Na określony odbiór naszej osoby ma wpływ wiele elementów m.in. język ciała, budowanie relacji z innymi, umiejętności interpersonalne, zasady savoir-vivre, etykieta. Natomiast równie ważne jest ubranie, dodatki i ogólny styl.

Ubiór jest bardzo istotny w postrzeganiu nas, przez innych. W wielu środowiskach, wymagany jest konkretny strój. Ludzie patrzą na nas i chcąc nie chcąc, oceniają naszą sytuację finansową , status społeczny, estetykę. Odpowiedni strój w konkretnych sytuacjach, to szacunek do innych, ale też do siebie. 

Zdjęcia, które mamy w mediach społecznościowych są często pierwszym kontaktem naszych potencjalnych klientów, współpracowników z nami. Ludzie patrząc na zdjęcie, wyrabiają sobie opinię o nas. Oczywiście w relacji osobistej możemy zatrzeć złe wrażenie, zrobione nieodpowiednim zdjęciem. Niekiedy jednak zdarzają się sytuacje, gdy zainteresowanie naszą osobą, naszą usługą, ogranicza się do spojrzenia na nasze zdjęcie. Dlatego ważne, aby zdjęcia, które zamieszczamy na stronach internetowych, były spójne z działaniami z którymi się identyfikujemy. Aby pokazywały nas i nasz biznes w taki sposób, w jaki chcemy: ciekawy i  godny zaufania.
Budowanie własnej marki osobistej w Internecie jest potrzebne nie tylko przy prowadzeniu własnej działalności zawodowej, ale też gdy pracujemy w korporacji na etacie. Odpowiedni bowiem wizerunek ułatwia zdobywanie klientów, staranie się o lepszą pracę.
Pamiętajmy, że zdjęcia biznesowe mają podkreślać nasze najlepsze cechy.
Gdy myślimy o sesji wizerunkowej, warto zastanowić się nad  kilkoma pytaniami:
1. Jaką rolę pełnimy w życiu zawodowym? W związku z tym, jaki strój będzie wspierał naszą pozycję.
2. Do jakiej grupy docelowej chcemy dotrzeć? Co jest ważne dla tej grupy odbiorców? Dobra jakość, profesjonalizm, minimalizm, a może luz, zabawa,  kreatywność?
3. Co chcemy osiągnąć wizerunkiem? Zwiększyć swój prestiż, zwiększyć wiarygodność naszego biznesu, pozyskać więcej klientów?
4. Co wizerunek ma mówić o nas ,czyli jak chcemy by nas postrzegano? Jako profesjonalistę, osobę godną zaufania, osobę kreatywną, lubiącą kontakt z dziećmi czy osobę wychodzącą poza schematy,  lub kogoś kto jest opanowany?
5. Jakie cechy powinny być widoczne? Otwartość, zaradność, pozycja ,kreatywność, profesjonalizm, doświadczenie, energia , pewność siebie. Czym to osiągniemy? Odpowiednią postawą, gestami, otoczeniem, gadżetami?
6. Jak przedstawić siebie i swój biznes? Jednym z pomysłów są zdjęcia w naturalnej przestrzeni, tam gdzie pracujemy, działamy. Pokazując siebie , atmosferę miejsca, zapraszamy tym samym do naszego świata, wzbudzając zaufanie i zainteresowanie. Nie wszystkie zajęcia wymagają takiej scenerii, w większości wypadków wystarczy, gdy mamy zaaranżowaną sesję w studio.
               

Jak taka sesja wygląda w praktyce?


Projekt rozpoczęłyśmy od ustalenia celu, który sprecyzowałyśmy na początku współpracy. Było to zrobienie sesji zdjęciowej na potrzeby własne i klienta. Omówiłyśmy szczegóły dotyczące organizacji, procesu realizacji poszczególnych etapów, korzyści wynikających z realizacji projektu, przydatności zdjęć pod kątem promocji biznesu.
W pierwszej kolejności pani Karolina miała zrobioną Analizę Kolorystyczną, która jest podstawową metodą pracy, związaną z kreowaniem wizerunku osób. Polega na doborze optymalnych kolorów dla danej osoby o określonym typie urody. Znajomość korzystnych dla nas odcieni, przydaje się nie tylko w sferze biznesu, ale również w życiu prywatnym. Dlatego też warto skorzystać z pomocy kolorysty.


            


Po analizie i po wykonaniu spersonalizowanego paszportu kolorystycznego, mogłyśmy zająć się kolejną częścią projektu, czyli wyszukaniem odpowiedniej garderoby i dodatków dla Pani Karoliny. Zadanie było o tyle ułatwione, iż dokładnie wiedziałyśmy jakie kolory są dla niej korzystne.
Po wyszukaniu odpowiednich fasonów, kolejnym etapem było przymierzanie i omawianie konkretnych stylizacji, zaproponowanych przez nas do sesji.

Kompletując stylizacje ważne jest, aby ubrania, dodatki, akcesoria, tworzyły spójną całość. Jeśli na siłę będziemy próbować zapożyczać coś, co u innych świetnie pasuje i współgra, natomiast do nas niekoniecznie - nie stworzymy spójnego wizerunku. Strój powinien pasować  do stanowiska, które piastujemy, do produktów, czy usług, które sprzedajemy lub oferujemy i przede wszystkim do charakteru osoby stylizowanej. Inaczej ubierze się dyrektor banku, czy  dietetyczka, inaczej psycholog, a zupełnie inaczej nauczyciel angielskiego dla dzieci.
Pamiętajmy, że akcesoria to dobry sposób na urozmaicenie zdjęć. Dzięki tym detalom zdjęcie jest ciekawsze i  bardziej przyciąga wzrok, a jednocześnie możemy  podkreślić charakter pracy, zajęcia, które wykonujemy.

Szukając dobrego fotografa, najlepiej kierować się własnymi preferencjami i podjąć decyzję na podstawie portfolio danego studio.
Oferty są zróżnicowane w zależności od tego, jaki pakiet sesyjny mamy wykupiony, albo o nic nie martwimy się , lub musimy same o wiele rzeczy zadbać. Gdy w cenie mamy tylko sesję zdjęciową bez dodatkowych usług, warto pamiętać o fryzjerze, który zrobi  odpowiednią fryzurę. Dobrze ułożone włosy podkreślają i dopełniają całościowy wizerunek osoby fotografowanej.

Makijaż jest również ważnym elementem. W takim wypadku musimy również pamiętać o osobie, która nam go zrobi w dniu sesji. Powinien być to makijaż dzienny, mocniejszy, na potrzeby sesji zdjęciowej.

Są również oferty z łączonymi usługami np. zdjęcia wraz z wizażystką na miejscu, lub też całościowa oferta, przy której  nie  musimy martwić się o odpowiednią stylizację, makijaż czy fryzurę.

Planując swoją sesję wizerunkową, warto przygotować co najmniej dwie, trzy stylizacje. Im większy mamy wybór, tym lepszy może być efekt końcowy.

Wracając do projektu, w dniu sesji zdjęciowej, zadbałyśmy, by Pani Karolina miała uczesane odpowiednio włosy, a następnie zrobiony makijaż, inspirowany kolorami z paszportu kolorystycznego.

Podczas zdjęć atmosfera była przyjemna, wspierająca, a to też ma znaczenie dla końcowego efektu zdjęć. Stylizacje, które zostały uwiecznione aparatem, świetnie sprawdzą się na różnych portalach społecznościowych, takich jak: strona www, linkedIn, facebook, fanpage itp.  Zdjęcia takie mogą również posłużyć jako reklama, jako post promujący naszą markę, w zależności, na czym nam zależy i do czego chcemy je wykorzystać.


Profesjonalna sesja zdjęciowa pozwoli wykreować wizerunek osoby z jaką będziemy utożsamiać się w sytuacjach zawodowych. Pamiętajmy zatem, że oferując jakieś usługi, produkt, warto zaprezentować siebie, czyli swoją markę osobistą. Dzięki temu ludzie zobaczą osobę, która stoi za przedsięwzięciem, projektem, usługą.
Ludzie ufają ludziom, dlatego postawmy na przemyślany wizerunek i autentyczność.
                         

Tekst: Edyta Jabłońska

Fotograf: Aneta Jarząbek
Analiza kolorystyczna / Stylizacje: Edyta Jabłońska, Strefa Koloru – Edyta Jabłońska
Stylizacje: Anna Pruszkowska, services4fashion.eu
Makijaż: Małgorzata Bartosz
Włosy: Magdalena Szymańska
Modelka: Karolina Fiszer z GetLooky
Sesja wykonana w Centrum Kreatywności, Targowa 56, Warszawa