Problemy kardiologiczne są dość często spotykane w gabinetach weterynaryjnych. Wielokrotnie właściciele psów są zdziwieni, kiedy lekarz weterynarii stwierdza u psa chorobę związaną z układem kardiologicznym, czyli mówiąc potocznie z sercem.

Kiedy podejrzewać u psa takie schorzenia? Jak reagować?

Choroby układu sercowo-naczyniowego najczęściej dotyczą starszych zwierząt i są to zmiany typowo zwyrodnieniowe związane z wiekiem, dietą i stylem życia naszego pupila. Jeśli widzimy że nasz pies na starość zrobił się mało ruchliwy, źle śpi w nocy, coraz częściej kaszle to jako pierwsze należy wykluczyć choroby serca. W podstawowym badaniu klinicznym lekarz jest w stanie stwierdzić czy są wskazanie do konsultacji z kardiologiem i dalszej diagnostyki. Kardiolog po badaniach dodatkowych takich jak echo serca, EKG, RTG klatki piersiowej, badaniu krwi i badaniu kardiologicznym postawi diagnozę i dobierze odpowiednie leczenie.
Należy pamiętać że pacjenta kardiologicznego prowadzimy już do końca jego życia. Taki pies już nigdy nie będzie zdrowy, chorego serca niestety nie wyleczymy, możemy jedynie podawać leki które wspomogą jego pracę.

Jeśli chorobę serca stwierdzamy u szczeniąt, wtedy często mamy do czynienia z wadami wrodzonymi. Część wad wrodzonych można operować i dzięki temu uratować życia takiego malucha. Jakie są pierwsze syganły że nasze szczenię może mieć problem z serduszkiem? Kiedy widzimy że jest niechętne do zabawy, rośnie wolniej od braci i sióstr, ciężko oddycha, to jest sygnał żeby zabrać go do lekarza.

A co jeśli już mamy tak zwanego sercowca w domu? Pamiętajmy o regularnym podawaniu leków i kontrolnych wizytach u kardiologa. Od czasu do czasu choroba może się zaostrzać, szczególnie w upalne duszne dni.

Jeśli więc widzisz, że Twój pupil ma częsty kaszel, ciężko oddycha, źle śpi w nocy, szybko się męczy i jest niechętny do aktywności fizycznej zabierz go do swojego lekarza weterynarii na podstawowe badanie kardiologiczne.