chodzeniu do przedszkola. Wbrew pozorom zamiast skrócić, wydłużymy okres adaptacji. Można za to odbierać malucha trochę wcześniej, ewentualnie pobyć z nim i innymi przedszkolakami na placu zabaw. Obserwować jak bawi się z rówieśnikami. Nigdy nie wolno oszukiwać dziecka. Nasz maluch nie zna się jeszcze na zegarku, ale możemy mu powiedzieć, że przyjdziemy zaraz po obiedzie albo zaraz po leżakowaniu. Jeśli wyznaczymy w ten sposób czas odbioru musimy zaraz po objedzie, leżakowaniu czekać na malucha. W innym przypadku nadszarpniemy jego zaufanie. Ponadto zawsze trzeba tłumaczyć dziecku, nawet małemu, że każdy ma swoje obowiązki, mama z tatusiem pracę a ono przedszkole. Jeśli będziecie konsekwentni maluch szybciej zaakceptuje nową sytuację. 

Kiedy rozważyć zmianę przedszkola.

Bardzo rzadko, ale jednak może się zdarzyć, że złe warunki lokalowe, niemiłe panie, przymuszanie do jedzenia i leżakowania sprawią, iż maluch nie będzie chciał chodzić do przedszkola. Należy wówczas dokładniej się temu przyjrzeć, wszystko jeszcze raz sprawdzić i ewentualnie przemyśleć zmianę placówki. Kiedy okres adaptacji trwa dłużej niż miesiąc, dziecko skarży się na bóle brzucha, wymiotuje, odmawia jedzenia, wyraźnie jest apatyczne, wówczas może być jeszcze nie dojrzałe aby chodzić do przedszkola. W takiej sytuacji warto poszukać pomocy u psychologa dziecięcego lub poprosić o pomoc psychologa w przedszkolu.