Ze względu na swój kształt Sri Lankę nazywa się Łzą Indii oraz Perłą Oceanu Indyjskiego. To wyspa położona na Oceanie Indyjskim, kilka stopni na północ od równika o powierzchni ponad 65 tys. Km 2 , gdzie zamieszkuje 21,5 mln obywateli, stanowiących zadziwiającą mieszankę etniczną.

Przeważającą religią, bo ponad 70% jest Buddyzm. Na północy kraju praktykowany jest również Hinduizm, a na całej wyspie można również spotkać Chrześcijan oraz wyznawców Islamu. Pomimo stosunkowo dużej populacji, na wyspie nie odczuwa się problemów związanych z przeludnieniem i wciąż bardzo wiele miejsc zachwyca dziewiczą, niczym nie skażoną naturą.
Sri Lanka to kierunek całoroczny. Dominuje tutaj klimat tropikalny, średnio gorący z wysoką wilgotnością powietrza. W niżej położonych rejonach nadmorskich utrzymują się wysokie temperatury przez cały rok i wahają się na poziomie 27 stopni. Chłodniej jest w wyżej położonych partiach wyspy, gdzie średnia temperatura jest na poziomie nawet 16 stopni. Na Sri Lance w ciągu roku występują dwie pory monsunowe. Od marca do kwietnia jest jednak sucho na terenie całej wyspy. Najlepszy czas na spędzenie wakacji na zachodnim i południowym wybrzeżu to miesiące od grudnia do marca. Natomiast wschodnie wybrzeże najlepiej odwiedzić na przełomie kwietnia i maja do września.
Drogi w centralnej części wyspy są raczej słabej jakości, a przeciętna prędkość jazdy samochodem wynosi około 40-50 km/h. Ma to jednak swoje dobre strony, ponieważ w trakcie powolnej podróży możemy spotkać się z otwartą i przyjazną lokalną ludnością, oraz zachwycającą mieszanką kultury i dzikiej przyrody. Raz w miesiącu, podczas pełni księżyca – święto religijne – lokalne życie uspokaja się, a tysiące pielgrzymów udaje się do historycznych i religijnych miast Buddyzmu. Sprzedaż alkoholu jest w tym dniu zakazana, restauracje hotelowe również nie proponują go w tym czasie gościom.
W niewielu krajach na świecie znajdziemy tyle kulturowych i krajobrazowych smakowitości co na Sri Lance. Z pięknych i piaszczystych, ciągnących się kilometrami plaż, w krótkim czasie dojedziemy do najważniejszych historycznych miejsc na wyspie. Monumentalna skalna twierdza Sigirija, Złota Świątynia Dambulla, czy też ruiny historycznych stolic kraju Anuradhapura i Polonnaruwa osiągalne są w kilka godzin jazdy. W Świątyni Zęba Buddy w Kandy zobaczymy jak pielgrzymi składają ofiary.
Miłośnicy natury i przyrody będą zachwyceni plantacjami herbaty w Nuwara Elija czy endemicznymi gatunkami roślin i zwierząt jakie można spotkać w Parkach Narodowych Sri Lanki. W porównaniu z idyllicznymi plażami wybrzeży, środek wyspy zaskakuje zmiennym krajobrazem i zróżnicowaną architekturą. Typowe  widoki to rozległe niziny z plantacjami różnego rodzaju palm, drzew kauczukowych, cynamonowców, bananów, pieprzu i wanilii. Wszechobecne są także plantacje kakaowców, ananasów, mango, orzechów nerkowca, gałki muszkatołowej i goździków. Podróżując po wyspie, często można zobaczyć duże połacie pól ryżowych do nawadniania których wykorzystuje się wielkie zbiorniki wodne zbudowane przed setkami lat przez królów Cejlonu. O zróżnicowaniu terenu świadczą góry z najwyższym szczytem Piturutalagala, w większości pokryte plantacjami herbaty i warzyw oraz lasami sosnowymi, a także rejony porośnięte gęstą, niedostępna dla człowieka dżunglą pełną dzikiej zwierzyny.
O wielkości kultury syngaleskiej świadczą liczne zabytki, takie jak ruiny okazałych pałaców, np. w Polonnaruwa czy Sigirija, oraz świątynie; Gal Vihara, Kelani Temple oraz ta najważniejsza dla wyznawców Buddy – Sri Dalada Maligawe, czyli wspomniana już Świątynia Zęba Buddy w Kandy. Ciekawym elementem mozaiki architektonicznej są świątynie hinduistyczne, kościoły judeochrześcijańskie oraz rzymskokatolickie.


Sri Lanka zadziwia również turystów swoją kuchnią. Sposób łączenia składników, na pierwszy rzut oka niedorzeczny, zaskakuje uzyskanym smakiem. Tradycyjnie przygotowane potrawy z pewnością są warte spróbowania, chociaż niejednokrotnie bardzo pikantne, bowiem kuchnia lankijska należy do najostrzejszych na świecie. Najpopularniejszym deserem na wyspie jest kerd- zsiadłe mleko bawole podawane z odparowanym sokiem z kwiatów palmy kokosowej. Przysmak ten różni się w zależności od rejonu produkcji. Najsmaczniejszy jest wyrabiany na południu wyspy. Sprzedaje się go w kamionkowych pojemnikach jednorazowego użytku. Inne bardzo popularne desery to wattalapam- zwykle bardzo słodki pudding na bazie jajek o smaku karmelowym, oraz lody. Z alkoholi największą popularnością cieszy się arrak produkowany w procesie destylacji sfermentowanego soku z kwiatów palmy kokosowej. Lankijczycy rozcieńczają go wodą sodową lub colą.


W większości sklepów można płacić gotówką lub kartą kredytową. Im większy i bardziej wyspecjalizowany sklep, tym jakość towarów będzie lepsza, a możliwości negocjacji ceny, większe. Słynną cejlońską herbatę najlepiej kupować w sklepach firmowych działających przy fabrykach herbaty lub specjalnych centrach promocyjnych znajdujących się w wielu miejscach.
Ciekawą pamiątką, mogą być wyroby z drewna których wybór jest ogromny. Od kolorowych masek do demonicznych tańców i egzorcyzmów poprzez posągi Buddy i słynnych rybaków łowiących ryby na kijach, po pięknie wykonane meble. W ogrodach ajurwedyjskich, można się przyjrzeć roślinom, z których wyrabiane są leki i inne preparaty stosowane w medycynie ajurwedyjskiej, a w pobliskiej aptece zrobić zakupy. Warto zdecydować się na czerwony olej do masażu, usuwający bóle stawów i mięśni, oraz olej z drzewa sandałowego, likwidujący zmarszczki i cellulit. W aromatyczne przyprawy, takie jak kardamon, chili, kolendra, gałka muszkatołowa czy cynamon  najlepiej zaopatrzyć się na lokalnym targu. Arak kokosowy można kupić tylko w sklepach monopolowych i niektórych supermarketach. Warto sprawdzić, czy na butelce widnieje napis „ 100% pure coconut arrack”. Jeżeli takiej informacji nie ma, to z pewnością nie jest to oryginalny trunek. Ciekawą pamiątką są batiki – materiały lub wyroby barwione specjalną techniką woskowania. Na wyspie nie brakuje sklepów mających w ofercie tego typu produkty, lecz najlepiej wybrać się do jednej z wielu fabryk, gdzie przy okazji można podpatrzeć, w jaki sposób one powstają.
W czasie zakupowego szaleństwa czy to na plażach czy w sklepach należy pamiętać, że oferowane nam muszle czy przedmioty z kości słoniowej są zakazane zarówno podczas wywozu ze Sri Lanki jak i przywozu do Polski.