Ssaki, najbardziej złożone organizmy w naturze mogą padać ofiarą tych najprostszych organizmów- pierwotniaków. Protozoa- jak pamiętamy z pierwszych lekcji biologii, są to organizmy jednokomórkowe, najbardziej podstawowe formy życia. Większość jednokomórkowców jest wolnożyjąca i nieszkodliwa ale niektóre z nich mogą atakować nas i nasze zwierzęta, powodując wiele problemów, w tym ciężką biegunkę, utratę wagi, osłabienie a nawet śmierć.

Wiele z tych organizmów jest trudna do wykrycia poprzez standardowe badania laboratoryjne i konieczne są specjalne dla tych gatunków testy a podstawą radzenia sobie z pasożytami jest potwierdzenie ich obecności u pacjenta i określenie ich rodzaju. Często lekarze stosują tzw. diagnozę poprzez leczenie, czyli zakładają prawdopodobną diagnozę, przepisują leki i czekają na pozytywną odpowiedź w celu potwierdzenia diagnozy.

Mimo, że są to jedne z najprostszych form życia, pierwotniaki jelitowe mogą powodować poważne uszkodzenia przewodu pokarmowego zwierząt domowych. Najwrażliwsze są młode zwierzęta- szczenięta i kocięta. Aby uniknąć tych zakażeń wszystkie sklepy zoologiczne i hodowle powinny minimalizować gromadzenie zwierząt, stale monitorować eliminację kału i zapewniać sanitarne warunki hodowli.

Właściciele zwierząt domowych powinni mieć świadomość występowania pierwotniaków jelitowych, znać zagrożenia jakie ze sobą niosą i jak sobie z nimi radzić. Jeśli podejrzewasz, że Twoje zwierzę jest zarażone, niezwłocznie zgłoś się do lekarza weterynarii. 

Kokcydia 

Kokcydia to pierwotniaki jelitowe, które atakują i infekują komórki błony śluzowej jelita cienkiego. Istnieje wiele gatunków i wszystkie zwierzęta domowe mogą zostać zarażone. 

Spośród wielu typów najczęściej występującym u psów i kotów jest Isospora. Zwierzę zaraża się zjadając zainfekowany kał lub zarażonego żywiciela pośredniego (np. mysz). Wielu badaczy utrzymuje, ze prawie wszystkie zwierzęta przeszły zakażenie pierwotniakami w ciągu swojego życia. Większość zakażeń kokcydiami jest nieszkodliwa, powoduje minimalne objawy i eliminację pasożytów z organizmu przez normalne mechanizmy obronne.  Poważne infekcje powodują ciężką wodnistą lub krwistą biegunkę i są często obserwowane w sytuacjach zamknięcia dużej ilości zwierząt na ograniczonym terenie jak np. w hodowlach. Konieczne jest wtedy zupełne wyeliminowanie problemu, czyli leczenie wszystkich zwierząt oraz czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń. 

Cryptosporidia

Cryptosporidia to kolejne dość częste pierwotniaki atakujące zwierzęta domowe, na które niestety nie ma skutecznego leczenia. Na szczęście większość zdrowych dorosłych psów i kotów może kontrolować infekcję i przechodzić ją zupełnie bezobjawowo. Stanowią jednak problem w momencie gdy układ odpornościowy zwierzęcia jest osłabiony - jak np u kotów chorujących na FIV, białaczkę lub inne choroby wyniszczające. Wtedy dochodzi do rozwinięcia infekcji i pojawiają się objawy ze strony układu pokarmowego. Co ważniejsze zakażenia te są przenoszone na ludzi cierpiących na choroby immunosupresyjne lub będących w trakcie chemioterapii a wciąż nie ma skutecznego leczenia. 

Giargia

Giargia to jednokomórkowe pasożyty jelita cienkiego ssaków. Podobnie jak w przypadku innych zakażeń pierwotniaczych nie powodują poważnych objawów u zdrowych dorosłych zwierząt. U młodych i osłabionych mogą wywołać wodnistą lub krwistą biegunkę, bóle brzucha, odwodnienie, utratę wagi, matową brzydką sierść, wyniszczenie. Giargia występuje powszechnie u dzikich zwierząt, zwłaszcza u bobrów, które uważane są za ich naturalny rezerwuar. Zwierzęta zakażają się głownie przez picie zanieczyszczonej wody np ze stawu. Infekcja skutecznie się leczy przy użyciu Metronidazolu wymaga jednak dość długiej terapii. 

Utrzymywanie domu w czystości, regularne czyszczenie kuwety, mycie warzyw i owoców pomaga uniknąć zakażenia pierwotniakami jelitowymi.