Istnieje bardzo duża dysproporcja pomiędzy długością życia psów a ich właścicieli. Gdy nasz ukochany zwierzak odchodzi zbyt wcześnie wydaje się to bardzo niesprawiedliwe. Najlepsze co możemy zrobić to utrzymać naszego przyjaciela w jak najlepszym zdrowiu i kondycji.

Wykazano, że kilka czynników zdecydowanie zwiększa żywotność zwierząt domowych.

1. Dowiedz się kiedy Twój pies będzie "stary".
To kiedy zwierzę jest uznawane za starsze zależy w dużej mierze od ich rasy i wielkości. Według specjalistycznych publikacji psy ras małych ( mniej niż 10 kg) są w starszym wieku od 9 do 13 lat. Psy ras średnich (między 10 a 20 kg) od 9 do 11 lat. Psy ras dużych (od 20 do 50 kg) od 7 do 10 lat i psy ras olbrzymich (powyżej 50 kg) od 6 do 9 lat. Ogólnie rzecz biorąc, mniejsze rasy psów żyją dłużej.  

2. Sprawdzenie stanu zdrowia.
Badania geriatryczne są zalecane przez wielu lekarzy weterynarii, gdyż pomagają one zidentyfikować na wczesnym etapie choroby lub problemy związane ze starszym wiekiem zwierzęcia. Badanie takie powinno obejmować analizę całej historii leczenia oraz badanie kliniczne psa z oceną m.in. zębów, osłuchiwaniem serca i płuc, badaniem palpacyjnym brzucha a także zbadanie oczu i uszu. Dodatkowo zaleca się kontrolę wagi, badanie kału w kierunku pasożytów oraz badanie ogólne krwi i moczu. Inne testy mogą być wskazane w zależności od objawów klinicznych zwierzęcia.

3. Obserwuj swojego psa.
Bardzo ważna jest obserwacja zwierzaka w domu- jego naturalnym otoczeniu. Instynkt przetrwania naszych podopiecznych jest tak silny, że ukrywają swoją chorobę dopóki nie jest zbyt późno. Poświęć trochę czasu swojemu psu. Sprawdź masę ciała, czy nie doszło do zaniku mięśni, poobserwuj zużycie wody, karmy, częstotliwość oddawania moczu- to wszystko są niepozornie bardzo ważne informacje o stanie zdrowia psiaka. Co powinno Cię zaniepokoić: zaburzenia apetytu (slaby i zbyt łakomy), utrata lub nagły przyrost masy ciała, kaszel i trudności w oddychaniu, zmiana aktywności, wymioty, biegunka, zaparcia, zmiany skórne. Jeśli masz wątpliwości zapytaj swojego lekarza weterynarii, wczesna diagnoza ma często decydujące znaczenie dla długości życia Twojego psa.

4. Kontrola wagi.
Otyłe zwierzęta żyją krócej i jest to potwierdzone badaniami klinicznymi. Otyłość może prowadzić do bardzo wielu problemów zdrowotnych. Niekorzystnie wpływa przede wszystkim na funkcje układu krążenia a jeśli serce jest nadmiernie obciążone odbija się to na pozostałych narządach- mózg, płuca, wątroba i nerki. U psów otyłość często powoduję cukrzycę i inne problemy endokrynologiczne co razem może powodować zagrażające życiu warunki.

5. Zachowaj ostrożność.
Ogólnie rzecz biorąc starsze zwierzęta trzymane w domu lub na zamkniętej posesji żyją dłużej. Choroby zakaźne, zatrucia i urazy to główne zagrożenie dla naszych pupili. Starsze zwierzęta mają osłabione odruchy obronne, mogą gorzej widzieć i słyszeć co sprawia, że są bardziej podatne na drapieżniki, samochody, wyrzucone odpadki chemiczne. Psa seniora lepiej wyprowadzać na smyczy i wypuszczać na ogrodzonym terenie pod kontrolą.

6. Monitoruj środowisko.
Trzymaj substancje toksyczne wysoko i poza zasięgiem zwierząt. Najgroźniejsze substancje które najczęściej zjadają nasze zwierzaki to środki przeciw zamarzaniu, trutki na szczury i ślimaki. Trzymaj kosz na odpadki poza zasięgiem. Im starszy pies tym mniejsza ilość tych substancji spowoduje poważne konsekwencje a nawet śmierć.

7. Żywienie.
Warto podawać starszym psom karmy wysokiej jakości przeznaczone właśnie dla nich- z obniżoną zawartością tłuszczu i podwyższoną zawartością włókna. Udowodniono, że wysoka zawartość tłuszczu zmniejsza długość życia.

8. Ćwiczenia.
Wysiłek fizyczny (odpowiednio dobrany do wieku i stanu zdrowia psa) pomaga utrzymać prawidłową masę ciała, wzmacnia mięśnie i stawy oraz zapewnia stymulację psychiczną dla Twojego zwierzaka.

9. Sterylizacja i kastracja.
Sterylizowane i kastrowane zwierzęta mają zdecydowane mniejszą tendencję do problemow zdrowotnych i żyją dłużej. Sterylizacja suki oznacza usunięcie macicy i jajników a co za tym idzie uniknięcie torbieli jajników, nowotworów i ropnego zapalenia macicy oraz raka gruczołu mlekowego i płuc. Badania wykazały, że suki poddane sterylizacji przed pierwszą cieczką mają znikome ryzyko rozwoju raka sutków. Liczne problemy zdrowotne zagrażające życiu a związane z porodem również zostają wyeliminowane. Kastracja oznacza usunięcie jąder u samca. Bez tych narządów nowotwór jąder nie jest już obawą a ryzyko przerostu gruczołu krokowego jest znacznie mniejsze. Ponadto zmniejsza się chęć wędrowania u psów a co za tym idzie ryzyko związane z zaginięciem, potrąceniem przez samochód i pogryzieniem przez sforę psów.

10. Stymulacja umysłu.
Zapewniaj swoim zwierzakom czas i zabawę najwyższej jakości. Większość zwierząt nigdy nie jest za stara na to aby się bawić. Zachęcaj do rozwoju umysłu, nigdy nie jest za późno aby nauczyć psa nowych sztuczek.